Venesuelaning vaqtinchalik Prezidenti Delsi Rodriges AQShga qarshi sanksiyalar toʻplamini olib tashlashga chaqirdi. Rodrigesning bu bayonoti AQSh Gʻaznachiligi vazirligi Venesuelaning ayrim banklari va shaxslari bilan operatsiyalarni amalga oshirish uchun yangi litsenziyalar berishini eʼlon qilganidan keyin keldi.
Biroq Rodriges bu chora Venesuelaning davom etayotgan iqtisodiy inqirozidan chiqishiga yordam berish uchun yetarli emasligini taʼkidladi. U oʻz talabini chet el investitsiyalari uchun zarur shart sifatida koʻrsatdi, bu esa AQSh Prezidenti Donald Tramp uchun ustuvor vazifa hisoblanadi. Rodriges ijtimoiy tarmoqlarda: "Biz investitsiyalar uchun institutsional-huquqiy kafolatni taʼminlash vositasida sanksiyalardan xoli Venesuelaga intilish zarurligini takrorlaymiz" deb yozdi.
Rodriges hukumati oʻtgan hafta ishchilar tomonidan yuqori ish haqi va yaxshi pensiyalar talabi bilan namoyishlarga duch keldi, bu Venesuelaning sust iqtisodiyoti tufayli norozilikni keltirib chiqardi. Mamlakat hali ham zamonaviy tarixidagi eng ogʻir iqtisodiy inqirozlardan birini boshdan kechirmoqda, tanqidchilar buning sabablariga hukumatning notoʻgʻri boshqaruvi, korruptsiya va AQSh cheklovlari kabi omillarni kiritmoqda.
Rodriges AQSh harbiy kuchlari sobiq Prezident Nikolas Maduroni 3-yanvar kuni oʻgʻirlab, qamoqqa tashlaganidan keyin toʻrt oydan kamroq vaqt oldin qasamyod qildi. U ilgari Maduroning vitse-prezidenti boʻlgan. Inauguratsiyasidan beri Rodriges Trampning talablariga moslashishga harakat qilmoqda, bu esa mamlakatning asosiy sanoat tarmoqlarini millilashtirishga qaratilgan oʻn yillik harakatdan keyin chet el investitsiyalarini jalb qilishni oʻz ichiga oladi.
Rodriges Maduro hukumati uchun qoʻllanilgan AQSh iqtisodiy cheklovlarini iqtisodiy tiklanish uchun koʻproq imkoniyatlar yaratish uchun yumshatilishi kerakligini taʼkidladi. U 1-may kuni ishchilar ish haqidagi tashvishlarga javob berishga vaʼda berdi, bu kun odatda mehnat huquqlari bilan bogʻliq. Rodriges shuningdek, AQSh Energetika vazirligi yordamchisi Kayl Xaustveit bilan uchrashdi va Venesueladagi potentsial loyihalar va qonunchilik oʻzgarishlari haqida energiya kompaniyalari rahbarlarining fikrlarini eshitishga qiziqish bildirdi.

Временный президент Венесуэлы Дельси Родригес призвала Соединенные Штаты отменить комплекс санкций, которые нанесли тяжелый удар по экономике страны. Её заявление во вторник последовало после того, как Министерство финансов США объявило о выдаче новых лицензий для разрешения операций с некоторыми венесуэльскими банками и физическими лицами.
Однако Родригес заявила, что эта мера недостаточна для помощи Венесуэле в преодолении продолжающегося экономического кризиса. Она представила свой запрос как необходимое условие для иностранных инвестиций, что является приоритетом для президента США Дональда Трампа. Родригес написала в социальных сетях: «Мы вновь подчеркиваем необходимость продвижения к Венесуэле, свободной от санкций, как средства обеспечения институционально-правовой определенности для инвесторов, приходящих в нашу страну».
Правительство Родригес на прошлой неделе столкнулось с протестами рабочих, требовавших повышения заработной платы и улучшения пенсий, на фоне разочарования вялой экономикой Венесуэлы. Страна продолжает бороться с одним из худших экономических кризисов в своей современной истории, критики винят в нестабильности такие факторы, как неправильное управление со стороны правительства, коррупцию и ограничения со стороны США.
Родригес была приведена к присяге менее четырех месяцев назад, после того как военные силы США похитили и заключили в тюрьму бывшего президента Николаса Мадуро 3 января. Ранее она была вице-президентом при Мадуро. С момента своей инаугурации Родригес стремилась сотрудничать с требованиями Трампа, который сделал приоритетом открытие Венесуэлы для иностранных инвестиций после десятилетий движения по национализации основных отраслей промышленности страны.
Родригес настаивала, что экономические ограничения США, введенные против правительства Мадуро, должны быть ослаблены, чтобы открыть больше пространства для экономического восстановления. Она пообещала рассмотреть вопросы, связанные с заработной платой рабочих, 1 мая, в день, обычно ассоциирующийся с трудовыми правами. Во вторник она встретилась с помощником министра энергетики США Кайлом Хауствейтом и выразила заинтересованность в получении мнений руководителей энергетических компаний о потенциальных проектах в Венесуэле и изменениях в регулировании.