Avstriya politsiyasi Germaniyada joylashgan HiPP brendi tomonidan ishlab chiqarilgan bolalar ovqati bankalarida kalamush zaharini aniqlaganini e'lon qildi. Kompaniya o‘tgan juma kuni Avstriyadagi 1000 dan ortiq SPAR supermarketlarida sabzi va kartoshka pyuresi bilan to‘ldirilgan 190 grammlik bankalarni, ularga "xavfli modda" kiritilgan bo‘lishi mumkinligi sababli, sotuvdan olib qo‘ygan edi.
Avstriyaning Burgenland viloyati politsiyasi bayonotida, zaharlangan mahsulot namunalari Avstriya, Chexiya Respublikasi va Slovakiya bozorlaridan tortib olindi va Germaniyada tergov davom etayotgani aytildi. Politsiya namunalardan birini tekshirib, kalamush zahariga ijobiy reaktsiya berganini tasdiqladi va fuqarolarni ushbu mahsulotni iste'mol qilmaslikka chaqirdi.
Avstriya oziq-ovqat himoyasi agentligi zaharni shantaj sxemasi doirasida kiritilgan bo‘lishi mumkinligini ta'kidladi. HiPP kompaniyasi bu holatning SPAR Avstriya tarqatish kanaliga ta'sir qiluvchi tashqi jinoyatchilik aralashuvi bilan bog‘liq ekanligini aytdi va tegishli bankalarni iste'mol qilish hayot uchun xavfli ekanligi haqida ogohlantirdi.
Kompaniya va SPAR mijozlarga qaytarilgan mahsulotlar uchun to‘liq qaytarilma berishni va'da qildi. Politsiya, shuningdek, mahsulot bilan aloqa qilgan fuqarolarni qo‘llarini puxta yuvishni maslahat berdi. Bu voqea bolalar ovqati bozorida Nestle, Danone va Lactalis kabi gigantlarga ta'sir ko‘rsatgan oxirgi oziq-ovqat xavflari qatoriga qo‘shildi.

Полиция Австрии объявила, что в банках детского питания немецкого бренда HiPP обнаружен крысиный яд. Компания в пятницу отозвала продукцию из более чем 1000 супермаркетов SPAR в Австрии, сославшись на возможность того, что «опасное вещество» было введено в пюре из моркови с картофелем в результате вмешательства в упаковку.
Полиция провинции Бургенланд в восточной Австрии заявила в заявлении, что банки детского питания были изъяты в Австрии, а также в Чешской Республике и Словакии, в то время как расследование продолжается в Германии. Образец весом 190 граммов, предоставленный покупателем, был проверен в субботу и дал положительный результат на крысиный яд, предупредив граждан о недопустимости его употребления.
Австрийское агентство по защите пищевых продуктов заявило, что яд мог быть введен в рамках схемы вымогательства. Компания HiPP, базирующаяся в Германии, подтвердила, что эта критическая ситуация связана с внешним криминальным вмешательством, затрагивающим канал распределения SPAR Австрия, и предупредила, что употребление данных банок может быть опасным для жизни.
HiPP и SPAR пообещали полный возврат средств за отозванные продукты при их возврате. Полиция также посоветовала потребителям тщательно мыть руки при контакте с продукцией. Этот инцидент присоединился к недавним скандалам с детским питанием, затронувшим таких гигантов, как Nestle, Danone и Lactalis.