AQShning mudofaa va razvedka dasturiy ta'minoti kompaniyasi Palantirning hammuassisi tomonidan yozilgan kitob, AQSh va uning ittifoqchilari tomonidan sun'iy intellektni qurollantirish uchun 'manifest' sifatida tavsiflangan holda, keng tanqidlarga sabab bo'ldi. Kitob, kompaniyaning bosh direktori Aleksandr Karp va korporativ ishlar bo'yicha rahbar Nikolay Zamiska tomonidan yozilgan 'Texnologik Respublika' deb nomlangan asar, X ijtimoiy tarmog'idagi postda muhim argumentlarini taqdim etdi.
Kitobda yetakchi AQSh texnologiya kompaniyalarining Qo'shma Shtatlarga 'axloqiy qarz' borligi va global ustunlikni saqlab qolish uchun 'qattiq kuch'ni ilg'or dasturiy ta'minot bilan quvvatlash zarurligi ta'kidlanadi. Palantirning xulosasida: 'Agar AQSh dengiz piyodasi yaxshiroq miltiq so'rasa, biz uni qurishimiz kerak; dasturiy ta'minot uchun ham shunday' degan fikr bildirilgan. Bundan tashqari, kelajakdagi qo'rqitish yadro quvvatiga emas, balki sun'iy intellektga asoslanishi va AQSh raqobatchilarining AI qurollarini qurishda sustlashmasligi haqida bahs yuritiladi.
Bu qarashlar akademiklar va sharhlovchilar tomonidan keskin tanqidga uchradi. Vena universiteti professori, texnologiya faylasufi Mark Kekelberg xabarni 'texnofashizm misoli' deb ta'rifladi. Gretsiyalik iqtisodchi va sobiq moliya vaziri Yanis Varufakis esa Palantirning 'insoniyat mavjudligiga AI bilan boshqariladigan tahdidni yadro Armagedoniga qo'shishga tayyorligini' bildirganini aytdi. Tadbirkor va geosiyosiy sharhlovchi Arno Bertran kitobning xavfli 'ideologik rejasini' ochib berishini ta'kidladi.
Kitob, shuningdek, AQSh va G'arb sheriklarining 'bo'sh va ichi kovak pluralizm'ga qarshilik ko'rsatishi kerakligini va 'ba'zi madaniyatlar muhum yutuqlarni amalga oshirgan; boshqalari esa nosog'lom qolgan' degan da'voni ilgari suradi. Bertran, kitobning 'Ikkinchi jahon urushidan keyin Germaniya va Yaponiyaning neytrallashuvi bekor qilinishi kerak' degan argumentiga ishora qilib, Palantirning 'ikki qit'aning xavfsizlik arxitekturasini ag'darish' niyatini tijorat va ideologik sabablarga bog'ladi.
Palantirning AQSh hukumati bilan aloqalaridan tashqari, Isroil harbiy qismlari bilan shartnomalari, jumladan, G'azo bo'yicha genotsidal urush paytida texnologiya taqdim etishi, uning faoliyatining boshqa jihatlarini ko'rsatadi. Bertran: 'Har qanday hukumat, agar Palantir dasturiy ta'minotini razvedka, xavfsizlik yoki davlat xizmatlari infratuzilmasida ishlatayotgan bo'lsa, uni darhol olib tashlashi kerak!' deb ogohlantirdi.

Книга, написанная сооснователем американской компании по разработке программного обеспечения для обороны и разведки Palantir, вызвала широкую критику как «манифест» для милитаризации искусственного интеллекта со стороны США и их союзников. Работа под названием «Технологическая республика», написанная генеральным директором компании Александром Карпом и главой по корпоративным вопросам Николасом Замиской, была представлена в публикации на X, где изложены ключевые аргументы.
В книге утверждается, что ведущие технологические компании США имеют «моральный долг» перед Соединёнными Штатами, которым необходима «жёсткая сила», подпитываемая передовым программным обеспечением, для поддержания глобального доминирования. В резюме Palantir говорится: «Если морской пехотинец США попросит лучшую винтовку, мы должны её построить; то же самое касается программного обеспечения». Также утверждается, что будущее сдерживание будет основано на ИИ, а не на ядерной мощи, и что противники США не будут колебаться в создании ИИ-оружия.
Эта позиция подверглась резкой критике со стороны академиков и комментаторов. Бельгийский философ технологий Марк Кекельберг, преподающий в Венском университете, описал послание как «пример технофашизма». Греческий экономист и бывший министр финансов Янис Варуфакис заявил, что Palantir фактически сигнализировал о готовности «добавить к ядерному Армагеддону угрозу существованию человечества, управляемую ИИ». Предприниматель и геополитический комментатор Арно Бертран указал, что сообщение раскрывает опасную «идеологическую повестку».
В резюме книги также утверждается, что США и их западные партнёры должны сопротивляться «пустому и полому плюрализму», заявляя, что «некоторые культуры произвели жизненно важные достижения; другие остаются дисфункциональными». Бертран обратил внимание на аргумент книги о том, что «послевоенная нейтрализация Германии и Японии должна быть отменена», что является намёком на исторически сдержанную оборонную позицию этих государств после Второй мировой войны.
Помимо связей с правительством США, Palantir заключает контракты с многочисленными иностранными государственными органами, включая военные структуры Израиля, которым компания предоставляла технологии во время геноцидальной войны в Газе. Бертран призвал: «Каждое правительство, которое всё ещё использует программное обеспечение Palantir в своей разведывательной, охранной или государственной инфраструктуре, должно начать его удалять сейчас!»