Xitoy Prezidenti Si Jinping Chorshanba kuni Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan uchrashuvda Pekin va Moskva o‘rtasidagi do‘stlik shartnomasining ahamiyatini ta'kidladi. Si Rossiya bilan munosabatlarni "qimmatli" deb ta'riflab, chuqurroq hamkorlik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi. U ikkala davlat ham muvofiqlashtirishni kuchaytirishi va umumiy manfaatlarni himoya qilishi kerakligini aytdi, deb Xitoy davlat ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Xitoyga Eron urushi sababli yuzaga kelgan uzilishlarni, jumladan, Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemachilikdagi cheklovlarni bartaraf etish uchun energiya yetkazib berishni oshirishda Rossiyaning yordamini taklif qildi. Lavrov Xitoyda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida: "Rossiya, albatta, Xitoy va biz bilan teng va o‘zaro manfaatli asosda ishlashga qiziqqan boshqa mamlakatlar duch kelayotgan resurslar tanqisligini qoplashi mumkin", dedi.
O‘rta Sharqdagi tartibsizliklar fonida, AQSh-Isroilning Eron urushidan so‘ng, Xitoy o‘zini barqarorlashtiruvchi kuch va mojaroda potentsial vositachi sifatida ko‘rsatmoqda. Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches, Abu-Dabiy shahzodasi Muhammad bin Zoid Al Nahyon va Vyetnam rahbari To Lam bu hafta Si bilan uchrashdi. Bu O‘rta Sharq inqirozi atrofidagi diplomatik faollikning o‘sishi va Xitoyning undagi o‘zgaruvchi rolini aks ettiradi.
Mutaxassislarning aytishicha, Fors ko‘rfazi mamlakatlari Eronning qo‘shni davlatlarga hujumlarini cheklash va Tehronni muzokaralar stoliga olib kelishda Xitoydan yordam umid qilmoqda. Singapur Nanyang Texnologiya Universiteti dotsenti Dilan Loh fransuz AFP axborot agentligiga: "Xitoy Eron ustidan ta'sir va kuchga ega, va Xitoyning bu ta'sirini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘l bilan qo‘llashi mumkin degan umid va kutishlar bor", dedi.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin tez orada Xitoyga tashrif buyurishi kutilmoqda, bu ikki davlat o‘rtasidagi yaqin aloqalarni yanada mustahkamlaydi. Bu voqealar global siyosatda Xitoyning o‘sib borayotgan roli va Rossiya bilan strategik hamkorligining muhimligini ta'kidlaydi.

Президент Китая Си Цзиньпин в среду на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым подчеркнул значимость договора о дружбе между Пекином и Москвой. Си охарактеризовал отношения с Россией как особенно "драгоценные", призвав к углублению сотрудничества и взаимной поддержки. Он заявил, что обе страны должны укреплять координацию и защищать общие интересы, сообщили китайские государственные СМИ.
Министр иностранных дел России предложил Китаю помощь в наращивании поставок энергии для компенсации сбоев, вызванных войной с Ираном, включая ограничения на судоходство через Ормузский пролив. Лавров на пресс-конференции в Китае заявил: "Россия, конечно, может восполнить дефицит ресурсов, с которым сталкиваются как Китай, так и другие страны, заинтересованные в работе с нами на равной и взаимовыгодной основе".
На фоне хаоса на Ближнем Востоке после войны США и Израиля с Ираном Китай позиционирует себя как стабилизирующую силу и потенциального посредника в конфликте. Премьер-министр Испании Педро Санчес, наследный принц Абу-Даби Мухаммед бен Заид Аль Нахайян и лидер Вьетнама То Лам на этой неделе встретились с Си. Это отражает растущую дипломатическую активность вокруг ближневосточного кризиса и меняющуюся роль Китая в нём.
Эксперты утверждают, что страны Персидского залива надеются, что Китай поможет обуздать атаки Ирана на соседей и приведёт Тегеран к переговорному столу. Доцент Сингапурского технологического университета Наньян Дилан Ло сказал французскому агентству AFP: "У Китая есть рычаги влияния на Иран, и существуют некоторые надежды и ожидания, что Китай сможет использовать это влияние более прямым образом".
Ожидается, что президент России Владимир Путин вскоре посетит Китай, что ещё больше укрепит тесные связи между двумя странами. Эти события подчёркивают растущую роль Китая в глобальной политике и важность его стратегического партнёрства с Россией.