AQShning Virjiniya shtatida sobiq vitse-gubernator Justin Fairfax (47 yosh) va uning rafiqasi, stomatolog Cerina Fairfax (49 yosh) uylarida o‘lik holda topildi. Fairfax okrugi politsiyasi boshlig‘i Kevin Davisning aytishicha, ularning o‘g‘li tungi soat 12 dan keyin politsiyaga qo‘ng‘iroq qilib, jinoyat haqida xabar bergan.
Politsiya maʼlumotlariga ko‘ra, bu voqea juftlikning davom etayotgan ajralish jarayoni bilan bog‘liq bo‘lgan. Davis taʼkidlaganidek, Fairfaxga yaqinda sud jarayoni bilan bog‘liq hujjatlar yetkazilgan va bu, ehtimol, hodisaga sabab bo‘lgan. Juftlik 2024-yilda ajralishgan va o‘tgan yili ajralish uchun ariza berishgan, ammo ular ikki farzandi bilan bir xonadonda yashashda davom etishgan.
Davisning so‘zlariga qaraganda, Cerina Fairfax uyga kameralar o‘rnatgan, va Justin Fairfax yanvar oyida politsiyaga murojaat qilib, rafiqasi uni kaltaklaganini daʼvo qilgan. Biroq, kamera yozuvlari bu daʼvoni rad etgan. Fairfax ilgari 2019-yilda, vitse-gubernator lavozimida bo‘lganida, jinsiy zo‘ravonlik ayblovlari bilan ham yuzlashgan, ammo isteʼfoga chiqmagan va 2022-yilgacha o‘z muddatini yakunlagan.
Voqea Virjiniya shtatida katta hayrat va qayg‘uni keltirdi. AQSh Senatidagi Virjiniya vakillari Mark Warner va Tim Kaine qo‘shma bayonotda bolalari va oilasiga hamdardlik bildirishdi. Hozirgi vitse-gubernator Ghazala Hashmi bu xabarni "halokatli" deb atadi. Fairfax 2021-yilda gubernatorlikka nomzod bo‘lgan, ammo ovozlarning atigi to‘rt foizini olgach, siyosatdan uzoqlashgan.

Бывший вице-губернатор американского штата Вирджиния Джастин Фэрфакс (47 лет) и его жена, стоматолог Серина Фэрфакс (49 лет), были найдены мертвыми в своем доме в пригороде Вашингтона, округ Колумбия. По данным властей, это произошло в результате убийства-самоубийства. Подростковый сын пары позвонил в полицию после полуночи, чтобы сообщить о преступлении.
Начальник полиции округа Фэрфакс Кевин Дэвис заявил в четверг, что инцидент, по-видимому, связан с продолжающимся бракоразводным процессом пары. Дэвис пояснил, что Фэрфаксу недавно были вручены документы, связанные с предстоящим судебным разбирательством, что, вероятно, и привело к трагедии. Пара рассталась в 2024 году и подала на развод в прошлом году, но продолжала жить в одном доме с двумя детьми.
Дэвис также отметил, что Серина Фэрфакс установила в доме камеры, а Джастин Фэрфакс в январе вызывал полицию, утверждая, что жена напала на него. Однако записи с камер опровергли это заявление. Фэрфакс ранее сталкивался с обвинениями в сексуальном насилии, которые возникли в 2019 году, когда он занимал пост вице-губернатора. Несмотря на призывы уйти в отставку, он остался на своем посту до 2022 года.
Инцидент шокировал Вирджинию, вызвав волну соболезнований от официальных лиц. Сенаторы США от штата Марк Уорнер и Тим Кейн в совместном заявлении выразили поддержку семье жертв, особенно детям. Действующий вице-губернатор Гхазала Хашими назвала новость "разрушительной". Фэрфакс баллотировался на пост губернатора в 2021 году, но получил менее 4% голосов и практически исчез из политики.