Qizning parchalangan va chirigan jasadi 2025-yil 8-sentyabrda Burk nomiga ro‘yxatdan o‘tgan Tesla mashinasining oldingi bagajida topilgan. Prokuror Burkga qarshi uchta ayblov e’lon qildi: birinchi darajali qotillik, “moliyaviy manfaat uchun” qotillik va tergov guvohini o‘ldirish. Xochmanning aytishicha, Burk o‘zining yuqori daromad keltiradigan musiqiy karerasini himoya qilish uchun qizni o‘ldirgan, chunki u o‘sha kecha unga tahdid solgan.
Ayblovlar shuningdek, ko‘plab voyaga yetmagan shaxs bilan jinsiy aloqalar va jasadni parchalashni o‘z ichiga oladi. Prokuror idorasi bu ishda o‘lim jazosini talab qilishi mumkinligini aytdi. Burkning advokatlari esa uning javobgarligini rad etib, “haqiqiy dalillar Devid Burk Seleste Rivas Gernandesni o‘ldirmaganligini va uning o‘limiga sabab bo‘lmaganligini ko‘rsatadi” deb bayonot berdi.
Los-Anjeles politsiyasi boshlig‘i Jim Makdonnell tergovning uzoq davom etgani uchun tanqidlarga javoban, “Mening vazifam taxminlarni o‘stirish emas, balki adolatni ta’minlashdir” dedi. U qizning jasadi holati o‘lim sababini aniqlashni kechiktirganini va vaqt o‘tishi bilan dalillar yo‘qolganini ta’kidladi. Prokuror Xochman esa ko‘plab shaxslar bilan suhbatlashish va barcha dalillarni tekshirish qiyinligi tufayli hibsga olish uzoq davom etganini tushuntirdi.
D4vd (Devid Burk) Texas shtatining Xyuston shahridan bo‘lib, “Here With Me” va “Romantic Homicide” kabi indie-pop hitlari bilan mashhur. U 2023-yilda debyut EPni chiqargan va 2025-yil aprelida debyut albomini chiqarib, Spotifyda 22 million oylik tinglovchiga ega bo‘lgan. Qizning jasadi topilgandan keyin u dunyo bo‘ylab gastrollarini bekor qilgan va omma oldidan yo‘qolgan. Burk hozirda garovsiz hibsda saqlanmoqda va sud jarayoni davom etmoqda.

Американский музыкант D4vd (настоящее имя Дэвид Энтони Бёрк) обвинен в убийстве 14-летней Селесты Ривас Эрнандес. Как заявил окружной прокурор Лос-Анджелеса Натан Хочман, 23 апреля 2025 года девочка пришла в дом музыканта в Голливудских холмах и «больше о ней никто не слышал». Её расчлененные и разложившиеся останки были обнаружены 8 сентября 2025 года в переднем багажнике Tesla, зарегистрированной на Бёрка.
Прокурор объявил три группы обвинений против певца: убийство первой степени со специальными обстоятельствами «засады», дополнительное обвинение в убийстве ради «финансовой выгоды» и убийство свидетеля расследования. Хочман утверждал, что Бёрк убил подростка, чтобы защитить свою прибыльную музыкальную карьеру, которую Селеста «угрожала» в ту ночь. Обвинения также включают многочисленные сексуальные действия с несовершеннолетней и расчленение тела.
Офис прокурора может в конечном итоге потребовать смертной казни по этому делу. Адвокаты Бёрка, однако, заявили, что «фактические доказательства покажут, что Дэвид Бёрк не убивал Селесту Ривас Эрнандес и не был причиной её смерти». Музыкант остается под стражей без залога после ареста на прошлой неделе.
Начальник полиции Лос-Анджелеса Джим Макдоннелл ответил на критику задержки в расследовании, заявив: «Мой долг — не разжигать спекуляции, а обеспечивать правосудие, что требует терпения и дисциплины». Он отметил, что состояние останков подростка затруднило определение причины смерти, а со временем доказательства деградировали или исчезли. Прокурор Хочман объяснил длительность ареста сложностями опроса множества лиц и изучения всех доказательств.
D4vd (Дэвид Бёрк) родом из Хьюстона, Техас, известен меланхоличными инди-поп хитами, такими как «Here With Me» и «Romantic Homicide». Он выпустил дебютный альбом в апреле 2025 года, набрав 22 миллиона ежемесячных слушателей на Spotify. После обнаружения останков он отменил мировое турне и исчез из публичного пространства. Семья Селесты Ривас Эрнандес публично не комментировала дело, а судебный процесс продолжается.