Hindiston parlamenti juma kuni mamlakatning qonun chiqaruvchi organini kengaytirish va ayollar deputatlarining vakilligini oshirishni maqsad qilgan uchta muhim qonun loyihasini ovozga qo‘yishga tayyorlanmoqda. Bosh vazir Narendra Modi hukumatining taklif qilgan ushbu tuzatishlar, 2023-yilda qabul qilingan ayollar uchun parlament va shtat assambleyalarida 33% kvota berish to‘g‘risidagi qonunning amalga oshirilishini 2029-yilgi umumiy saylovlardan oldin joriy etishga qaratilgan.
Biroq, ayollar uchun kvota masalasi, aholi soniga asoslangan saylov okruglari chegaralarini qayta chizishni nazarda tutuvchi Delimitatsiya qonuni loyihasi bilan bog‘langanligi sababli, muxolifat partiyalari keskin norozilik bildirmoqda. Muxolifat, Modi boshchiligidagi Bharatiya Janata partiyasi (BJP) hukumatining bu harakatni 2029-yilgi saylovlar oldidan ko‘proq ovoz olish uchun hiyla sifatida ishlatayotganini va aholi ro‘yxatiga asoslangan chegaralarni qayta chizishning haqiqiy maqsadlarini shubha ostiga olmoqda.
Parlamentda o‘tgan seshanba kuni bo‘lib o‘tgan 12 soatlik bahs-munozaralarda, muxolifat yetakchilari, aholi soniga asoslangan o‘rinlarni qayta taqsimlash jarayoni BJPning katta qo‘llab-quvvatlovchilari yashaydigan zich aholi yashaydigan shimoliy shtatlarga foyda keltirishi va aholi o‘sishi pastroq bo‘lgan janubiy shtatlarga nisbatan adolatsizlik qilishini ta’kidladi. Tamil Nadu bosh vaziri MK Stalin, Modi va Ichki ishlar vaziri Amit Shahning og‘zaki kafolatlari “hisob-kitobli aldov” ekanligini va ularni qabul qilmasliklarini aytdi.
Qonun loyihalari, Lok Sabha (parlamentning quyi palatasi) o‘rinlar sonini 543 dan taxminan 850 ga oshirishni, shuningdek, Ittifoq hududlari qonun chiqaruvchi assambleyalariga ayollar uchun kvota qo‘llashni nazarda tutadi. Konstitutsiyaviy tuzatish uchun parlamentda maxsus ikki uchdan ko‘p ovoz kerak bo‘lib, BJP boshchiligidagi hukumat ittifozi buni kichik partiyalar va muxolifat guruhlarining qo‘llab-quvvatlashiga tayanib amalga oshirishga harakat qilmoqda.
Muhokamalar davom etar ekan, qonun vazirligining bildirishnomasi 2023-yilgi Ayollar kvotasi to‘g‘risidagi qonunning seshanba kuni kuchga kirganini ko‘rsatdi, ammo rasmiylar buni parlamentda muhokama qilinayotgan taklif etilayotgan tuzatishlarni amalga oshirish uchun “texnik” qadam deb ta’rifladilar. Hozirgi vaqtda ayollar Lok Sabhadagi o‘rinlarning atigi 14% ini egallaydi, bu yangi qonun loyihalari orqali sezilarli o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin.

Парламент Индии готовится к голосованию в пятницу по трём ключевым законопроектам, направленным на расширение законодательного органа и увеличение представительства женщин-депутатов. Предложенные правительством премьер-министра Нарендры Моди поправки нацелены на ускорение реализации закона 2023 года, гарантирующего 33% квоту для женщин в национальном парламенте и законодательных собраниях штатов, с переносом её введения на период до всеобщих выборов 2029 года.
Однако вопрос о квоте для женщин оказался связан с отдельным и спорным законопроектом о пересмотре избирательных округов на основе данных о населении (Закон о делимитации). Оппозиционные партии обвинили правительство Моди, возглавляемое партией «Бхаратия Джаната» (БДП), в использовании темы женской квоты как уловки для получения большего числа голосов перед выборами 2029 года, а также поставили под сомнение истинные намерения властей, связав квоту с перераспределением мест по данным переписи.
В ходе 12-часовых дебатов в парламенте в четверг оппозиционные лидеры выразили опасения, что перераспределение мест на основе населения может сместить политический баланс в пользу БДП, имеющей сильную поддержку в густонаселённых северных штатах, и несправедливо ущемить южные штаты, где рост населения был ниже. Главный министр Тамилнада М.К. Сталин отверг словесные заверения Моди и министра внутренних дел Амита Шаха, назвав законопроект «продуманным обманом».
Законопроекты предусматривают увеличение числа мест в Лок Сабхе (нижней палате парламента) с 543 до примерно 850, а также распространение квоты для женщин на законодательные собрания союзных территорий, включая Дели, Джамму и Кашмир, и Пудучерри. Для принятия конституционных поправок требуется специальное большинство в две трети голосов, которое правящая коалиция во главе с БДП надеется получить при поддержке мелких партий и оппозиционных групп.
Параллельно с обсуждениями, уведомление министерства юстиции показало, что Закон о резервировании мест для женщин 2023 года вступил в силу в четверг, хотя официальные лица назвали это «техническим» шагом для реализации предлагаемых поправок. В настоящее время женщины занимают лишь 14% мест в Лок Сабхе, и новые законопроекты могут привести к значительным изменениям, хотя их положения не могут быть применены немедленно, так как квота начнёт действовать только после проведения новой делимитации на основе следующей переписи населения.