El Salvador hukumati jamiyatda gangsterlik zo‘ravonligini bartaraf etish maqsadida qabul qilingan qat’iy choralar doirasida yangi qonunni e’lon qildi. Ushbu qonunga ko‘ra, 12 yoshdan boshlab voyaga yetmagan shaxslar qotillik, terrorizm yoki zo‘rlash kabi og‘ir jinoyatlar uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin. Qonun 26-apreldan kuchga kiradi va bu o‘zgarish mamlakatda 2022-yil mart oyidan beri davom etayotgan favqulodda holat davrida amalga oshirilgan siyosatning bir qismidir.
Favqulodda holat dastlab 30 kunlik muddatga belgilangan bo‘lsa-da, o‘nlab marta uzaytirildi va bu davrda politsiya va harbiylarning vakolatlari kengaytirildi. Natijada, 90 mingdan ortiq odam hibsga olindi, bu esa aholining deyarli 1,9 foizini tashkil etadi va dunyodagi eng yuqori qamoqqa olish darajalaridan biridir. Ba’zi hibsga olinganlar hech qanday aybsiz, boshqalari esa 2023-yilda ruxsat etilgan ommaviy sud jarayonlarida, bir vaqtning o‘zida 900 kishini sud qilish imkoniyati bilan ish ko‘rilmoqda.
Voyaga yetmaganlar uchun umrbod qamoq jazosi mart oyida konstitutsiyaviy o‘zgartirish sifatida qabul qilindi, buni El Salvador Prezidenti Nayib Bukele qo‘llab-quvvatladi. Mamlakatning qonun chiqaruvchi assambleyasi Bukelening "Nuevas Ideas" partiyasi tomonidan keng nazorat qilinadi. Bukele o‘sha oy ijtimoiy tarmoqlarda o‘zgartirishga qarshi chiqqanlarni zo‘ravonlik jinoyatlariga nisbatan yumshoq munosabatda bo‘lishda aybladi.
Biroq, qonun qabul qilinganidan keyin, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar Fondi (UNICEF) kabi guruhlar bolalarning umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi istiqbolidan "chuqur tashvish" bildirdi. UNICEF ogohlantirishicha, qamoq jazosi bolalar va o‘smirlarning rivojlanishiga jiddiy, uzoq muddatli salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin va bunday choralar umuman jinoyatchilikni kamaytirish ehtimoli past. Tashkilot bu choralar Bolalar Huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiyada mustahkamlangan standartlarga zid ekanligini ta’kidladi.
Inson huquqlari kuzatuvchilari Bukele va El Salvador hukumati favqulodda holat va unga bog‘liq jinoyatga qarshi choralarni to‘xtatishga chaqirishda davom etmoqda, ular bu choralar asosiy inson huquqlarini buzayotganini ta’kidlamoqda. O‘tgan oy, El Salvadordagi Favqulodda Holat Davrida Inson Huquqlari Buzilishlarini Tekshirish Bo‘yicha Xalqaro Ekspertlar Guruhi (GIPES) o‘zining yakuniy hisobotini nashr etdi, unda so‘nggi to‘rt yil ichida insoniyatga qarshi jinoyatlar sodir etilgani haqida da’volar qilindi. Hisobotda Bukelening o‘zi kamida 8 ming hibsga olingan odamning aybsiz ekanligini tan olgan gaplariga ishora qilindi.

Правительство Сальвадора объявило о новом законе, который позволит властям наказывать несовершеннолетних в возрасте от 12 лет пожизненным заключением за тяжкие преступления, включая убийство, терроризм или изнасилование. Закон вступит в силу 26 апреля и является частью жёстких мер, направленных на искоренение бандитского насилия в стране. Это изменение происходит на фоне чрезвычайного положения, действующего с марта 2022 года, которое приостановило некоторые гражданские свободы в пользу расширения полномочий полиции и военных.
Чрезвычайное положение, изначально рассчитанное на 30 дней, продлевалось десятки раз, и за это время правительство Сальвадора провело кампанию массовых арестов и заключений. Было заключено под стражу более 90 000 человек, что составляет почти 1,9% населения, один из самых высоких показателей в мире. Некоторые задержанные содержатся без предъявления обвинений, другие проходят через массовые судебные процессы, разрешённые в 2023 году для одновременного рассмотрения дел до 900 человек.
Пожизненные сроки для несовершеннолетних были утверждены в марте в качестве конституционной поправки, которую продвигал президент Сальвадора Найиб Букеле. Законодательная ассамблея страны в подавляющем большинстве контролируется его партией «Новые идеи». В социальных сетях в том же месяце Букеле осудил противников поправки как снисходительных к насильственным преступлениям.
Однако после принятия поправки такие организации, как Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ), выразили «глубокую озабоченность» перспективой пожизненного заключения для детей. ЮНИСЕФ предупредил, что тюремное заключение может иметь серьёзные долгосрочные последствия для развития детей и подростков, и добавил, что такие меры вряд ли сократят преступность в целом. Организация отметила, что эти меры противоречат стандартам, закреплённым в Конвенции о правах ребёнка.
Правозащитники неоднократно призывали Букеле и правительство Сальвадора положить конец чрезвычайному положению и связанным с ним антикриминальным мерам, утверждая, что они нарушают основные права человека. В прошлом месяце Международная группа экспертов по расследованию нарушений прав человека в условиях чрезвычайного положения в Сальвадоре (GIPES) опубликовала итоговый отчёт, в котором утверждалось, что за последние четыре года совершались преступления против человечности. В отчёте упоминались заявления самого Букеле о том, что «по крайней мере 8000 задержанных были невиновны».