Xalqaro Kriket Kengashi (ICC) Kanadaning kriket jamoasi ustidan o‘yinlarni buzish va korrupsiya da‘volari bo‘yicha tergov boshladi. Bu da‘volar, jumladan, Kanadaning Hindiston va Shri-Lanka mezbonlik qilgan so‘nggi T20 Jahon Kubogida Yangi Zelandiyaga qarshi o‘yindagi mag‘lubiyatini o‘z ichiga oladi.
Chennay shahrida bo‘lib o‘tgan o‘yin, unda Kanada sakkizta viket farqi bilan mag‘lub bo‘lgan, Kanada Broadcasting Corporation (CBC) tomonidan efirga uzatilgan hujjatli filmda ko‘rsatilgan korrupsiya da‘volaridan so‘ng diqqat markaziga olindi. ICCning Axloqiy birligi vaqtinchalik bosh menejeri Endryu Efgreyv bayonotida: "ACU (korrupsiyaga qarshi birlik) CBC tomonidan efirga uzatilgan dastur haqida xabardor" deb ta‘kidladi.
Hujjatli filmda Kanada Kriketiga nisbatan keng qamrovli korrupsiya va yomon boshqaruv da‘volari qo‘yilgan. ESPN Cricinfo veb-saytiga ko‘ra, Chennay o‘yinida shubha Kanada sardori Dilpreet Bajwa tomonidan Yangi Zelandiyaning ta‘qibida o‘tkazilgan beshinchi o‘verga qaratilgan bo‘lib, u no-ball bilan boshlanib, keng zarba bilan davom etgan va yakunda 15 run bergan.
ICC, shuningdek, sobiq Kanada murabbiyi Xurram Chohon bilan bo‘lgan telefon suhbatini tergov qilmoqda, unda u Kanada Kriketi kengashi a‘zolari unga ma‘lum o‘yinchilarni tanlash uchun bosim o‘tkazganligini da‘vo qilgan. Efgreyv: "ICC a‘zolari bilan bog‘liq boshqaruv masalalari, ular ICC yurisdiksiyasiga kirsa, ICCning standart konstitutsiyaviy jarayonlariga muvofiq ko‘rib chiqiladi" deb izoh berdi.
Kanada Kriketi veb-saytida bu masalani "o‘ta muhim" deb hisoblayotganini bildirdi: "So‘nggi targ‘ibot materiallari tashkilotli jinoyat va o‘yinlarni buzish bilan bog‘liq da‘volarga ishora qiladi – bu masalalar Kanada Kriketi tomonidan juda jiddiy qabul qilinadi. Masalalar ko‘tarilganda, biz ularni mas‘uliyat bilan ko‘rib chiqish va zarur bo‘lgan qadamlar tashlashga majburmiz" deb yozilgan.

Международный совет по крикету (ICC) начал расследование в отношении канадской крикетной команды по обвинениям в манипуляциях матчами и коррупции. Эти обвинения включают поражение Канады от Новой Зеландии на недавнем Чемпионате мира T20, который принимали Индия и Шри-Ланка.
Матч в Ченнаи, в котором Канада проиграла с разницей в восемь калиток, оказался в центре внимания после обвинений в коррупции, освещённых в документальном фильме, показанном Canadian Broadcasting Corporation (CBC) в четверг. Эндрю Эфгрейв, временный генеральный менеджер Отдела целостности ICC, заявил в своём обращении: "ACU (антикоррупционное подразделение) осведомлено о программе, транслированной CBC".
Документальный фильм государственного вещателя выдвинул широкомасштабные обвинения в коррупции и плохом управлении против Cricket Canada. Согласно сайту ESPN Cricinfo, подозрения в матче в Ченнаи сосредоточены на пятой подаче капитана Дильприта Баджвы во время преследования Новой Зеландии, которая началась с но-бола, включала уайд и в итоге принесла 15 ран.
ICC также расследует телефонный разговор с участием бывшего тренера Канады Хуррама Чохана, в котором он утверждает, что старшие члены правления Cricket Canada оказывали на него давление с целью выбора определённых игроков. Эфгрейв пояснил: "Вопросы управления, касающиеся членов ICC, рассматриваются ICC, если они подпадают под его юрисдикцию, в соответствии со стандартными конституционными процессами ICC".
Cricket Canada заявило на своём сайте, что относится к этому делу с "наивысшей важностью": "Недавние рекламные материалы намекают на обвинения, связанные с организованной преступностью и договорными матчами – проблемы, которые Cricket Canada воспринимает крайне серьёзно. Когда возникают вопросы, мы обязуемся ответственно их рассматривать и предпринимать необходимые шаги".