AQShning sobiq prezidenti Donald Trumpning advokatlari, uning Ichki daromad xizmati (IRS)ga qarshi 10 milliard dollarlik da'vosi bo'yicha Adliya departamenti bilan kelishuvga erishish uchun sud hujjatlarida murojaat qilishdi. Da'vo, 2017-yilda IRS shartnomasi bo'yicha ishlagan Charles "Chaz" Littlejohn tomonidan Trumpning soliq deklaratsiyalarini o'g'irlashidan kelib chiqqan, bu keyinchalik ommaviy axborot vositalariga tarqatilgan va Trumpning ko'p yillar davomida daromad solig'i to'lamaganligini ochib bergan.
Trumpning advokatlari, da'voni 90 kunlik to'xtatishni so'rab, bu vaqt ichida hal qilish yo'llarini o'rganish imkoniyatini berishini aytishdi. Biroq, tanqidchilar, Trump hozir prezident sifatida ijro etuvchi hokimiyatni nazorat qilgan holda, o'z hukumati bilan kelishuv muzokaralarini olib borishi muammoli ekanligini ta'kidlaydilar. Bu, ularning fikricha, manfaatlar to'qnashuvi va hokimiyatni suiiste'mol qilish xavfini keltirib chiqaradi.
Da'vo, Littlejohnning shartnoma asosidagi ishchi bo'lishi, zararni ommaviy axborot vositalaridagi eslatmalar soni bo'yicha hisoblash kabi kamchiliklarni o'z ichiga oladi, bu odatda Adliya departamenti tomonidan rad etilishiga olib kelishi mumkin. Bundan tashqari, Trump 2020-yilda o'z soliq ma'lumotlarining "noqonuniy olinganligi" haqida ijtimoiy tarmoqlarda post qo'ygan, bu da'voning ikki yillik muddati bilan bog'liq muammolarni keltirib chiqaradi.
Trump, agar to'lov amalga oshirilsa, uni xayriya tashkilotlariga bag'ishlashini aytgan, ambu huquqshunoslar bunday harakat Konstitutsiyadagi Emoluments bandiga zid bo'lishi mumkinligini ta'kidlaydilar. Demokratiya Oldinga guruhi kabi hukumat kuzatuvchilari, sudni hokimiyatni suiiste'mol qilishning oldini olish uchun harakat qilishga chaqirgan, bu da'voni "oddiy ish" deb hisoblash adliya tizimi va soliq to'lovchilar huquqlarini xavf ostiga qo'yishi mumkinligini aytishdi.
Bu IRS da'vosi yagona emas: Trump 2023-2024-yillarda Rossiyaning 2016-yilgi saylovlarga aralashuvi va Mar-a-Lago mulkidagi topshiriqlar bo'yicha federal tergovlar uchun qo'shimcha 230 million dollar zarar talab qilgan ma'muriy shikoyatlar ham qo'zg'atgan. Bu holatlar, Trumpning o'z hukumati bilan kelishuvga intilish tendentsiyasini ko'rsatib, uning prezidentlik davridagi huquqiy va etik muammolarni kuchaytirmoqda.

Адвокаты бывшего президента США Дональда Трампа подали судебные документы, стремясь достичь урегулирования с Министерством юстиции по его иску на 10 миллиардов долларов против Налоговой службы (IRS). Иск возник из-за инцидента 2017 года, когда работник по контракту Чарльз "Чаз" Литтлджон украл налоговые декларации Трампа, которые позже были распространены в СМИ, раскрыв, что Трамп не платил подоходный налог в течение многих лет.
Адвокаты Трампа призвали приостановить дело на 90 дней для изучения вариантов разрешения, утверждая, что это повысит судебную эффективность. Однако критики указывают, что Трамп, как действующий президент, контролирующий исполнительную власть, ведет переговоры с собственным правительством, что создает конфликт интересов и риск злоупотребления властью, подрывая целостность правовой системы.
Иск содержит существенные недостатки: формула ущерба основана на количестве упоминаний в СМИ, а не на несанкционированных раскрытиях государственным служащим, Литтлджон был внешним подрядчиком, а не сотрудником, и существует вопрос об истечении двухлетнего срока давности. Трамп утверждает, что узнал о нарушениях только в 2024 году, но его публикации в соцсетях 2020 года опровергают это.
Трамп заявил, что любое возможное возмещение будет пожертвовано на благотворительность, но юридические эксперты предупреждают, что это может нарушить положение Конституции США о вознаграждениях, запрещающее президенту получать прибыль от должности. Наблюдатели, такие как группа Democracy Forward, подали amicus curiae, призывая суд предотвратить злоупотребление властью, отмечая, что этот случай угрожает защите налогоплательщиков и приватности.
Этот иск к IRS не единственный: Трамп также подал административные жалобы в 2023-2024 годах, требуя компенсации в размере 230 миллионов долларов за федеральные расследования, включая дело о вмешательстве России в выборы 2016 года и обыск в Mar-a-Lago. Эти случаи подчеркивают тенденцию Трампа к урегулированию с собственным правительством, усугубляя правовые и этические проблемы во время его президентства.