Avstraliyaning ikkita neft zavodidan biri bo‘lgan Viva kompaniyasining Korio zavodida katta yong‘in sodir bo‘ldi. Geelong shahrida, Melburnning janubi-g‘arbida joylashgan zavodda o‘t o‘chiruvchilar yong‘inni 13 soatlik yonishdan keyin o‘chirishga muvaffaq bo‘lishdi. Hodisa paytida hech kim jarohatlanmadi, o‘nlab ishchilar xavfsiz evakuatsiya qilindi.
Yong‘in Avstraliyaning yoqilg‘i ta’minotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, chunki bu zavod Viktoriya shtatining yoqilg‘isining 50% va butun mamlakatning 10% ishlab chiqaradi. Hukumat benzin ishlab chiqarishning pasayishi haqida ogohlantirdi. Energetika vaziri Kris Bouen yong‘inni “yaxshi vaqt emas” deb ta’rifladi, chunki mamlakat Eron urushi tufayli global neft inqirozi fonida yoqilg‘i tanqisligi bilan kurashmoqda.
O‘t o‘chiruvchilar yong‘in sababini “uskuna nosozligi” deb aniqladi va tergov boshlanganini ma’lum qildi. Viva Energy bosh direktori Skott Uayatt yong‘in ikki benzin ishlab chiqarish qurilmasiga ta’sir ko‘rsatganini, ammo boshqalari zarar ko‘rmaganini aytdi. U, shuningdek, xavfsizlik choralari tufayli reaktiv yoqilg‘i va dizel ishlab chiqarish pasayganini qo‘shimcha qildi.
Ekspertlar Avstraliyaning asosan Singapur, Janubiy Koreya va Malayziya kabi mamlakatlardan import qilingan yoqilg‘iga tayanishi tufayli yong‘inning ichki ta’minotga ta’siri cheklangan bo‘lishi mumkinligini ta’kidlaydi. Biroq, professorlar bu hodisaning mamlakatning zarbalarni yumshatish imkoniyatini qisqartirishini aytishdi. Geelong meri Stretch Kontelj yong‘inni “misli ko‘rilmagan” deb atadi va boshqaruvning shok holatda ekanligini bildirdi.

Крупный пожар произошел на одном из двух нефтеперерабатывающих заводов Австралии, принадлежащем компании Viva Energy. Возгорание на заводе Корьо в Джилонге, к юго-западу от Мельбурна, было потушено спустя 13 часов усилиями аварийных служб. Инцидент обошелся без пострадавших, десятки рабочих были безопасно эвакуированы.
Пожар усугубил опасения относительно топливных поставок в стране на фоне глобального дефицита горючего. Завод производит 50% топлива для штата Виктория и 10% для всей Австралии, и правительство предупредило о возможном снижении выпуска бензина. Министр энергетики Крис Боуэн заявил, что пожар случился «не в лучшее время», поскольку австралийский топливный сектор уже испытывает давление из-за войны в Иране, спровоцировавшей мировой нефтяной кризис.
По данным пожарных, причиной возгорания стал «отказ оборудования», и будет проведено расследование. Генеральный директор Viva Energy Скотт Уайатт сообщил, что пожар затронул два бензиновых производственных модуля, хотя другие остались неповрежденными. Он также отметил, что выпуск авиакеросина и дизельного топлива временно сокращен в целях безопасности.
Эксперты указывают, что Австралия в значительной степени зависит от импорта переработанного топлива, в основном из таких стран, как Сингапур, Южная Корея и Малайзия, что может ограничить влияние пожара на внутреннее снабжение. Однако профессора подчеркивают, что инцидент сужает буферную способность страны поглощать шоки. Мэр Джилонга Стретч Контельдж назвал пожар «беспрецедентным» и отметил, что руководство завода находится в шоковом состоянии.