Dakar shahrida joylashgan Goethe-Institutning yangi binasi barqaror arxitektura va anʼanaviy qurilish usullarini uygʻunlashtirgan holda ochildi. Burkina-Fasolik taniqli arxitektor Fransis Kerening loyihasi boʻyicha qurilgan bino, mahalliy qizil tuproq va oz miqdordagi sement aralashmasidan tayyorlangan gʻishtlardan qurilgan. Bu material binani issiqlikdan himoya qilish va ichki fazoni salqin saqlash imkonini beradi.
Arxitektor Fransis Kere DWga bergan intervyusida: "Men loyning xususiyatlarini oʻzgartirib, bir xil gʻishtlar ishlab chiqardim va zamonaviy koʻrinishga ega bino yaratdim" dedi. U shuningdek, bu material odamlarga tanish ekanligini taʼkidlab, "Bu juda muhim: odamlar oʻzlarini hurmat qilingan va jiddiy qabul qilingan his qilishadi" deb qoʻshdi.
Binoning dizayni atrof-muhit bilan uygʻunlashgan: soyali fasadlar, oʻzaro bogʻlangan makonlar va tabiiy shamollatish tizimlari mavjud. Faqatgina bir nechta qoʻllab-quvvatlovchi elementlar temir-betondan qurilgan. Dakardagi Worofila arxitektura firmasi (Nzinga Mboup va Nikolas Rondet asoschiligi ostida) qurilishni boshqargan boʻlib, ular bioklimatik arxitektura – passiv sovutish, koʻndalang shamollatish va mahalliy materiallardan foydalanishga ixtisoslashgan.
Hovlilar havo oqimini ragʻbatlantiradi, qalin loy devorlari esa salqinlikni saqlab, issiqlikda asta-sekin chiqaradi. Bu Sahel mintaqasida sinovdan oʻtgan anʼanaviy qurilish usulidir. Worofila arxitekti Nzinga Mboup: "Bu yerda men okean shabadasinini his qilyapman" dedi. "Loy bilan qurish juda muhim va kuchli narsaga ega boʻlib, tanani material bilan qayta bogʻlaydi. Buni tushuntirib boʻlmaydi – buni oʻzingiz tajriba qilishingiz kerak."
Goethe-Institut oʻzining yangi binasi uchun loy arxitekturasini tanlash bilan dunyoga signal yubordi. Loyiha global sharoitlar murakkablashayotgan bir paytda ham keng miqyosda barqaror qurilishning imkoniyatini isbotladi. Dakar Afrikaning eng tez rivojlanayotgan metropolitan hududlaridan biri boʻlib, uy-joy tanqisligi, haroratning koʻtarilishi va beton binolardan chiqadigan CO₂ chiqindilari kabi muammolarga duch kelmoqda.
Ganalik arxitektura olimi Lesli Lokko DWga bergan intervyusida barqaror alternativalarning zarurligini taʼkidladi: "Bizning qitʼamiz boshqa har qanday qitʼadan tezroq urbanizatsiyalanmoqda, biz ajoyib vaqt bosimiga duch kelmoqdamiz" dedi u. "Men bu bosimdan foydalanishni xohlayman. Bizning yuz yilimiz yoʻq. Hozir oʻylashimiz va harakat qilishimiz kerak."
Endi yangi avlod arxitektlar kelajak qurilish materiali sifatida tuproqqa qaytmoqda. Dakardagi yangi Goethe-Institut barqaror qurilish uchun namuna boʻlib xizmat qiladi. Uning xabari aniq: dunyoning shaharlar kelajagi qadimiy bilim, zamonaviy texnologiya va ijtimoiy masʼuliyatning uygʻunlashuvi – va Afrikaning qizil tuprogʻi bilan boshlanishi mumkin.
Bir necha yillik qurilishdan soʻng, madaniyat instituti 2026-yil 18-aprelda Dakarda ochilishi rejalashtirilgan. Goethe-Institut Senegal shuningdek, Gambiya, Kabo-Verde va Gvineya-Bisaudagi faoliyatni nazorat qiladi.

В Дакаре открылось новое здание Гёте-Института, сочетающее устойчивую архитектуру с традиционными методами строительства. Проект знаменитого архитектора из Буркина-Фасо Франсиса Кере возведён из кирпичей, изготовленных из местной красной почвы с минимальным количеством цемента. Этот материал защищает здание от жары и сохраняет прохладу внутри помещений.
Архитектор Франсис Кере в интервью DW заявил: «Я изменил свойства глины, чтобы производить однородные кирпичи, создавая здание с современным видом». Он также подчеркнул, что этот материал знаком людям, добавив: «Это очень важно: люди действительно чувствуют себя уважаемыми и воспринятыми всерьёз».
Дизайн здания гармонично вписывается в окружающую среду: затенённые фасады, взаимосвязанные пространства и естественная вентиляция. Лишь несколько несущих элементов построены из железобетона. Строительством руководила дакарская архитектурная фирма Worofila (основатели Нзинга Мбуп и Николя Ронде), специализирующаяся на биоклиматической архитектуре – пассивном охлаждении, поперечной вентиляции и использовании местных материалов.
Дворы способствуют циркуляции воздуха, а толстые глинобитные стены сохраняют прохладу, постепенно отдавая её в жару. Это проверенная временем традиция строительства в регионе Сахель. Архитектор Worofila Нзинга Мбуп отметила: «Здесь я чувствую океанский бриз. Строительство из земли имеет нечто очень существенное и мощное, что воссоединяет тело с материалом. Это нельзя объяснить – нужно испытать это самому».
Выбрав глинобитную архитектуру для своего нового здания, Гёте-Институт посылает сигнал миру. Проект доказывает, что масштабное устойчивое строительство возможно даже в условиях усложняющейся глобальной обстановки. Дакар является одним из самых быстрорастущих мегаполисов Африки, сталкивающимся с проблемами нехватки жилья, повышения температур и выбросов CO₂ от бетонных зданий, часто сочетающихся с энергоёмкими системами кондиционирования.
Ганский учёный-архитектор Лесли Локко в интервью DW подчеркнула необходимость срочных устойчивых альтернатив: «Наш континент урбанизируется быстрее любого другого, мы сталкиваемся с невероятным временным давлением», – заявила она. «Я хочу использовать это давление в наших интересах. У нас нет ста лет. Нам нужно думать и действовать сейчас».
Теперь новое поколение архитекторов обращается к земле как к строительному материалу будущего. Новый Гёте-Институт в Дакаре служит моделью устойчивого строительства. Его посыл ясен: городское будущее мира может начаться с конвергенции древних знаний, современных технологий и социальной ответственности – и красной почвы Африки.
После нескольких лет строительства культурный институт планируется открыть в Дакаре 18 апреля 2026 года. Гёте-Институт Сенегала также курирует деятельность в Гамбии, Кабо-Верде и Гвинее-Бисау.