AQSh rejimi tomonidan noqonuniy yigʻilgan bojlar uchun kompaniyalarga qaytarish pulini olish imkonini beruvchi tizim ishga tushdi. Bu tizimga minglab kompaniyalar daʼvolarini topshirish uchun shoshilishdi. AQSh bojxona va chegara qoʻriqlash xizmati (CBP) tomonidan yaratilgan yangi tizimning barqarorligi haqida kompaniyalar tashvish bildirishgan.
Tizim ishga tushgan birinchi soatlarda baʼzi texnik muammolar kuzatildi. Basic Fun o'yinchoqlar kompaniyasining bosh direktori Jay Foreman tizimning baʼzan fayllarni yuklashga yoʻl qoʻymasligi va qayta urinishni talab qilishini aytdi. Uning kompaniyasi tizimga 500 dan ortiq fayl yuklashi kerak, ammo tizim ularni partiyalar boʻyicha yuklashga imkon beradi. Foreman: "Agar siz juda koʻp yuklasangiz yoki tizim juda band boʻlsa, u ularni qaytarib yuboradi", dedi.
AQSh Oliy sudi fevral oyida Donald Tramp tomonidan milliy favqulodda holatlar uchun moʻljallangan qonun asosida joriy qilingan bojlarni bekor qildi, bu respublikachilar partiyasining prezidenti uchun ogʻir magʻlubiyat boʻldi. Sud buyrugʻiga koʻra, CBP importchilarga 166 milliard dollargacha qaytarish tayyorlashi kerak edi.
Sud hujjatlariga koʻra, 9 aprel holatiga koʻra, 56,497 importchi elektron qaytarish olish uchun zarur qadamlarni bajardi, bu 127 milliard dollarni tashkil etadi yoki qaytarilishi mumkin boʻlgan umumiy miqdorning uchdan ikki qismidan koʻprogʻi. 330,000 dan ortiq importchi 53 million import qilingan tovarlar partiyasi uchun bahsli bojlar toʻlagan.
Kompaniyalar sud keyinchalik bekor qilgan import soliqlariga milliardlab dollar sarflagan tovarlar roʻyxatini eʼlon qilishlari kerak. Agar CBP daʼvoni maʼqullasa, qaytarish pulini chiqarish uchun 60-90 kun kerak boʻladi. Hukumat qaytarishlarni bosqichma-bosqich qayta ishlashni rejalashtirmoqda, birinchi navbatda eng soʻnggi boj toʻlovlariga eʼtibor qaratadi.
Bu AQSh rejimining savdo munosabatlarini qayta tashkil etishga intilayotgan Trampning oʻtgan yil davomida yigʻilgan favqulodda bojlar boʻyicha uzoq davom etgan kurashidagi soʻnggi burilishdir. Doimiy oʻzgarib turadigan bojlar kompaniyalar ularni chetlab oʻtish uchun yetkazib berish zanjirlarini koʻchirishga shoshilganligi sababli global biznesni chalkashtirib yubordi.

Система возврата средств компаниям за незаконно собранные пошлины режима США была запущена в работу, и тысячи компаний поспешили подать заявки. Новая система, созданная Таможенной и пограничной службой США (CBP), вызвала опасения у компаний относительно её устойчивости, поскольку она была разработана в ответ на судебное постановление о подготовке к возврату до 166 миллиардов долларов импортёрам.
В первые часы работы системы наблюдались некоторые технические сбои. Генеральный директор компании по производству игрушек Basic Fun Джей Форман сообщил, что система иногда не позволяла загружать файлы и требовала повторных попыток. Его компании необходимо загрузить в систему более 500 файлов, хотя система позволяет загружать их партиями. Форман заявил: «Если вы загружаете слишком много или система слишком занята, она их отклоняет».
Верховный суд США в феврале отменил пошлины, введённые президентом Дональдом Трампом на основании закона, предназначенного для использования в чрезвычайных ситуациях, что стало болезненным поражением для республиканского президента. Согласно судебным документам, по состоянию на 9 апреля 56 497 импортёров выполнили необходимые шаги для получения электронных возвратов на общую сумму 127 миллиардов долларов, что составляет более трёх четвертей от общей суммы, подлежащей возврату.
Компании должны подать декларации с перечнем товаров, на которые они коллективно потратили миллиарды долларов на импортные налоги, впоследствии отменённые судом. Если CBP одобрит заявку, на выдачу возврата уйдёт 60–90 дней. Правительство США планирует обрабатывать возвраты поэтапно, уделяя первоочерёдное внимание более поздним платежам по пошлинам.
Это последний поворот в затяжной борьбе вокруг чрезвычайных пошлин, собранных за прошлый год, пока Трамп стремится реструктурировать торговые отношения США. Постоянно меняющиеся пошлины дестабилизировали глобальный бизнес, поскольку компании спешили перемещать цепочки поставок, чтобы избежать их, а также выяснить, кто в конечном итоге будет платить налоги.