Germaniyaning Myunxen shahrida sud xitoylik talaba Chjuni J*ni (28 yosh) og‘ir jinsiy zo‘ravonlik va qotillikka urinishda ayblab, 11 yil 3 oy qamoq jazosiga hukm qildi. Sudya jinoyatlarni "dahshatli harakatlar" deb ta'riflab, "biz noaniq huquqiy maydonga kirdik" dedi. Ayblanuvchi fevral oyida sudda "men dahshatli narsa qilganimni va bu dahshatli oqibatlarga olib kelganini bilaman" deb tan oldi.
Jinoyatlar 2024-yil fevraldan dekabrgacha bo‘lgan davrda sodir etilgan bo‘lib, ayblanuvchi qo‘shnisini kamida ett marta giyohvand moddalar bilan zaharlab, zo‘rlashda ayblanadi. Prokurorlar uning hayotga xavf soladigan dozalarda tinchlantiruvchi va narkotik moddalarni ataylab qo‘llaganini ta'kidladi. Bu ish Fransiyada Dominik Peliko tomonidan amalga oshirilgan uzoq muddatli zo‘ravonlik holatini eslatadi.
Myunxendagi sud jarayoni "Germaniya Haydovchilar Maktabi" deb nomlangan Telegram guruhining sakkiz a'zosi bo‘yicha kengroq tergovning bir qismidir. Guruh a'zolari, deyarli barchasi xitoylik va Germaniyada yashovchi erkaklar, giyohvand moddalar bilan ayollarni zaharlash, zo‘rlash va jinoyatlarini suratga olishni muhokama qilishgan. Ularning qurbonlari, asosan, xitoylik ayollar bo‘lib, ularning sheriklari, hamkasblari yoki tanishlari edi; ko‘pchilik politsiya bilan bog‘langunga qadar nima bo‘lganini bilmasdi.
Telegram guruhida erkaklar "mashina izlash" (yangi qurbon izlash), "yoqilg‘i" (giyohvand moddalar) kabi kod so‘zlardan foydalangan va zaharlangan ayollarni "o‘lik cho‘chqalar" deb atashgan. Guruh rahbari Dapeng Z* (Frankfurtda yashovchi) 2024-yil yanvar oyida kvartira ijaraga berayotgan ayollarni nishonga olganida, uning faoliyati fosh qilindi. U to‘rt ayolni anestetik bilan zaharlab, zo‘rlashda ayblanib, 2024-yil noyabrda qo‘lga olingan.
Berlindagi LARA jinsiy zo‘ravonlik qurbonlari markazi psixologi Sharlotta Xirts DWga bergan intervyusida jinoyatchilarning qurbonlarga nisbatan "mashinalar yoki o‘lik cho‘chqalar" deb munosabati orqali namoyon bo‘lgan insonsizlashtirish jarayonini ta'kidladi. U shunday onlayn guruhlarning erkaklar orasida misoginik fantaziyalarni kuchaytirishiga ishora qilib, "agar ijtimoiy tuzatish yoki tashqaridan kimdir 'bu yerda nima bo‘layapti?' deb so‘ramasa, bu zo‘ravonlik fantaziyalari kuchliroq o‘rin topishi mumkin" dedi.
Germaniya adliya vaziri Stefani Xubig (SDP) bunday suratlar tarqatilishini jinoyat deb e'lon qilishni rejalashtirmoqda, chunki hozirda haqiqiy jinsiy zo‘ravonlik materiallarini saqlash yoki ko‘rish jinoyat emas. Sudya Chjuni J*ga nisbatan hukm chiqarishda "bu faqat Xitoy yoki Fransiya hodisasi emas, balki Germaniya va global hodisadir" dedi, shuningdek, uning yoshligi va pushaymon bo‘lishini hisobga olib, 11 yil jazoning yengil ekanligini ta'kidladi.

Суд в Мюнхене, Германия, признал китайского студента Чжунъи Дж* (28 лет) виновным в тяжких изнасилованиях и покушении на убийство, приговорив его к 11 годам и 3 месяцам тюремного заключения. Судья охарактеризовал преступления как "чудовищные деяния", добавив, что "мы вступили на неизведанную правовую территорию". Подсудимый в феврале заявил в суде: "Я знаю, что совершил нечто ужасное, и это имело ужасные последствия".
Преступления были совершены в период с февраля по декабрь 2024 года, когда подсудимый обвиняется в неоднократном отравлении наркотиками и изнасиловании своей соседки. Прокуроры подчеркнули, что он сознательно применял угрожающие жизни дозы седативных и анестезирующих веществ. Это дело напоминает длительное насилие, совершенное Домиником Пелико во Франции.
Судебный процесс в Мюнхене является частью более широкого расследования в отношении восьми членов Telegram-группы под названием "Немецкая автошкола". Участники группы, почти все китайцы и проживающие в Германии, обсуждали использование наркотиков для усыпления женщин, изнасилования и документирование своих преступлений. Их жертвами, в основном китаянками, были партнеры, коллеги или знакомые; многие не подозревали о произошедшем до контакта с полицией.
В Telegram-группе мужчины использовали кодовые слова, такие как "поиск машины" (поиск новой жертвы), "топливо" (седативные средства), а отравленных женщин называли "дохлыми свиньями". Деятельность группы была раскрыта после того, как её лидер Дапэн Ц* (проживающий во Франкфурте) в январе 2024 года начал нападать на женщин, сдающих квартиры. Он был арестован в ноябре 2024 года после заявлений четырёх пострадавших.
Психолог Шарлотта Хирц из центра LARA для жертв сексуализированного насилия в Берлине в интервью DW отметила, что дело ярко демонстрирует процесс дегуманизации, когда преступники относятся к жертвам как к "машинам или дохлым свиньям". Она указала, что подобные онлайн-группы усиливают мизогинные фантазии среди мужчин, особенно при отсутствии социального контроля.
Министр юстиции Германии Штефани Хубиг (СДПГ) планирует криминализировать распространение изображений реальных сексуальных нападений, поскольку в настоящее время хранение или просмотр таких материалов не является преступлением. Судья при вынесении приговора Чжунъи Дж* заявил, что "это не китайское или французское явление, но также немецкое и глобальное", отметив, что 11-летний срок является снисходительным из-за молодости и раскаяния подсудимого.