Buyuk Britaniya parlamentining yuqori palatasi – Lordlar palatasi, 2008-yil 1-yanvardan keyin tug‘ilgan shaxslarga tamaki mahsulotlarini sotib olishni umrbod taqiqlovchi “Tamaki va Veyplar to‘g‘risida”gi qonun loyihasini tasdiqladi. Qonun 2027-yildan boshlab tamaki mahsulotlarini sotish uchun ruxsat etilgan yoshni har yili bir yilga oshirishni nazarda tutadi, bu esa hozirgi o‘smirlarning butun avlodini chekishdan himoya qilish maqsadida amalga oshirilayotgan eng katta davlat sog‘liqni saqlash tashabbusi sifatida tavsiflanmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi vakillari qonunning 2075-yilga kelib 1,7 millionga yaqin odamning chekishdan qaytishiga yordam berishi va sog‘liqni saqlash xizmatlariga bo‘lgan yukni kamaytirishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Biroq, qonun faqat sotuvchilarga nisbatan jazo choralarini nazarda tutadi – chekish yoki veyplardan foydalanayotgan shaxslar, hatto ular yosh chegarasidan past bo‘lsa ham, jazolanishi mumkin emas. Veyplardan foydalanish bolalar maydonchalarida, maktablar va kasalxonalar yaqinida, shuningdek, bolalar bor avtomobillarda taqiqlanadi.
Sog‘liqni saqlash tashkilotlari qonunni “tamakisiz avlod” yaratishdagi muhim qadam deb baholayotgan bo‘lsa-da, ba’zi ekspertlar mavjud 6 million chekuvchiga yordam berish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rilmasligidan norozilik bildirmoqda. “Asthma + Lung UK” tashkilotidan Sara Slit hukumatga chekishni tashlash dasturlarini takomillashtirish va tamaki sanoatini moliyaviy javobgarlikka tortishni taklif qildi. Shuningdek, “Vape Club” direktori Den Marchant veyplar va chekish o‘rtasidagi xavf farqlari haqida aniq ma’lumot berilmasligi chekishni kamaytirish maqsadlariga erishishga to‘sqinlik qilishi mumkinligini ta’kidladi.
Lordlar palatasidagi munozaralarda, sobiq konservativ deputat Lord Naseby qonunning chakana savdo sohasidagi ko‘plab ishtirokchilarni bezovta qilayotganini va odamlarni chekishni boshlamaslikka o‘rgatish uchun ta’lim tizimini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi. Sog‘liqni saqlash vaziri Gillian Merron esa savdogarlar bilan yaqin hamkorlikda ishlashda davom etilishini aytdi. So‘nggi so‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, aholining 78 foizi “tamakisiz avlod” g‘oyasini qo‘llab-quvvatlaydi, hatto chekuvchilarning 52 foizi ham yosh chegarasini har yili oshirishni ma’qullaydi.

Палата лордов британского парламента утвердила законопроект «О табаке и вейпах», который навсегда запрещает покупку табачных изделий лицам, родившимся после 1 января 2009 года. С 2027 года разрешённый возраст для продажи табака будет ежегодно повышаться на один год, что, по заявлениям правительства, создаст «первое свободное от курения поколение». Парламентский заместитель министра здравоохранения Джиллиан Меррон назвала этот закон «крупнейшим вмешательством в общественное здоровье за поколение», якобы способным спасти жизни.
Министр здравоохранения Уэс Стритинг заявил, что закон «облегчит давление на Национальную службу здравоохранения (NHS) и построит более здоровую Британию». Однако критики указывают, что закон не предусматривает наказания для покупателей табака, а лишь для продавцов, что может ограничить его эффективность. Дополнительно вводятся запреты на вейпинг на детских площадках, у школ и в больницах, а также в автомобилях с детьми, хотя курение в собственных домах и на открытых площадках, таких как пабы, остаётся разрешённым.
Группы по борьбе с курением, такие как Action on Smoking and Health (ASH), приветствовали закон, утверждая, что он может предотвратить 115 000 случаев серьёзных заболеваний ежегодно и сэкономить миллиарды фунтов на расходах на здравоохранение. По данным ASH, курение якобы является причиной 80 000 смертей в год в Великобритании и обходится государству в 21,9 млрд фунтов, что более чем вдвое превышает доходы от налогов на табак. Тем не менее, опросы показывают, что 78% населения поддерживают идею «свободного от курения поколения», включая 52% курильщиков.
Несмотря на оптимистичные заявления, эксперты выражают скептицизм относительно реальной эффективности закона. Сара Слит из Asthma + Lung UK призвала правительство улучшить поддержку для отказа от курения, отметив, что текущая система представляет собой «лотерею по почтовым индексам». Доктор Дэвид Крейн, основатель приложения Smoke Free, подчеркнул, что закон игнорирует 6 миллионов взрослых курильщиков, которые продолжают нагружать NHS. Лорд Нейсби в Палате лордов критиковал закон за негативное влияние на розничную торговлю и призвал к усилению образовательных мер вместо запретов.