Meksika Prezidenti Claudia Sheinbaum, Braziliya Prezidenti Luiz Inacio Lula da Silva va Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanchez Barcelonada bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Kubaga qo‘shimcha gumanitar yordam berishga va‘da berdilar. Ular Kubaning suvereniteti va hududiy yaxlitligiga hurmat ko‘rsatilishini talab qilib, xalqaro huquq tamoyillariga rioya qilinishini ta‘kidladilar.
Rahbarlarning bayonotida Kubadagi og‘ir gumanitar inqiroz haqida tashvish bildirildi. Ular bu inqirozga sabab sifatida AQShning Kubaga qarshi bosimini ko‘rsatib, AQSh rejimining savdo embargosi va Venesueladan neft importini taqiqlash kabi choralari Kubada yoqilg‘i tanqisligi va elektr uzilishlariga olib kelganini aytishdi. Bayonotda to‘g‘ridan-to‘g‘ri AQSh nomi tilga olinmagan bo‘lsa-da, BMT Nizomidagi tamoyillarga murojaat qilindi.
AQShning sobiq prezidenti Donald Trump Kubaga harbiy kuch ishlatish imkoniyatini takroran taklif qilgan, bu esa mintaqaviy keskinlikni oshirish xavfini keltirib chiqaradi. Trumpning bu da‘volari Kubadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin. Kubaning hozirgi prezidenti Miguel Diaz-Canel esa AQShning tahdidlariga qarshi kurashishga tayyor ekanligini bildirgan.
Ispaniya Bosh vaziri Sanchez Trumpning populistik siyosatini tanqid qilib, uning tariflar va urushlar orqali dunyo tartibini buzayotganini aytdi. Trump esa o‘z navbatida Ispaniyani NATOga hissasi pastligi uchun tanqid qildi. Bu o‘zaro tanqidlar xalqaro munosabatlardagi keskinlikni aks ettiradi.
Umuman olganda, bu bayonot Trump rejimining Kubaga qarshi bosimiga qarshi ko‘tarilgan birgalikdagi javob hisoblanadi. Meksika, Braziliya va Ispaniya ko‘p tomonlama hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash orqali Kubaning mustaqilligini himoya qilishga intilmoqda, bu esa global siyosatda yangi front ochilishini ko‘rsatmoqda.

Президент Мексики Клаудия Шейнбаум, президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва и премьер-министр Испании Педро Санчес на встрече в Барселоне пообещали увеличить гуманитарную помощь Кубе. Они призвали уважать суверенитет и территориальную целостность острова, подчеркнув необходимость соблюдения принципов международного права.
В совместном заявлении лидеры выразили серьёзную озабоченность тяжёлым гуманитарным кризисом на Кубе. Они указали на давление со стороны США как на одну из причин кризиса, отметив, что политика американского режима, включая торговое эмбарго и запрет на импорт нефти из Венесуэлы, привела к нехватке топлива и перебоям с электричеством. Хотя США прямо не упоминались, заявление ссылалось на принципы Устава ООН.
Бывший президент США Дональд Трамп неоднократно предлагал возможность применения военной силы против Кубы, что усиливает риски региональной дестабилизации. Его заявления усугубляют напряжённость, в то время как нынешний кубинский президент Мигель Диас-Канель заявил о готовности противостоять угрозам, включая военную агрессию.
Премьер-министр Испании Санчес раскритиковал популистскую политику Трампа, обвинив его в подрыве мирового порядка через тарифы и войны. Трамп, в свою очередь, ответил критикой Испании за низкие взносы в НАТО, что отражает углубляющийся раскол в международных отношениях.
В целом, это заявление представляет собой коллективный ответ на давление американского режима на Кубу. Мексика, Бразилия и Испания стремятся защитить независимость Кубы через поддержку многостороннего сотрудничества, что указывает на формирование новой фронты в глобальной политике.