️ Barcelona futbol klubi UEFAga yana shikoyat bildirdi. Bu, klubning Atletico Madridga qarshi Chempionlar ligasi chorak finalining birinchi o‘yinida sodir bo‘lgan qo‘l bilan o‘yin hodisasi haqidagi ilgari rad etilgan shikoyatidan keyin sodir bo‘ldi.
️ Ispaniya klubi payshanba kuni chiqargan bayonotida, Atletico umumiy hisobda 3:2 hisobida g‘alaba qozongan ikki o‘yinda bir qator hakamlik qarorlari “O‘yin qoidalariga mos kelmagan”ligini va bu “qoidalarning noto‘g‘ri qo‘llanilishi va muhim hodisalarda VAR tizimining yetarli aralashmasizligi” natijasida yuzaga kelganini ta’kidladi.
️ Kataloniya klubi, Pau Kubarsi va Erik Garsiyaning chetlatilishi tufayli ikkala o‘yinni ham 10 kishi bilan yakunlagan holda, ularning bir necha bahsli qarorlar, jumladan VAR aralashmasini keltirmagan ikkita penalti holatlarida zarar ko‘rganiga ishonishadi.
️ “Ushbu xatolarning to‘planishi o‘yinlar rivojiga va final natijasiga bevosita ta’sir ko‘rsatdi, klubga jiddiy sportiy va moliyaviy zarar yetkazdi,” deb qo‘shimcha qildi amaldagi Ispaniya chempioni.
️ Barcelona klubi “UEFAga ilgari qilingan iltimoslarni takrorlaydi” va “qoidalarning yanada qat’iy, adolatli va shaffof qo‘llanilishini ta’minlash maqsadida tashkilot bilan hakamlik tizimini yaxshilash uchun hamkorlik qilish” taklifini bildirdi.
️ Seshanba kuni UEFA besh karra Chempionlar ligasi g‘olibi bo‘lgan klubning Atletico himoyachisi Mark Pubillning birinchi o‘yindagi gol zarbasidagi qo‘l bilan o‘yin hodisasi haqidagi dastlabki shikoyatini “qabul qilinmaydigan” deb rad etgan edi, bu o‘yinda Atletico 2:0 hisobida g‘alaba qozongan edi.

️ Футбольный клуб «Барселона» подал новую жалобу в УЕФА. Это произошло после того, как на этой неделе был отклонён протест клуба по поводу инцидента с игрой рукой в первом матче четвертьфинала Лиги чемпионов против «Атлетико Мадрид».
️ В заявлении, опубликованном в четверг, испанский клуб заявил, что несколько судейских решений в обоих матчах противостояния, которое «Атлетико» выиграл с общим счётом 3:2, «не соответствовали Правилам игры, что стало результатом неправильного применения регламента и недостаточного вмешательства системы VAR в инциденты явной значимости».
️ Каталонский клуб, завершивший оба матча вдесятером после удалений Пау Кубарси и затем Эрика Гарсии, считает, что пострадал от нескольких спорных решений, включая две потенциальные пенальти-ситуации, которые не вызвали вмешательства VAR.
️ «Накопление этих ошибок оказало прямое влияние на ход матчей и на итоговый результат противостояния, причинив клубу значительный спортивный и финансовый ущерб», — добавил действующий чемпион Испании.
️ «Барселона» заявила, что клуб «повторяет ранее направленные в УЕФА запросы» и предлагает «сотрудничать с организацией с целью улучшения судейской системы для обеспечения более строгого, справедливого и прозрачного применения» регламента.
️ Во вторник УЕФА отклонила как «недопустимую» первоначальную жалобу пятикратного победителя Лиги чемпионов относительно игры рукой защитника «Атлетико» Марка Пубиля при ударе от ворот в первом матче, который его команда выиграла со счётом 2:0.