Janubiy Koreya politsiyasi seshanba kuni K-pop yulduzi BTS agentligi HYBE raisi Bang Si-hyukka qarshi investorlarni aldashda ayblanib, hibsga olish buyrug‘i so‘raganini e'lon qildi. Politsiya ma'lumotlariga ko‘ra, Bang 2019-yilda agentlikning dastlabki investorlarini kompaniya ommaviy taklifga chiqmasligi haqida noto‘g‘ri ma'lumot berib, ularni o‘z hamkorlari bilan bog‘liq xususiy kapital fondiga aktsiyalarini sotishga undagan.
Tergovchilarning ta'kidlashicha, Bang keyinchalik fondning IPOdan keyingi foydasining taxminan 30% ni oldingi kelishuv asosida olgan, bu esa unga taxminan 190 milliard von (129 million dollar, 109,5 million yevro) daromad keltirgan. Ushbu holat Bangga qarshi noyabr oyidan beri olib borilayotgan tergov doirasida ochilgan, ammo musiqa magnati ayblovlarni rad etgan.
HYBE kompaniyasi hibsga olish buyrug‘i so‘ralishi haqida izoh bermadi. Bang 2005-yilda Big Hit Entertainment sifatida HYBE asoschisi bo‘lib, hozirda agentlik BTS, Seventeen, Le Sserafim va Katseye kabi yirik K-pop guruhlarini boshqaradi.
Bu voqea BTS a'zolari majburiy harbiy xizmatni yakunlagach, deyarli to‘rt yillik tanaffusdan so‘ng gastrol safarini qayta boshlagan paytda yuz berdi. O‘tgan oy boshlangan global gastrol 34 shaharni qamrab oladi va K-pop artisti uchun eng ko‘p gastrol sanalari bo‘yicha yangi rekord o‘rnatdi.
BTS boshqaruv agentligining ma'lumotlariga ko‘ra, Janubiy Koreya, Shimoliy Amerika va Yevropadagi kontsertlar uchun chiptalar sotuvga chiqarilganidan soatlar o‘tib sotilib tugagan. Bu holat guruhning dunyo miqyosidagi mashhurligini yana bir bor tasdiqladi, ammo rahbarning huquqiy muammolari agentlikning kelajagiga salbiy ta'sir ko‘rsatishi mumkin.

Полиция Южной Кореи во вторник объявила, что запросила ордер на арест Bang Si-hyuk, председателя агентства HYBE, стоящего за K-pop сенсацией BTS, по подозрению в мошенничестве с инвесторами. По данным полиции, Bang подозревается в нарушении законов о рынке капитала, введя в заблуждение ранних инвесторов агентства в 2019 году, заявив, что у компании нет планов по публичному размещению акций, что побудило их продать акции частному фонду, связанному с его партнерами.
Следователи утверждают, что Bang впоследствии получил около 30% прибыли фонда после IPO в соответствии с предварительным соглашением, заработав примерно 190 миллиардов вон (129 миллионов долларов, 109,5 миллионов евро). Дело было раскрыто в ходе расследования, начатого в ноябре, хотя музыкальный магнат отрицает какие-либо нарушения.
Компания HYBE не прокомментировала запрос на ордер на арест. Bang основал HYBE как Big Hit Entertainment в 2005 году, и сейчас агентство управляет BTS и другими крупными K-pop группами, включая Seventeen, Le Sserafim и Katseye.
Этот случай произошел на фоне возобновления гастролей BTS после почти четырехлетнего перерыва, вызванного обязательной военной службой участников. В начале этого месяца группа запустила мировой тур, который охватит 34 города по всему миру, установив новый рекорд по количеству концертных дат для K-pop артиста.
По данным управляющего агентства BTS, билеты на концерты в Южной Корее, Северной Америке и Европе были распроданы в течение нескольких часов после начала продаж. Это подчеркивает глобальную популярность группы, но правовые проблемы ее руководителя могут негативно повлиять на будущее агентства.