Isroil moliya vaziri Bezalel Smotrich Germaniya kansleri Fridrix Mertsni ijtimoiy tarmoqlarda keskin tanqid qildi. Merts Isroilning G‘arbiy Sohilni bosib olish siyosati haqida tashvish bildirgan edi. Smotrich esa: “Nemislar yahudiylarga qayerda yashash kerakligini buyurgan kunlar tugadi va qaytmaydi. Siz bizni gettoga, ayniqsa o‘z yerimizda, majburlay olmaysiz”, deb yozdi.
Bu hodisa ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarning yanada keskinlashganini ko‘rsatmoqda. Germaniya va Isroil o‘rtasida 2018-yildan beri hukumat maslahatlari o‘tkazilmagan. Merts o‘tgan yil Germaniyaning Isroilga nisbatan “davlat manfaatlari” tushunchasidan uzoqlashganini bildirgan edi.
Isroilning Germaniyadagi elchisi Ron Prosor Smotrichning bayonotlarini qoraladi va Mertsni “Isroilning buyuk do‘sti” deb atadi. Biroq, Prosor ham nemislar bilan, ayniqsa Xolokostni xotirlash kuni munosabati bilan, bahslashish mumkinligini ta’kidladi.
Isroil hukumati ikki davlatli yechimni rad etgan holda, G‘arbiy Sohilda yangi turar-joy loyihalarini davom ettirmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti bu qadamlarni tinchlik jarayoniga to‘siq deb hisoblaydi. Germaniya esa doimiy ravishda bu siyosatni xalqaro huquqqa zid deb tan oladi.
Xalqaro inqirozlar guruhi eksperti Mayrav Zonszein Isroil hukumati nemis hukumatini “falastinliklarning asosiy inson huquqlarini eslatgani uchun” hujum qilayotganini ta’kidladi. U Germaniyadan Netanyaxu hukumati bilan munosabatlarini qayta ko‘rib chiqishni so‘radi.

Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич резко раскритиковал канцлера Германии Фридриха Мерца в социальных сетях. Мерц выразил озабоченность политикой Израиля по аннексии Западного берега. Смотрич, внук переживших Холокост, написал в ответ: «Дни, когда немцы указывали евреям, где им разрешено или запрещено жить, закончились и не вернутся. Вы не загоните нас в гетто снова, особенно на нашей собственной земле».
Этот инцидент отражает растущее отчуждение между двумя странами. Германия и Израиль не проводили межправительственных консультаций с 2018 года. В прошлом году Мерц дистанцировался от концепции «государственных интересов» Германии по отношению к Израилю, которая использовалась со времен Ангелы Меркель.
Посол Израиля в Германии Рон Прошор осудил заявления Смотрича, назвав Мерца «великим другом Израиля». Однако он также отметил, что споры с немцами, особенно в эмоциональный день памяти Холокоста, возможны и законны.
Израильское правительство отвергает двухгосударственное решение, продолжая расширять поселения на Западном берегу. ООН рассматривает эти поселения как серьёзное препятствие для мирного процесса. Германия последовательно называет новые израильские поселения нарушением международного права.
Эксперт Международной кризисной группы Майрав Зоншайн заявила, что израильское правительство атакует Германию за «упоминание основных прав палестинцев», даже ценой отчуждения самого сильного европейского союзника. Она призвала немецкое правительство пересмотреть свой курс в отношении кабинета Нетаньяху.