AQSh hukumati Afg‘onistondagi harbiy operatsiyalarida yordam bergan afg‘on fuqarolarini Qatardagi lagerdan Kongo Demokratik Respublikasiga ko‘chirish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu ma’lumotni Afg‘on ittifoqchilariga yordam berish uchun tashkil etilgan AfghanEvac guruhi seshanba kuni e’lon qildi. 2021-yilda AQSh boshchiligidagi xalqaro kuchlar Afg‘onistondan chiqib ketganidan keyin ular Qatarga evakuatsiya qilingan.
Qatardagi As Sayliyah lagerida hozirda 1100 ga yaqin afg‘on, jumladan 400 nafari bolalar yashamoqda. New York Times gazetasining xabar berishicha, bu guruhga AQSh armiyasi uchun tarjimonlik qilgan shaxslar, afg‘on maxsus kuchlari askarlari va AQSh askarlarining oila a’zolari kiradi. AfghanEvac prezidenti Shawn VanDiver, Vashingtonning sobiq harbiy ittifoqchilarni Tolibon hukmronligidagi Afg‘onistonga qaytarishni maqsad qilganidan shubhalanayotganini aytdi.
AfghanEvac tashkiloti Kongoga jo‘natish rejasini “rad etishni ishlab chiqarish” urinishi deb baholadi. Tashkilot bayonotida shunday deyilgan: “Bu oilalarga Kongodagi faol urush zonasiga ko‘chishni taklif qiling, ular qabul qila olmasligini bilib, keyin bu rad etishni ularni Afg‘onistonga qaytarish uchun ommaviy asos sifatida ishlating.” Kongoda BMT ma’lumotlariga ko‘ra, 6,9 million ichki ko‘chirilgan odamlar, ayniqsa armiya va Ruanda qo‘llab-quvvatlagan M23 isyonchilari o‘rtasidagi shiddatli janglardan zarar ko‘rgan sharqiy qismida yashaydi.
AQSh Davlat departamenti Kongoning maqsadli mamlakat sifatida ko‘rib chiqilayotganini tasdiqlamadi, lekin Qatardagi lagerdan “ixtiyoriy ko‘chirish”ni o‘rganayotganini aytdi. Vakil: “Lager aholisini uchinchi mamlakatga ko‘chirish ijobiy yechim bo‘lib, bu odamlarga Afg‘onistondan tashqarida yangi hayot boshlash imkonini beradi, shu bilan birga amerikaliklar xavfsizligini ta’minlaydi.” 2021-yil avgustidan beri 190 000 dan ortiq afg‘on AQShga ko‘chirilgan.
AQSh prezidenti Donald Trump 2025-yil yanvarida lavozimga kirgach, migratsiyani cheklashga va’da berdi va noyabr oyida bir afg‘on Oq uy yaqinida ikki Milliy gvardiya askarini otib, birini o‘ldirganidan keyin Afg‘onistondan kelgan odamlar uchun qochqin maqomini qayta ishlashni to‘xtatishni buyurdi. Bu shaxs AQSh razvedkasi bilan hamkorlik qilgan va post-travmatik stress buzilishidan aziyat chekgan. Trump Qatardagi lagerni 31 martgacha yopish muddatini belgilagan.

Правительство США ведет переговоры о переселении афганских граждан, которые помогали американским силам в военных операциях в Афганистане, из лагеря в Катаре в Демократическую Республику Конго. Об этом во вторник заявила группа AfghanEvac, созданная для помощи бывшим союзникам. Эти афганцы были эвакуированы в Катар после вывода возглавляемых США международных сил из Афганистана в 2021 году.
В лагере Ас-Сайлия в Катаре в настоящее время проживает около 1100 афганцев, включая 400 детей. По данным газеты New York Times, в группу входят переводчики, работавшие на американскую армию, афганские коммандос и члены семей американских солдат. Президент AfghanEvac Шон ВанДайвер выразил подозрение, что Вашингтон намерен вернуть бывших военных союзников в Афганистан, управляемый Талибаном.
AfghanEvac охарактеризовала план отправки в Конго как попытку “сфабриковать отказ”. В заявлении группы говорится: “Предложить этим семьям переселение в активную зону конфликта в ДР Конго, зная, что они не могут принять это, дождаться предсказуемого отказа, а затем использовать этот отказ в качестве публичного обоснования для их возвращения в Афганистан”. В Конго, по данным ООН, насчитывается около 6,9 миллиона внутренне перемещенных лиц, особенно на востоке страны, где идут ожесточенные бои между армией и поддерживаемыми Руандой повстанцами M23.
Государственный департамент США отказался подтвердить, что Конго рассматривается в качестве пункта назначения, но заявил, что Соединенные Штаты изучают возможность “добровольного переселения” из лагеря в Катаре. Представитель департамента заявил: “Перемещение населения лагеря в третью страну является позитивным решением, которое обеспечивает безопасность этим оставшимся людям для начала новой жизни за пределами Афганистана, одновременно гарантируя безопасность американского народа”. С августа 2021 года в США были переселены более 190 000 афганцев.
Президент США Дональд Трамп, вступив в должность в январе 2025 года, пообещал ограничить миграцию и приказал прекратить обработку статуса беженцев для лиц из Афганистана после того, как в ноябре один афганец застрелил двух солдат Национальной гвардии возле Белого дома, убив одного из них. Этот человек сотрудничал с американской разведкой и страдал от посттравматического стрессового расстройства. Трамп установил срок до 31 марта для закрытия лагеря в Катаре.