Turkiyaning Sanliurfa viloyati Siverek shahridagi kasb-hunar maktabida sobiq o‘quvchi tomonidan otishma sodir bo‘ldi. Hujumchi, 2007-yilda tug‘ilgan, maktab koridorida tasodifiy ravishda otishma ochgan. Rasmiylar ma’lumotlariga ko‘ra, 16 kishi yaralangan, jumladan 10 nafar o‘quvchi, 4 nafar o‘qituvchi, bufet xodimi va politsiya xodimi.
Gubernator Hasan Sildakning aytishicha, og‘ir yaralangan besh nafar o‘quvchi va o‘qituvchi mintaqa poytaxtidagi kasalxonaga ko‘chirilgan. Hujumdan so‘ng, politsiya tomonidan qurshab olingan hujumchi o‘zini o‘ldirgan. Maktabda olingan videolarda o‘quvchilar vahima ichida qochayotgani va hujumchi binoda harakatlanib otish ochayotgani ko‘rsatilgan.
Davlatga qarashli Anadolu agentligiga bergan intervyusida, bir o‘quvchi sinf xonasining derazasidan sakrab qochganini aytdi: "U to‘satdan sinfga kirdi va otish ochdi. Hech nima demadi. To‘rt-besh marta otish ochdi. Ikki kishi yaralandi. Keyin keyingi sinfga o‘tdi." Hujum sababi hali aniqlanmagan, ammo ommaviy axborot vositalari hujumdan oldin ijtimoiy tarmoqlarda tahdidlar joylaganligi haqida xabar bergan.
Politsiya bu hodisani izolyatsiya qilingan deb ta’riflab, maktab xavfsizligi ta’minlanganligini tasdiqladi. Gubernator Sildak "keng qamrovli" tergov boshlanganini aytdi. Turkiyada qurol qonunlari qattiq va noqonuniy egalik uchun jazolari og‘ir bo‘lsa-da, maktab otishmalari kam uchraydi, bu voqea mamlakatda xavfsizlik muammolarini yana bir bor ko‘rsatdi.

В профессиональном училище в Сивереке, провинция Шанлыурфа, Турция, бывший ученик устроил стрельбу. Нападавший, 2007 года рождения, открыл беспорядочный огонь в коридоре школы. По данным официальных лиц, в результате инцидента пострадали 16 человек, включая 10 учеников, четырех учителей, сотрудника столовой и полицейского.
Губернатор Хасан Шылдак сообщил, что пятеро тяжелораненых учеников и учителей были переведены в больницу в региональной столице. После того как полиция окружила нападавшего, он покончил с собой. Видеозаписи с места происхождения показывают, как ученики в панике бегут по коридорам и на улицу, а стрелок перемещается по зданию, ведя огонь.
В интервью государственному агентству Анадолу один ученик рассказал, что спасся, выпрыгнув из окна класса: "Он внезапно вошел в класс и начал стрелять. Ничего не сказал. Выстрелил четыре или пять раз. Двое были ранены. Затем он перешел в следующий класс." Мотив стрельбы остается неясным, хотя СМИ сообщают о возможных угрозах в социальных сетях перед нападением.
Полиция охарактеризовала инцидент как изолированный и подтвердила, что школа теперь безопасна. Губернатор Шылдак заявил, что начато "всестороннее" расследование. Хотя в Турции действуют строгие законы об оружии и суровые наказания за незаконное владение, школьные перестрелки редки, этот случай вновь поднимает вопросы о безопасности в образовательных учреждениях.