Isro‘il Somalilendga birinchi elchisini tayinladi, bu harakat Somali tomonidan keskin qoralangan. Isro‘ilning davlat teleradiokompaniyasi xabar berishicha, avval Keniyada elchi bo‘lib ishlagan Maykl Lotem Somalilendga elchi etib tayinlandi. Bu qadam Isro‘ilning o‘tgan dekabr oyida Somalilendni dunyoda birinchi bo‘lib tan olishidan keyin ikki tomon o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlaydi.
Somalilend prezidenti Abdirahman Muhammad Abdulloh o‘tgan seshanba kuni parlamentning qo‘shma sessiyasida Isro‘ilni “ishonchli hamkor” deb atadi, bu esa deputatlarni olqishlarga sabab bo‘ldi. Biroq, Somali Tashqi ishlar vazirligi chiqargan bayonotda Isro‘ilning elchi tayinlashi mamlakatning suvereniteti va birligiga “to‘g‘ridan-to‘g‘ri tajovuz” sifatida baholandi. Somalilend 1991-yilda Somaliadan mustaqilligini e’lon qilgan, ammo Somali bu tan olinmagan hududni hech qachon tan olmagan.
Isro‘ilning Somalilendni tan olishi BMT Xavfsizlik Kengashi, Afrika Ittifoqi, Islom Hamkorlik Tashkiloti va Yevropa Ittifoqi tomonidan keng miqyosda qoralangan. O‘tgan dekabrdan beri ikki tomon munosabatlarni rivojlantirishda tez harakat qilmoqda: Isro‘il tashqi ishlar vaziri Gideyon Saar yanvar oyida Somalilend poytaxti Xargeysaga tashrif buyurgan, Somalilend esa suv resurslari vazirligidan delegatsiyani Isro‘ilga suv boshqaruvini o‘rganish uchun yuborgan.
Somali rasmiylari bu yaqinlashuvdan g‘azablangan, mamlakat prezidenti buni “mamlakat suverenitetiga qarshi eng og‘ir hujum” deb atagan va Isro‘ilni Yaman hujumlarini boshlash uchun harbiy bazani o‘rnatishga intilayotganlikda ayblagan. Somalilend Yaman qarshisidagi Adan qo‘ltig‘ida joylashgan bo‘lib, u yerda Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Husiylar harakati mavjud; ular Isro‘ilga dushman va mart oyining oxirida Isro‘ilning Eron hujumlariga javoban raketa otishni boshlagan. Husiyalar Somalilenddagi Isro‘il mavjudligini qonuniy nishon deb hisoblashlarini aytishgan.
Somalilend prezidentligi vaziri Xadar Husayn Abdi mart oyida Bloombergga bergan intervyusida Isro‘il bilan xavfsizlik hamkorligini o‘z ichiga olgan “strategik munosabat”ni izlashni ma’lum qildi. U Isro‘il harbiy bazasi istiqbollarini rad etmadi va bu “vaqt o‘tishi bilan tahli qilinadi” dedi. Somali tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ali Umar Al Jazeeraga bergan intervyusida mamlakat o‘z hududini “tashqi nizolarga tortilishini yoki allaqachon nozik mintaqani yanada beqarorlashtirishi mumkin bo‘lgan usullarda foydalanishni” istamasligini aytdi.

Израиль назначил первого посла в Сомалиленде, что вызвало резкое осуждение со стороны Сомали. По сообщению государственной телерадиокомпании Израиля, Майкл Лотем, ранее служивший послом Израиля в Кении, был назначен послом в Сомалиленд. Этот шаг укрепляет партнерство между двумя сторонами, которое быстро развивается с декабря, когда Израиль стал первой страной в мире, признавшей Сомалиленд, положив конец более чем 30-летней дипломатической изоляции региона.
Президент Сомалиленда Абдирахман Мохамед Абдулла во вторник на совместном заседании парламента заявил, что Израиль доказал себя как «надежный партнер», что вызвало аплодисменты депутатов. Однако министерство иностранных дел Сомали выпустило заявление, осуждающее решение Израиля назначить посла, описав его как «прямое нарушение» суверенитета и единства страны. Сомалиленд провозгласил независимость от Сомали в 1991 году после разрушительной гражданской войны, но Сомали никогда не признавала его.
Признание Израилем Сомалиленда вызвало широкое осуждение со стороны Совета Безопасности ООН, Африканского союза, Организации исламского сотрудничества и Европейского союза. С момента объявления Израиля в декабре обе стороны быстро развивают отношения: министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар посетил столицу Сомалиленда Харгейсу в январе, а Сомалиленд направил делегацию своего министерства водных ресурсов в Израиль для обучения управлению водными ресурсами.
Сомалийские официальные лица возмущены растущими связями, президент страны ранее в этом году назвал это «самым серьезным нападением» на суверенитет страны и обвинил Израиль в стремлении создать военную базу для запуска атак против Йемена. Сомалиленд расположен через Аденский залив от Йемена, где иранское движение хуситов контролирует северо-запад страны; группа враждебна к Израилю и начала запуск ракет в конце марта в ответ на израильские удары по Ирану. Хуситы заявили, что будут считать присутствие Израиля в Сомалиленде законной целью.
Министр президентства Сомалиленда Хадар Хусейн Абди в марте сообщил Bloomberg, что страна будет стремиться к «стратегическим отношениям» с Израилем, включая сотрудничество в области безопасности. Абди не исключил перспективу израильской военной базы в стране и заявил, что это «будет проанализировано в какой-то момент». Заместитель министра иностранных дел Сомали Али Омар в интервью Al Jazeera заявил, что его страна не хочет, чтобы ее территория «была втянута во внешние конфронтации или использовалась способами, которые могут еще больше дестабилизировать и без того чувствительный регион».