Isroil va Livan rasmiylari 1983-yildan beri birinchi marta to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazdilar, bu Isroilning Hizbullohga qarshi o‘limga olib keluvchi harbiy kampaniyasini davom ettirgan bir paytda sodir bo‘ldi. Muzokaralar ertasi kuni Vashingtonda, AQSh Davlat kotibi Marko Rubio mezbonlik qilgan tadbirda ikki soatdan ortiq davom etdi. Bu uchrashuv aprel oyining 8-kunida tuzilgan mo‘tadil o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvining sinovidan o‘tayotgan bir vaqtda bo‘lib o‘tdi, bu kelishuv AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushini ikki haftaga to‘xtatgan edi. Eron va kelishuv vositachisi Pokiston Livanni dastlabki o‘t ochishni to‘xtatish kelishuviga kiritilgan deb da’vo qilmoqda, AQSh va Isroil esa buni rad etmoqda.
Muzokaralarda ikki tomon keskin farqli ustuvorliklar bilan ishga kirishdi. Isroil Livanga qarshi o‘t ochishni to‘xtatish haqida muhokama qilishni rad etdi va o‘rniga Bayrutni Hizbullohni qurolsizlantirishga chaqirdi. Livan, aksincha, o‘z hududida deyarli 2,124 kishining o‘limiga va 1,1 milliondan ortiq kishining ko‘chirilishiga sabab bo‘lgan mojaroni to‘xtatishni talab qildi. Biroq, ikkala tomon ham muhokamalar haqida ijobiy fikrlar bildirdi. Livanni AQShdagi elchisi Nada Hamadeh Moawad muzokaralarni “konstruktiv” deb ta’rifladi, lekin u o‘t ochishni to‘xtatish, ko‘chirilgan odamlarning uylariga qaytish imkoniyati va mamlakatidagi gumanitar inqirozni yengillashtirish choralarini talab qilganini qo‘shimcha qildi. Isroilning elchisi Yexiel Leyter muhokamalarni “ajoyib almashinuv” deb atadi va Hizbullohni Livandan chiqarishga intilish kabi kelishuv nuqtalarini ta’kidladi.
Hizbulloh to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarga qarshi chiqdi va uchrashuvda vakillik qilmadi. Aksincha, yangiliklar hisobotlari muzokaralar boshlanganida shimoliy Isroilga o‘t ochishni kuchaytirganligini ko‘rsatdi. Bu muhokamalar kengroq AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushining sezgir bir vaqtida sodir bo‘ldi, chunki Tehron Livandagi davom etayotgan hujumlar bir haftalik o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini xavf ostiga qo‘yishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Urush 28-fevralda AQSh va Isroilning Eronga zarbalari bilan boshlandi va mojaroning boshlanishi 2-martda Isroil bilan uzoq vaqtdan beri davom etayotgan mojaro doirasida Hizbullohning yangi hujumlarini keltirib chiqardi. Isroil shundan beri og‘ir bombardimon bilan javob berdi.
Aprel oyining 8-kunida, Eronga qarshi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi e’lon qilinganidan ko‘p o‘tmay, Isroil Livanda, jumladan poytaxt Bayrutning markazida, 100 dan ortiq havo hujumlarini amalga oshirdi, bu 350 dan ortiq kishining o‘limiga sabab bo‘ldi va bu Isroil-Livan urushidagi eng o‘limli kunlardan biri edi. Ertasi kuni muzokaralariga qaramay, mojaroda hech qanday pasayish ko‘rinmadi. Al Jazeera muxbiri Obayda Hitto Livandagi Sur shahridan xabar berar ekan, zo‘ravonlik kun davomida kuchayganini aytdi. U ko‘pchilik Livanni Eron bilan kelishilgan o‘t ochishni to‘xtatish kelishuviga kiritilishi umid qilganini, ammo bu sodir bo‘lmaganligini va yaqin kelajakda janglar tugashi haqida kam umid borligini qo‘shimcha qildi.
Isroil o‘nlab yillar davomida Livanga bir necha marta bostirib kirgan, eng so‘nggisi 2024-yilda bo‘lgan. O‘sha yili o‘z qo‘shinlarini olib chiqishga rozi bo‘lishiga qaramay, Isroil Livaning janubida harbiy mavjudligini saqlab qoldi. Eron ittifoqchisi Hizbulloh uning majburiyatlariga rioya qilmasligini da’vo qilmoqda. Ba’zi rasmiylar Isroilning chegaradan taxminan 30 km (20 mil) uzoqlikdagi Litani daryosigacha cho‘ziladigan “xavfsizlik zonasi”ni o‘rnatishni maqsad qilganini aytishgan. Biroq, tanqidchilar uning harakatlari bostirib kirishni yanada mustahkamlash va Livandagi xalqaro chegarasini qayta chizish uchun mo‘ljallanganligini ta’kidlaydi. Isroil Mudofaa vaziri Isroil Kats yuz minglab ko‘chirilgan aholi bu hudud harbiylashtirilmasdan va shimoliy Isroil jamoalari xavfsiz deb hisoblanmaguncha uylariga qaytishga ruxsat berilmasligini aytdi. Biroq Isroil fuqarolik inshootlarini himoya qiluvchi inson huquqlari qonunlarini buzgan holda Livaning janubidagi uylar va butun qishloqlarni tekislagani uchun urush jinoyatlari ayblovlari bilan duch keldi.

Израильские и ливанские официальные лица провели первые прямые переговоры с 1983 года, в то время как Израиль продолжает свою смертоносную военную кампанию против «Хезболлы». Переговоры состоялись во вторник в Вашингтоне, округ Колумбия, и длились более двух часов на мероприятии, организованном госсекретарем США Марко Рубио. Эта встреча происходит в момент, когда хрупкое перемирие, заключенное 8 апреля, которое приостановило войну США и Израиля против Ирана на две недели, подвергается испытанию. Иран и посредник по перемирию Пакистан утверждают, что Ливан был включен в первоначальное перемирие, в то время как США и Израиль оспаривают это.
На переговорах стороны выступили с резко различающимися приоритетами. Израиль исключил обсуждение перемирия с Ливаном и вместо этого потребовал от Бейрута разоружить «Хезболлу». Ливан, в свою очередь, призвал к прекращению конфликта, который привел к гибели почти 2124 жителей и перемещению более 1,1 миллиона человек на его территории. Однако обе стороны высказали положительные замечания о дискуссии. Посол Ливана в США Нада Хамадех Моавад описала переговоры как «конструктивные», но добавила, что она призвала к прекращению огня, возможности для перемещенных лиц вернуться домой и мерам по смягчению гуманитарного кризиса в ее стране. Посол Израиля Йехиэль Лейтер назвал обсуждения «замечательным обменом мнениями», выделив точки согласия, включая стремление удалить «Хезболлу» из Ливана.
«Хезболла» выступила против прямых переговоров и не была представлена на встрече. Вместо этого, согласно сообщениям новостей, она усилила обстрелы северного Израиля по мере начала переговоров. Эти обсуждения происходят в чувствительный момент более широкой войны США и Израиля против Ирана, поскольку Тегеран предупреждает, что продолжающиеся атаки в Ливане могут поставить под угрозу недельное перемирие. Война началась 28 февраля с ударов США и Израиля по Ирану, что спровоцировало новую волну атак «Хезболлы» 2 марта в рамках давнего конфликта с Израилем. Израиль с тех пор отвечает массированными бомбардировками.
8 апреля, вскоре после объявления перемирия с Ираном, Израиль нанес 100 авиаударов по Ливану, включая центр столицы Бейрута, в результате чего погибло более 350 человек, что стало одним из самых смертоносных дней в израильско-ливанской войне на сегодняшний день. Несмотря на переговоры во вторник, ослабления конфликта не наблюдалось. Корреспондент Al Jazeera Обайда Хитто, сообщая из ливанского города Тир, заявил, что насилие усиливалось в течение дня. Он добавил, что многие надеялись, что Ливан будет включен в перемирие, согласованное с Ираном, но этого не произошло, оставляя мало оптимизма относительно скорого прекращения боевых действий.
Израиль вторгался в Ливан несколько раз на протяжении десятилетий, последний раз в 2024 году. Несмотря на согласие вывести войска в рамках перемирия того года, Израиль сохранил военное присутствие в южном Ливане. Союзник Ирана «Хезболла» обвинил его в невыполнении обязательств. Некоторые официальные лица заявили, что Израиль стремится установить «зону безопасности», простирающуюся до реки Литани, примерно в 30 км (20 милях) от границы. Однако критики утверждают, что его усилия направлены на дальнейшее укрепление вторжения и пересмотр международной границы с Ливаном. Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что сотни тысяч перемещенных жителей не будут допущены к возвращению домой до тех пор, пока район не будет демилитаризован, а северные израильские общины не будут считаться безопасными. Но Израиль столкнулся с обвинениями в военных преступлениях за разрушение домов и целых деревень в южном Ливане, что нарушает законы о защите гражданских сооружений.