Germaniya moliya vaziri va vitse-kansleri Lars Klingbeil (Sotsial-demokratik partiya) turmush o‘rtog‘lari uchun soliq imtiyozlarini bekor qilish va almashtirish niyatida ekanligini bildirdi. Bu tizim 1958-yildan beri amalda bo‘lib, juftliklar o‘z daromadlarini birgalikda hisoblash imkoniyatiga ega, bu esa soliq yukini kamaytiradi.
Tizim asosan bir sherik (odatda erkak) boshqasiga (odatda ayol) nisbatan ancha ko‘proq daromad oladigan juftliklarga foyda keltiradi. Masalan, agar bir sherik yiliga 60 000 yevro daromad olib, ikkinchisi hech narsa olmasa, ular har biri 30 000 yevro olgandek soliqqa tortiladi, bu esa yiliga taxminan 5800 yevro tejashga olib keladi. Moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu tizim hukumatga yiliga 25 milliard yevrogacha xarajat keltiradi.
Tanqidchilar bu tizimni ayollarni mehnat bozoridan chetlashtirish vositasi deb hisoblaydi, chunki ayol qancha ko‘proq daromad olsa, uning soliq yuki shuncha ortadi. Klingbeil ham bu fikrga qo‘shilib, tizimni “zamon bilan mos kelmaydi” deb ta’rifladi va u “ayollar va oilalar haqidagi mening qarashlarimga mutlaqo zid” ekanligini aytdi.
Kansler Fridrix Merts bu taklifga shubha bilan qaraydi va “turmush o‘rtog‘lari uchun birgalikda soliq to‘lash ayollarning ishlashiga to‘sqinlik qiladi degan da’voga ishonmayman” deb ta’kidladi. U turmush o‘rtog‘lari daromadini birgalikda hisoblash kerakligini aytdi.
Klingbeil mavjud tizimni yanada moslashuvchan yondashuv bilan almashtirishni taklif qilmoqda: har ikki sherik o‘z soliq yukini minimallashtirish uchun soliqsiz daromadni o‘zaro taqsimlashi mumkin bo‘ladi. Bu ularga soliq imtiyozini saqlab qolishga imkon beradi, lekin avvalgidek emas. Biroq, bu taklifni amalga oshirish mumkinmi, hali noma’lum.

Министр финансов и вице-канцлер Германии Ларс Клингбайль (Социал-демократическая партия) заявил о намерении отменить и заменить систему совместного налогообложения доходов супругов, действующую с 1958 года. Эта система позволяет парам объединять свои доходы для расчета налогов, что снижает налоговую нагрузку.
Система в основном выгодна парам, где один партнер (часто мужчина) зарабатывает значительно больше другого (часто женщины). Например, если один партнер зарабатывает 60 000 евро в год, а другой ничего, они облагаются налогом, как если бы каждый зарабатывал по 30 000 евро, что экономит около 5800 евро в год. По данным министерства финансов, эта система обходится правительству до 25 миллиардов евро ежегодно.
Критики давно рассматривают эту систему как инструмент, удерживающий женщин от выхода на рынок труда, поскольку чем больше женщина зарабатывает, тем выше её налоговая нагрузка. Клингбайль согласен с этим, называя систему “устаревшей” и противоречащей его взглядам на женщин и семьи.
Канцлер Фридрих Мерц скептически относится к предложению, заявляя, что не верит в утверждение, что совместное налогообложение препятствует работе женщин. Он подчеркивает, что брак основан на общем доходе и взаимной поддержке, и доход должен облагаться налогом совместно.
Клингбайль предлагает заменить текущую систему более гибким подходом: оба партнера смогут распределять необлагаемый налогом доход между собой для минимизации налоговой нагрузки. Это позволит сохранить налоговые преимущества, но в меньшей степени. Однако реализуемость этого предложения остается под вопросом.