Papa Leo XIV Kamerunning Douala shahrida boʻlib oʻtgan Afrika safari doirasida 120 mingga yaqin muxlis oldida nutq soʻzladi. U ingliz va fransuz tillarida oʻqigan xutbasida yoshlarni zoʻravonlik va korrupsiyadan voz kechishga, umumiy farovonlik uchun kurashishga chaqirdi. Papa shunday dedi: "Oson gʻalaba vaʼda qiluvchi har qanday zoʻravonlik yoki suiisteʼmollikdan voz keching, chunki ular yuraklarni qotadi".
Juma namozi uchun xavfsizlik choralari qattiq nazorat ostida olindi. Kamerunliklar Papa bilan shaxsan uchrashish uchun Japorma stadioniga bir kun oldin kelib, kechasi u yerda qolishdi. Reuters agentligiga gapirgan Kevin Kaegam: "Sovuq, chivinlar va boshqa qiyinchiliklar bor edi, lekin oliy pontifikni koʻrishni xohlaganimiz uchun boshqa ilojimiz yoʻq edi", dedi.
Papa Leo XIV Doualadagi katolik kasalxonasiga tashrif buyurishni rejalashtirgan, soʻngra poytaxt Yaoundega borib, Markaziy Afrika Katolik Universiteti talabalari bilan uchrashadi. Uning Doualaga tashrifi, minglab odamlarning hayotiga zomin boʻlgan ingliz tilida soʻzlashuvchi separatistlar qoʻzgʻoloni markazi boʻlgan Bamenda shahriga tashrifidan keyin sodir boʻldi. U yerda Papa tinchlikni iltimos qilib, "din va Xudoning nomini oʻz harbiy, iqtisodiy va siyosiy manfaatlari uchun manipulyatsiya qiluvchilar"ni tanqid qildi.
Kamerun, Papa Leo XIVning toʻrt mamlakatli Afrika safarining ikkinchi toʻxtash joyi boʻlib, u Jazoir, Angola va Ekvatorial Gvineyani ham oʻz ichiga oladi. Papa yangi, kuchli nutq uslubida "neokolonial" dunyo kuchlarining xalqaro huquqni buzishlarini qoraladi va "boy va kuchlilarning kaprislari" tinchlikni xavf ostiga qoʻyishini aytdi. Uning Eron urushi haqidagi tanqidlari AQSh prezidenti Donald Trumpni gʻazablantirdi, u birinchi AQShda tugʻilgan pontifikni "zaif" va "tashqi siyosat uchun dahshatli" deb atadi. Papa Leo XIV javoban "Trump maʼmuriyatidan qoʻrqmasligini" bildirdi.
Aholisining 30 foizi katolik boʻlgan Kamerun bir qator ijtimoiy va xavfsizlik inqirozlariga duch kelmoqda, jumladan, anglofon mojarosi va oʻtgan yilgi oʻlimga olib kelgan saylovdan keyingi norozilik namoyishlari oqibatlari. Olomon koʻchalarni toʻldirib, uning yuzi tasvirlangan rangli matolarni kiygan holda entuziastik munosabat bildirdi. Kamerun yepiskopi Leopold Bayemi Matjei Papa tashrifini "katta quvonch payti" deb atadi va bu Kamerunni Xudo barakotlashini umid qilishini aytdi.

Папа Лев XIV выступил с речью перед примерно 120 тысячами верующих в Дуале, Камерун, в рамках своего африканского турне. В своей проповеди на английском и французском языках он призвал молодежь города отвергнуть насилие и коррупцию, чтобы стремиться к общему благу. Папа заявил: "Не поддавайтесь недоверию и унынию. Отвергайте любую форму злоупотребления или насилия, которое обманывает, обещая легкие победы, но ожесточает сердце".
Безопасность для пятничной мессы была усилена. Камерунцы начали стекаться на стадион Япорма за день до события, оставаясь на ночь, чтобы лично увидеть понтифика. Кевин Каегам рассказал агентству Reuters: "Было трудно – холод, комары и всё такое. Но поскольку мы хотим увидеть верховного понтифика, у нас не было выбора".
Папа Лев XIV позже должен был посетить католическую больницу в городе, прежде чем отправиться в столицу Яунде для встречи со студентами Католического университета Центральной Африки. Его остановка в Дуале, крупнейшем городе и экономическом центре Камеруна, следует за визитом вчера в западный город Баменда, который является эпицентром почти десятилетнего англоязычного сепаратистского восстания, унесшего тысячи жизней. Там он призвал к миру и раскритиковал тех, "кто манипулирует религией и самим именем Бога ради своих военных, экономических и политических выгод".
Камерун – вторая остановка четырехстранового африканского турне, которое началось в Алжире и включает Анголу и Экваториальную Гвинею. В новом, более резком стиле выступлений Папа Лев осудил нарушения международного права со стороны "неоколониальных" мировых держав и заявил, что "капризы богатых и могущественных" угрожают миру. Его комментарии, критикующие войну в Иране, разозлили президента США Дональда Трампа, который назвал первого понтифика, родившегося в США, "слабым" и "ужасным для внешней политики". Папа Лев ответил, что "не боится администрации Трампа".
С населением, на 30% состоящим из католиков, Камерун сталкивается с рядом социальных и кризисов безопасности, включая англофонский конфликт и последствия смертельных протестов после выборов прошлого года. Толпы энтузиастов выстроились вдоль улиц, нося красочные ткани с изображениями его лица. Камерунский епископ Леопольд Баеми Матжеи назвал визит Льва "моментом великой радости" и выразил надежду, что это означает, что Бог благословит Камерун.