Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) hukumati va unga qarshi kurashayotgan M23 qoʻzgʻolonchilari Shveytsariyada besh kun davom etgan muzokaralardan soʻng, gumanitar yordam yetkazishni osonlashtirish va mahbuslarni ozod qilish boʻyicha kelishuvga erishdilar. Ikki tomonning qoʻshma bayonoti AQSh Davlat departamenti tomonidan shanba kuni eʼlon qilindi, bu yillik mojaroni hal qilishga qaratilgan saʼy-harakatlarning bir qismi sifatida koʻrilmoqda.
Bayonotda, “Tomonlar mojaro taʼsirida boʻlgan hududlarda gumanitar yordamning prinsipial yetkazilishiga putur yetkazadigan har qanday harakatlardan voz kechishga kelishdilar” deb taʼkidlangan. Shuningdek, ular tinch aholini nishon olishdan va yarador va kasallarga tibbiy yordam koʻrsatishni osonlashtirishdan bosh tortishga vaʼda berishdi, gumanitar kirish va sud himoyasi boʻyicha protokol ustida muvaffaqiyat qayd etildi.
Tomonlar “ishonchni mustahkamlashni davom ettirish” maqsadida 10 kun ichida mahbuslarni ozod qilishga rozi boʻlishdi. Bundan tashqari, ular doimiy oʻt ochishni toʻxtatishni amalga oshirishni “kuzatish, monitoring, tekshirish va hisobot berish”ni boshlaydigan monitoring mexanizmi uchun memorandum imzoladilar.
2021-yildan beri Ruanda tomonidan qoʻllab-quvvatlanayotgan M23 qoʻzgʻolonchilari sharqiy KDRda, 30 yildan ortiq mojarolar bilan vayron boʻlgan mintaqada, hududlarni egallab oldi. Ikkala tomon dekabr oyida AQSh vositachiligidagi tinchlik kelishuvini imzolagan boʻlsa-da, janglar davom etmoqda, soʻnggi media hisobotlariga koʻra, Janubiy Kivu togʻli hududlarigacha yetib bordi.
Oʻtgan hafta Inson Huquqlari Uyushmasi bayonotida tomonlarni yordam yetkazishni toʻsib qoʻyishda va Janubiy Kivu togʻlaridan tinch aholining qochishini toʻxtatishda aybladi. Insod Huquqlari Uyushmasi Katta Koʻllar boʻyicha katta tadqiqotchi Klementin de Montjoye: “Janubiy Kivu togʻlaridagi tinch aholi dahshatli gumanitar inqirozga duch kelmoqda va barcha tomonlarning suiisteʼmolliklaridan qoʻrqmoqda” dedi.
Shveytsariyaning Montre shahrida boʻlib oʻtgan soʻnggi muzokaralarda Qatar, AQSh, Shveytsariya, Afrika Ittifoqi Komissiyasi va Afrika Ittifoqi vositachisi sifatida Togo vakillari ishtirok etdi.

Правительство Демократической Республики Конго (ДРК) и повстанцы группировки M23 достигли соглашения об облегчении доставки гуманитарной помощи и освобождении заключённых после пятидневных переговоров в Швейцарии. Совместное заявление сторон было распространено Госдепартаментом США в субботу, что стало частью усилий посредников по урегулированию многолетнего конфликта, сохраняющегося несмотря на многочисленные мирные соглашения.
В заявлении отмечается, что «стороны согласились воздерживаться от любых действий, которые могли бы подорвать принципиальную доставку гуманитарной помощи на территориях, затронутых конфликтом». Они также обязались не нацеливаться на гражданских лиц и содействовать медицинской помощи раненым и больным, отметив прогресс в разработке протокола по гуманитарному доступу и судебной защите.
Стороны договорились освободить заключённых в течение 10 дней в рамках усилий «по продолжению укрепления доверия». Кроме того, они подписали меморандум о взаимопонимании по механизму мониторинга прекращения огня, который «начнёт проводить наблюдение, мониторинг, проверку и отчётность по реализации постоянного прекращения огня между сторонами».
С 2021 года группировка M23, поддерживаемая Руандой, захватывала территории на востоке ДРК, регионе, опустошённом более чем 30-летним конфликтом. Хотя стороны подписали мирное соглашение при посредничестве США в декабре, боевые действия продолжаются, и, согласно сообщениям СМИ, недавно достигли высокогорных районов Южного Киву.
В заявлении на прошлой неделе организация Human Rights Watch обвинила стороны в блокировании доставки помощи и препятствовании бегству гражданских лиц из высокогорий Южного Киву. Старший исследователь по региону Великих озёр Human Rights Watch Клементина де Монжуа заявила: «Гражданские лица в высокогорьях Южного Киву сталкиваются с тяжёлым гуманитарным кризисом и живут в страхе перед злоупотреблениями со всех сторон».
Последний раунд переговоров, прошедший в швейцарском городе Монтрё, включал представителей Катара, США, Швейцарии, Комиссии Африканского союза (АС) и Того в качестве посредника от АС.