️ Efiopiyaning shimoliy hududi boʻlgan Tigrayda asosiy siyosiy partiya – Tigray Xalq Ozodlik Fronti (TPLF) Facebookʼda eʼlon qilgan bayonotida hudud hukumatini qayta nazoratga olishga qaror qilganini bildirdi. Bu harakat 2022-yilda Afrikaning Pretoriya shahrida tuzilgan tinchlik kelishuvini bekor qilishga olib keldi, bu kelishuv 2020-2022 yillar oraligʻida davom etgan qonli mojaroni toʻxtatgan edi.
️ TPLF markaziy qoʻmitasi “Tigray Hukumat Assambleyasi (parlament)ni, tinchlik nomi bilan toʻxtatilgan, qayta tiklashga qaror qildi” deb eʼlon qildi. Bayonotda federal hukumat Pretoriya Kelishuvini buzgani, Tigray hududida qurolli mojaroni qoʻzgʻatgani va mahalliy davlat xizmatchilariga toʻlovlar uchun mablagʻlarni ushlab qolgani aylandi. Getachew Reda, partiyaning sobiq matbuot kotibi va Efiopiya Bosh vaziri Abiy Ahmedning maslahatchisi, TPLF bayonotini “Pretoriya Kelishuvi asosida yaratilgan urushdan keyingi tuzilmaning aniq rad etilishi” deb baholadi.
️ Moʻjaro TPLF – yaʼni deyarli uch oʻn yil davomida Efiopiya siyosatiga hukmronlik qilgan qoʻzgʻolonchi harakatdan siyosiy partiyaga aylangan tashkilot – va 2018-yilda bosh vazir etib tayinlangan Abiy oʻrtasidagi munosabatlarning buzilishidan kelib chiqqan. Bu urushda kamida 600 ming kishi halok boʻldi va taxminan 5 million kishi koʻchirildi, federal kuchlar Eritreya armiyasi tomonidan qoʻllab-quvvatlanib, TPLF qoʻzgʻolonchilariga qarshi kurashdi.
️ 2022-yil oxirida Afrika Ittifoqi vositachiligida Pretoriya Kelishuvi tuzildi, bu yangi saylovlar tashkil etilgunga qadar Tigrayning saylangan organlarini vaqtincha maʼmuriyat bilan almashtirishni talab qildi. Biroq, kelishuvni amalga oshirishda muvaffaqiyatlarga qaramay, soʻnggi oylarda u kuchayib borayotgan bosim ostida qoldi. Yanvar oyida Tigrayda toʻqnashuvlar yuz berdi va shimoliy hududda bir kishi dron hujumlarida halok boʻldi.
️ Tigray viloyati, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Trumpning oʻtgan yili AQSh Xalqaro Taraqqiyot Agentligiga mablagʻ ajratishni qisqartirgani natijasida yuzaga kelgan taʼsirlardan aziyat chekmoqda, bu agentlik bir vaqtlar Efiopiyaning gumanitar yordamning eng katta manbai edi. Gumanitar tashkilotlar aholining 80 foizgacha qismi favqulodda yordamga muhtoj ekanligini va mablagʻ yetishmovchiligi sogʻliqni saqlash tizimiga bosim oʻtkazayotganini taʼkidlamoqda.

️ Основная политическая партия северного региона Эфиопии Тыграй – Народный фронт освобождения Тыграя (НФОТ) – объявила в заявлении на Facebook в воскресенье о решении вернуть контроль над региональным правительством. Этот шаг фактически аннулирует мирное соглашение, заключённое в 2022 году в Претории, которое положило конец кровопролитному конфликту между федеральным правительством и региональными силами в 2020-2022 годах, вызвав опасения возобновления насилия.
️ НФОТ заявил, что его центральный комитет «решил восстановить Ассамблею правительства Тыграя (парламент), которая была приостановлена во имя мира». В заявлении федеральное правительство обвиняется в нарушении Преторийского соглашения 2022 года, прекратившего войну, в провоцировании вооружённых столкновений внутри региона Тыграй, а также в удержании средств для выплаты зарплат местным государственным служащим. Гетачев Реда, бывший пресс-секретарь партии и советник премьер-министра Эфиопии Абия Ахмеда, охарактеризовал заявление НФОТ как «явный отказ» от послевоенной структуры, созданной Преторийским соглашением.
️ Конфликт возник из-за разрыва отношений между НФОТ – повстанческим движением, превратившимся в политическую партию, которая доминировала в эфиопской политике почти три десятилетия, и Абием, чьё назначение премьер-министром в 2018 году положило конец господству НФОТ. Война, в которой погибло не менее 600 000 человек и около 5 миллионов были перемещены, велась между федеральными силами, поддержанными эритрейской армией, и повстанцами НФОТ.
️ Конфликт прекратился в конце 2022 года после посредничества Африканского союза, приведшего к Преторийскому соглашению, которое предусматривало замену избранных органов Тыграя временной администрацией до организации новых выборов. Несмотря на прогресс в реализации соглашения, в последние месяцы оно оказалось под давлением. В январе в Тыграе вспыхнули столкновения, а в северном регионе один человек погиб в результате ударов дронов.
️ Провинция Тыграй также страдает от последствий сокращения финансирования Агентства США по международному развитию президентом США Дональдом Трампом в прошлом году, которое когда-то было крупнейшим источником гуманитарной помощи для Эфиопии. Гуманитарные организации сообщают, что до 80% населения нуждается в экстренной поддержке, а нехватка финансирования создаёт нагрузку на систему здравоохранения.