Eronlik fuqaro Mahdieh Esfandiari Fransiyada bir yildan ortiq hibsda bo‘lgach, vatanga qaytdi. Eron davlat televideniyesi xabar berishicha, u "huquq himoyachisi" sifatida Falastinni va 2023-yilda Isroilga qilingan Hamas hujumini qo‘llab-quvvatlagani uchun bir yilga ozodlikdan mahrum etilgan edi. Bu holat ikki davlat o‘rtasida hibsga olinganlar almashinuvi bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Esfandiari 2018-yildan beri Fransiyada yashagan va tarjimon bo‘lib ishlagan. U o‘tgan yilning fevral oyida "terrorizmni targ‘ib qilish" ayblovi bilan hibsga olingan va oktabr oyida garov evaziga ozod qilingan. U eron davlat televideniyesiga bergan intervyusida: "Menimcha, hamma uchun aniqki, hech bo‘lmaganda men bo‘lgan Fransiyada so‘z erkinligi yo‘q. Sudning qarori juda nohaq edi", dedi.
Esfandiari ozodligi Fransiya fuqarolari Cecile Kohler va Jacques Parisning Eron uch yildan ortiq hibsda bo‘lgach, o‘tgan hafta Fransiyaga qaytishi bilan bir vaqtda sodir bo‘ldi. Ular 2022-yil may oyida Eron hokimiyatlari tomonidan hibsga olingan va o‘tgan yil noyabr oyida, uch yildan ortiq hibsdan so‘ng, ayblovlarni ularning oilalari qat‘iyan rad etgan holda ozod qilingan. Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning idorasi ularning ozodligini "uzoq muddatli sa‘y-harakatlar" natijasi deb atadi, ammo AQSh-Isroil urushining Eron bosimi tufayli suhbatlar so‘nggi haftalarda tezlashgan.
Eronning davlat axborot agentligi IRNA avvalroq Tehron Parij bilan fransuz fuqarolarini ozod qilish uchun Esfandiarini almashish bo‘yicha kelishuvga erishganini aytgan bo‘lsa-da, Fransiya bu almashinuvni ochiqchasiga tan olmadi. Bu voqea ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning murakkabligini va inson huquqlari masalalaridagi qarama-qarshiliklarni aks ettiradi.

Иранская гражданка Махдие Эсфандиари вернулась на родину после более чем года содержания под стражей во Франции, что, по-видимому, является частью обмена задержанными между двумя странами. Государственное телевидение Ирана сообщило в среду, что "правозащитница", приговоренная к одному году тюрьмы за онлайн-высказывания в поддержку Палестины и нападения ХАМАС на Израиль в 2023 году, вернулась в Иран.
Эсфандиари, выпускница Лионского университета, проживавшая во Франции с 2018 года и работавшая переводчицей, была арестована в феврале прошлого года по обвинению в пропаганде "терроризма" и освобождена под залог в октябре. В интервью государственному телевидению в среду она заявила: "Я думаю, всем ясно, что свободы слова нет, по крайней мере, во Франции, где я находилась. Решение суда было очень несправедливым".
Освобождение Эсфандиари произошло через неделю после возвращения во Францию граждан этой страны Сесиль Колер (41 год) и Жака Пари (72 года), которые содержались в Иране более трех лет. Они были арестованы иранскими властями в мае 2022 года, но освобождены в ноябре прошлого года после более чем трех лет тюрьмы по обвинению в шпионаже, которое их семьи категорически отрицают.
Офис президента Франции Эмманюэля Макрона заявил, что их освобождение стало результатом "долгосрочных усилий", но переговоры ускорились в последние недели из-за давления войны США и Израиля на Иран, что придало ситуации срочность. Хотя Франция официально не признала обмен, иранское государственное агентство IRNA ранее сообщало, что Тегеран достиг соглашения с Парижем об освобождении французских граждан в обмен на Эсфандиари, что подчеркивает сложность дипломатических отношений и вопросы прав человека.