AQSh Xazina vaziri Skott Bessent BBCga bergan intervyusida, Eron bilan urushning global iqtisodga salbiy taʼsiri haqida xavotirlanishdan koʻra, uzoq muddatli xalqaro xavfsizlik uchun "kichik iqtisodiy ogʻriq" qabul qilinishi kerakligini aytdi. U Eronning yadroviy dasturi va Londonga yetib boradigan ballistik raketalari haqidagi xavfni taʼkidlab, "Men Londonda yadroviy qurol portlashi global YaIMga qancha zarar yetkazishini oʻylayman... Men qisqa muddatli prognozlarga kamroq eʼtibor beraman, uzoq muddatli xavfsizlik uchun", dedi.
Xalqaro Valyuta Jamgʻarmasi (XVJ) esa, AQSh-Eron urushining global iqtisodni turgʻunlikka olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. XVJning Jahon Iqtisodiy Koʻrinishi hisobotida, eng yomon stsenariy boʻyicha neft, gaz va oziq-ovqat narxlarining oshishi tufayli 2026-yilda global oʻsish 2% dan pastga tushishi va global turgʻunlik xavfi paydo boʻlishi mumkinligi aytilgan. XVJ bosh iqtisodchisi Pyer-Olivye Gurincha BBCga bergan intervyusida, urushning uzoq davom etishi inflyatsiyani oshirishi, ishsizlikni koʻpaytirishi va baʼzi mamlakatlarda oziq-ovqat xavfsizligiga tahdid solishi mumkinligini taʼkidladi.
Urush boshlanganidan beri neft narxi 120 dollarga yaqinlashgan, ammo hozirda bir barrel neft 95 dollarga tushgan. XVJ hisob-kitoblariga koʻra, urush tufayli Buyuk Britaniya iqtisodiyoti eng katta zarar koʻradi, 2026-yilda oʻsish 0,8% ga kamayadi. Fors koʻrfazidagi neft eksport qiluvchi mamlakatlar, jumladan Eron (-6,1%), Qatar (-8,6%) va Iroq (-6,8%) iqtisodiy pasayishni boshdan kechiradi, ammo 2027-yilda tiklanadi. Rossiya esa neft narxlarining oshishi tufayli foyda koʻradi, 2026 va 2027-yillarda oʻsish 1,1% ni tashkil qiladi.
Buyuk Britaniya hukumati vakili BBCga bergan bayonotda, Eronning Yevropani raketalar bilan nishonga olgani haqida "hech qanday baholash yoʻq"ligini aytdi, ammo mamlakatni har qanday hujumdan himoya qilish uchun zarur harbiy imkoniyatlar mavjudligini taʼkidladi. Bessent esa, AQSh va Isroilning zarbalari Gʻarb mamlakatlariga qarshi Eron yadroviy hujumlarining "quyruq xavfi"ni olib tashlaganini qoʻshimcha qildi, garchi BBC oldinroq Eron ballistik raketalarining Londonga tahdidi cheklanganligini xabar qilgan boʻlsa ham.

Министр финансов США Скотт Бессент в интервью BBC заявил, что «небольшая экономическая боль» из-за войны с Ираном стоит долгосрочной международной безопасности. Он подчеркнул, что меньше обеспокоен краткосрочными экономическими прогнозами, чем угрозой иранской ядерной программы и баллистических ракет, способных достичь Лондона. «Интересно, каков был бы удар по мировому ВВП, если бы ядерное оружие ударило по Лондону... Я говорю, что меня меньше волнуют краткосрочные прогнозы ради долгосрочной безопасности», — сказал он.
Международный валютный фонд (МВФ) предупредил, что война США с Ираном может ввергнуть мировую экономику в рецессию. В отчёте «Перспективы развития мировой экономики» МВФ указал, что в худшем сценарии, если цены на нефть, газ и продовольствие останутся высокими, глобальный рост может упасть ниже 2% в 2026 году, что приблизит мир к рецессии. Главный экономист МВФ Пьер-Оливье Гуренш в интервью BBC отметил, что затяжной конфликт приведёт к росту инфляции, безработицы и проблемам с продовольственной безопасностью в некоторых странах.
С начала войны цены на нефть подскочили до почти 120 долларов за баррель, но затем снизились до 95 долларов. По прогнозам МВФ, экономика Великобритании пострадает больше всего от энергетического шока, рост в 2026 году снизится до 0,8%. Нефтеэкспортирующие страны Персидского залива, включая Иран (-6,1%), Катар (-8,6%) и Ирак (-6,8%), столкнутся с резким замедлением или сокращением экономики в этом году, но восстановятся в 2027-м. Россия, напротив, выиграет от роста цен на нефть, с ожидаемым ростом ВВП на 1,1% в 2026 и 2027 годах.
Правительство Великобритании заявило, что у него «нет оценки» того, что Иран пытается нацелить ракеты на Европу, но страна обладает военными возможностями для защиты от любых атак. Бессент добавил, что удары США и Израиля устранили «хвостовой риск» ядерных ударов Ирана по западным странам, хотя BBC ранее сообщала, что угроза иранских баллистических ракет для Лондона остаётся отдалённой. Европейский комиссар по финансам Валдис Домбровски предупредил, что ослабление санкций против России недопустимо, так как страна «выходит победителем из этой войны» благодаря дополнительным доходам от высоких цен на энергоносители.