Fransiya rasmiylari, Parijning tarixiy Marais tumanidagi Jo Goldenberg yahudiy restoraniga 1982-yilda sodir etilgan o'limga olib kelgan hujumni tashkil qilganlikda gumon qilinayotgan shaxs hibsga olinganini e'lon qildi. Mahmud Xader Abed Adra, shuningdek, Hicham Harb nomi bilan tanilgan, Falastin hokimiyati tomonidan Fransiya rasmiylariga topshirilgan va Parijga olib kelingan. Ushbu topshirish Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron tomonidan Fransiyaning Falastin davlati suverenitetini tan olishi bilan bevosita bog'lab qo'yildi.
1982-yil 9-avgustda uch besh kishi Rue des Rosiers ko'chasidagi restoranga granata otishgan va ko'chada otishma ochgan. Bu voqea natijasida olti kishi halok bo'lgan va 22 kishi yaralangan. Hujum Falastin ozodlik tashkilotidan (PLO) ajralgan Fatah-Inqilobiy Kengash nomli qurolli falastin guruhiga tegishli deb topilgan.
Adra o'tgan yil sentyabr oyida G'arbiy Sohildagi Falastin xavfsizlik kuchlari tomonidan hibsga olingan. Fransiyaning terrorizmga qarshi prokurorlari bir necha kun o'tib uni ekstraditsiya qilish so'rovini bergan. U payshanba kuni Parij tashqarisidagi Villakublay harbiy aerodromiga olib kelingan va u yerda qamoqqa olingan. Uning advokati bu ekstraditsiyani "Falastinning asosiy qonunlarini jiddiy buzish" deb ta'riflagan.
Fransiya Prezidenti Makron Falastin Ma'muriyatining hamkorligini maqtadi va bu Prezident Mahmud Abbosning Fransiya bilan terrorizmga qarshi kurashda ishlashga sodiqligini aks ettirayotganini aytdi. Abbos o'tgan yil oxirida Le Figaro gazetasiga bergan intervyusida, Fransiyaning 2025-yil sentyabr oyida Falastin davlati suverenitetini tan olishi ekstraditsiya so'roviga "mos tizim yaratganini" aytgan. Voqea qurbonlari oilalarining advokati Devid Pere "Qirq to'rt yil juda uzoq" deb ta'kidlagan.
Ikkita boshqa gumondor allaqachon Fransiya qamoqxonasida saqlanmoqda. Fevral oyida Fransiyaning oliy sudi sud jarayoni davom etishini tasdiqlagan, bu qaror gumondorlar tomonidan qarshi chiqilgan edi. Ushbu ish terrorizm va tarixiy adolat masalalarini qayta ko'rib chiqishga olib kelmoqda.

Французские власти объявили об аресте и взятии под стражу человека, подозреваемого в организации смертельного нападения на еврейский ресторан в Париже в 1982 году. Махмуд Хадер Абед Адра, также известный как Хишам Харб, был передан палестинскими властями французским официальным лицам и доставлен в Париж. Эта передача была напрямую связана французским президентом Эмманюэлем Макроном с недавним признанием Францией государственности Палестины.
9 августа 1982 года от трёх до пяти человек бросили гранату в ресторан Jo Goldenberg, принадлежавший евреям, на улице Рю-де-Розье в историческом районе Марэ в Париже, а затем открыли огонь на улице. В результате инцидента погибли шесть человек и 22 были ранены. Нападение было приписано Совету ФАТХ-Революционеров, вооружённой палестинской фракции, отколовшейся от основной Организации освобождения Палестины (ООП).
Адра был арестован палестинскими силами безопасности на Западном берегу в сентябре прошлого года. Французские антитеррористические прокуроры подали запрос на экстрадицию через несколько дней, и он был доставлен на военную авиабазу Виллакубле под Парижем в четверг, где был взят под стражу. Его адвокат охарактеризовал экстрадицию как «серьёзное нарушение основного палестинского закона».
Президент Макрон похвалил сотрудничество Палестинской администрации, заявив, что это отражает приверженность президента Махмуда Аббаса работе с Францией по борьбе с терроризмом. Аббас в конце прошлого года в интервью французской газете Le Figaro заявил, что признание Францией государственности Палестины в сентябре 2025 года «создало подходящую основу» для запроса об экстрадиции. Адвокат семей жертв Давид Пере отметил: «Сорок четыре года — это слишком долго».
Два других подозреваемых уже находятся под стражей во Франции. В феврале высший суд Франции подтвердил, что судебный процесс будет продолжен, что было оспорено обвиняемыми. Этот случай вновь поднимает вопросы о терроризме и историческом правосудии, подчёркивая сложности международного сотрудничества в таких делах.