Pokistonning yuqori darajadagi delegatsiyasi Eron poytaxti Tehron shahrida muzokaralarni davom ettirmoqda. Pokiston AQSh va Eron o‘rtasida ikkinchi raund muzokaralarni boshlashga intilmoqda, chunki o‘tgan hafta oxirida bo‘lib o‘tgan birinchi raund tinchlik kelishuviga erishilmadi.
Pokiston Qurolli Kuchlari Bosh shtabi boshlig‘i Asim Munir va Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi o‘rtasida chorshanba kuni dastlabki uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Munir AQSh va Eron o‘rtasidagi eng nufuzli vositachilardan biri sifatida ko‘riladi. Oq uy ma’lumotlariga ko‘ra, kelajakdagi muzokaralar ehtimol Pokiston poytaxti Islomoboddada o‘tkazilishi mumkin.
AQSh va Eron o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi 8-aprelda kuchga kirgan va kelgusi chorshanba kuni muddati tugaydi. Bu vaqt oralig‘ida tinchlik kelishuviga erishish uchun bosim ortib bormoqda. Pokistonning vositachilik sa’y-harakatlari mintaqaviy barqarorlik uchun muhim ahamiyatga ega, ammo murakkab siyosiy vaziyat tufayli natijalar noaniq qolmoqda.
FIFA Prezidenti Janni Infantino Eron terma jamoasining 2026-yilgi Jahon chempionatida ishtirok etishini kafolatladi, garchi Eron urush holatida bo‘lsa ham. Infantino AQSh biznes yangiliklari kanali CNBCga bergan intervyusida: “Eron albatta keladi. Ular o‘z xalqini ifodalaydi, ular saralashdan o‘tishdi, o‘yinchilar o‘ynashni xohlashadi”, dedi. Biroq, Eron hukumati va futbol rasmiylari o‘rtasida jamoaning ishtiroki haqida qarama-qarshi bayonotlar mavjud.
Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu chorshanba kuni videoxabarda Livon bilan muzokaralar olib borayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralarning ikkita asosiy maqsadi bor: Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhini qurolsizlantirish va barqaror tinchlikka erishish. Netanyaxu shuningdek, Isroil kuchlari Livonning janubiga kirishni davom ettirishini va xavfsizlik zonasini kengaytirishni buyurganini qo‘shdi. Isroilning xavfsizlik kengashi chorshanba kuni Livondagi potentsial o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risida qaror qabul qilmasdan yig‘ilishni yakunladi.

Высокопоставленная делегация из Пакистана продолжает переговоры в столице Ирана Тегеране, стремясь содействовать новому раунду переговоров между США и Ираном. Пакистан надеется выступить посредником во втором раунде переговоров после того, как первый раунд на прошлых выходных не привел к мирному соглашению. Белый дом заявил в среду, что любые дальнейшие переговоры, вероятно, пройдут в столице Пакистана Исламабаде.
В среду состоялась предварительная встреча между начальником штаба армии Пакистана Асимом Муниром и министром иностранных дел Ирана Аббасом Араги. Мунир считается одним из самых влиятельных посредников между США и Ираном. Перемирие между США и Ираном, вступившее в силу 8 апреля, истекает в следующую среду, что создает срочную необходимость в достижении прогресса на фоне региональной нестабильности.
Президент ФИФА Джанни Инфантино заявил, что Иран «обязательно» примет участие в чемпионате мира 2026 года, несмотря на продолжающуюся войну в стране. В интервью американскому бизнес-каналу CNBC он сказал: «Иран обязательно приедет. Мы надеемся, что к тому времени ситуация будет мирной, это определенно поможет». Однако в иранском правительстве и среди футбольных чиновников были противоречивые заявления об участии команды.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил в видеообращении в среду вечером, что Израиль ведет переговоры с Ливаном. По его словам, у переговоров две основные цели: разоружение поддерживаемой Ираном военизированной группировки «Хезболла» и достижение устойчивого мира. Нетаньяху добавил, что израильские силы продолжат продвижение в южный Ливан, а военным отдан приказ расширить зону безопасности на восток.
Заседание Совета безопасности Израиля завершилось в среду без решения о потенциальном прекращении огня в Ливане, согласно сообщениям израильских СМИ. В то же время израильские силы продолжают наносить удары по Ливану в погоне за боевиками «Хезболлы», что подчеркивает хрупкость региональной обстановки и трудности дипломатических усилий.