AQSh Davlat departamenti G‘arbiy yarimsharda AQSh manfaatlariga zarar yetkazuvchi ‘dushmanlar’ni qo‘llab-quvvatlovchi shaxslarga nisbatan viza cheklovlarini kengaytirishini e’lon qildi. Departamentning bayonotida ushbu siyosat doirasida 26 kishining vizalari bekor qilinganligi ta’kidlandi. Bu qaror Donald Tramp ma’muriyati tomonidan AQSh ta’sirini kengaytirishga qaratilgan ‘Donroe doktrinasi’ deb atalgan platformaning bir qismi sifatida amalga oshirilmoqda.
Departament viza cheklovlari G‘arbiy yarimsharda AQSh raqiblariga ‘bilgan holda yo‘naltirish, ruxsat berish, moliyalashtirish yoki katta qo‘llab-quvvatlash’ ko‘rsatgan shaxslarni jazolash uchun mo‘ljallanganligini tushuntirdi. Bayonotda bu faoliyatga ‘dushman kuchlarga yarimshardagi asosiy aktivlar va strategik resurslarni nazorat qilish imkonini berish’, mintaqaviy xavfsizlik harakatlarini beqarorlashtirish, AQSh iqtisodiy manfaatlariga zarar yetkazish va mintaqadagi davlatlarning suvereniteti va barqarorligini buzishga qaratilgan ta’sir operatsiyalari kiradi, deb ko‘rsatilgan. Bayonotda Xitoy yoki narkotik savdosi kampaniyasi haqida aniq tilga olinmagan bo‘lsa-da, bu Tramp ma’muriyati ostida xorijiy tanqidchilar va siyosiy raqiblarning vizalarini bekor qilish tendentsiyasini davom ettirmoqda.
Ushbu harakatlar Trampning immigratsiyani cheklash va xorijiy guruhlarga bosim o‘tkazish siyosatining bir qismidir. Ma’muriyat ilgari Braziliya va Kolumbiya kabi Lotin Amerikasi davlatlaridagi siyosiy raqiblarning vizalarini bekor qilgan, masalan, Braziliya Oliy sudi sudyasi Aleksandr de Moraes va Kolumbiya prezidenti Gustavo Petroning vizalari olib tashlangan. Tramp ma’muriyati, shuningdek, Venesuela va Kubaga qarshi harbiy harakatlar, shu jumladan Venesuela hujumi va Kubaga qarshi yoqilg‘i blokadasi orqali mintaqada harbiylashtirilgan yondashuvni ilgari surmoqda, bu esa o‘limlar va inson huquqlari guruhlarining tanqidlariga sabab bo‘ldi.
Viza cheklovlari Immigratsiya va Fuqarolik to‘g‘risidagi qonun asosida amalga oshirilmoqda, bu Davlat kotibiga AQSh uchun ‘jiddiy salbiy tashqi siyosat oqibatlari’ tug‘dirishi mumkin bo‘lgan shaxslarni cheklash huquqini beradi. Tramp ma’muriyati bu huquqdan ilgari Falastinni qo‘llab-quvvatlovchi norozilik namoyishchilari va Eron hukumatiga aloqador shaxslarga nisbatan foydalangan. Hozirgi kunga qadar ma’muriyat kamida 177 kishining o‘limiga olib kelgan narkotik savdosi qayiqlariga qarshi o‘ldiruvchi zarbalar berdi, bu esa inson huquqlari guruhlari tomonidan suddan tashqari o‘ldirishlar deb baholanmoqda.

Государственный департамент США объявил о расширении визовых ограничений для лиц из стран Западного полушария, которые поддерживают «противников», подрывающих интересы США в регионе. В заявлении, опубликованном в четверг, подчеркивается, что в рамках этой политики уже аннулированы визы 26 человек. Этот шаг является частью платформы, которую администрация Дональда Трампа называет «доктриной Донро», направленной на расширение влияния США, что представляет собой отсылку к доктрине Монро XIX века.
Госдеп пояснил, что расширенные визовые ограничения предназначены для наказания лиц, которые «сознательно направляют, санкционируют, финансируют или оказывают существенную поддержку» противникам США в Западном полушарии. В заявлении добавлено, что деятельность включает, но не ограничивается: «содействием враждебным державам в приобретении или контроле ключевых активов и стратегических ресурсов в нашем полушарии; дестабилизацией региональных усилий по безопасности; подрывом американских экономических интересов; и проведением операций влияния, направленных на подрыв суверенитета и стабильности государств в нашем регионе». Хотя в заявлении не упоминаются конкретно Китай или кампания против наркоторговли, это продолжает тенденцию администрации Трампа по аннулированию виз у иностранных критиков и политических оппонентов.
Эти действия являются частью более широкой политики Трампа по ограничению иммиграции и оказанию давления на иностранные группы. Ранее администрация аннулировала визы политических оппонентов в Латинской Америке, таких как судья Верховного суда Бразилии Александр де Мораес и президент Колумбии Густаво Петро. Администрация Трампа также проводит милитаризованный подход в регионе, включая нападение на Венесуэлу и топливную блокаду Кубы, что привело к гибели людей и критике со стороны правозащитных групп.
Визовые ограничения осуществляются на основании Закона об иммиграции и гражданстве, который предоставляет государственному секретарю право ограничивать въезд иностранных граждан, если есть основания полагать, что они могут иметь «потенциально серьезные неблагоприятные последствия для внешней политики США». Администрация Трампа использовала эту власть ранее против протестующих в поддержку Палестины и лиц, связанных с иранским правительством. Кроме того, администрация провела не менее 51 смертоносного удара по предполагаемым судам наркоторговцев в восточной части Тихого океана и Карибском море, в результате чего погибло не менее 177 человек, что правозащитные группы осудили как внесудебные убийства.