AQShning sobiq prezidenti Donald Trump va uning o‘g‘li Erik Trump tomonidan hamkorlikda asos solingan World Liberty Financial (WLFI) kriptovalyuta kompaniyasi, milliarder investor Justin Sundan qo‘zg‘atilgan da’vo bilan sudga tortildi. Sun, kompaniyani uning WLFI tokenlarini “muzlatgani”, boshqaruv masalalarida ovoz berish huquqidan mahrum qilgani va tokenlarni “yoqib yuborish” bilan tahdid qilgani uchun “qonunga xilof reja”da aybladi. Uning ta’kidlashicha, bu harakatlar asossiz va “Trump brendidan foydalanib, firibgarlik orqali foyda olish uchun oltin imkoniyat” sifatida amalga oshirilmoqda.
Justin Sun, TRON kriptovalyuta loyihasining asoschisi bo‘lib, WLFIga dastlab 45 million dollar sarmoya kiritgan va uning tokenlari vaqt o‘tishi bilan 1 milliard dollardan ortiq baholangan. Biroq, sentyabr oyidan boshlab WLFI tokenining narxi 31 sentdan 8 sentgacha tushib ketdi. Sun, Trump oilasi bilan aloqasi va kriptovalyutalarga qo‘llab-quvvatlashi tufayli loyihani qo‘llab-quvvatlaganini, shuningdek, 2025-yil iyul oyida Trumpning meme tangalariga 100 million dollar sarmoya kiritganini aytdi. Ammo, u WLFI rahbariyati, jumladan, hamkor asoschi Chase Herroni, “noto‘g‘ri va chalg‘ituvchi” va’dalar berganlikda aybladi.
San-Fransiskodagi federal sudga topshirilgan da’voda Sun, token egalariga valyutani kelajakda savdo qilish imkoniyati berilishi haqidagi dastlabki va’dalar “yolg‘on va chalg‘ituvchi” ekanligini ta’kidladi. Uning aytishicha, boshqa investorlar tokenlarni savdo qila olayotgan bo‘lsa-da, unga bitta tokenni ham sotishga ruxsat berilmagan va endi ularni butunlay “yoqib yuborish” bilan tahdid qilinmoqda. WLFI esa ayblovlarni rad etib, Sunni “o‘z noto‘g‘ri harakatlarini yashirish uchun asossiz da’volar qilayotgan qurbon” sifatida ko‘rsatishda aybladi.
Investorlar, shuningdek, World Libertyning tokenlar qiymatiga qarz olishi haqida tashvishlanmoqda. Shu bilan birga, Qimmatli qog‘ozlar va birja komissiyasi (SEC) Sunni tekshirishni to‘xtatdi, Demokrat senator Elizabeth Warren esa bu qarorning Trumpning kripto loyihalaridagi sarmoyalari bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini so‘radi. Sun ilgari o‘z kompaniyalarini ijtimoiy tarmoqlarda targ‘ib qilish uchun taniqli influencerlarga to‘lovlar bergani, ammo to‘lovlarni ochiqlamagani uchun ayblangan edi. Bu voqea, kriptovalyuta sohasidagi qoidalar va yirik investorlar o‘rtasidagi nizolarni yoritib berdi.

Криптовалютная компания World Liberty Financial (WLFI), соучредителями которой являются бывший президент США Дональд Трамп и его сын Эрик Трамп, столкнулась с судебным иском от миллиардера-инвестора Джастина Сана. Сан обвинил компанию в «незаконной схеме» по блокировке его WLFI-токенов, лишении права голоса по вопросам управления и угрозах полного уничтожения токенов путём «сжигания». По его словам, эти действия были совершены без должных оснований и представляют собой «золотую возможность использовать бренд Трампа для извлечения прибыли через мошенничество».
Джастин Сан, основатель отдельного многомиллиардного криптопроекта TRON, изначально инвестировал в WLFI 45 миллионов долларов, а его токены в определённые моменты оценивались более чем в 1 миллиард долларов. Однако с сентября цена одного WLFI-токена упала с 31 цента до менее 8 центов. Сан заявил, что его поддержка проекта была мотивирована связью с семьёй Трампов и давней поддержкой криптовалют, а также отметил, что в июле 2025 года он приобрёл мем-монеты Трампа на 100 миллионов долларов. В своей жалобе, поданной в федеральный суд Сан-Франциско, он утверждает, что первоначальные обещания предоставить держателям токенов возможность торговли в будущем были «ложными и вводящими в заблуждение».
В то время как другие инвесторы смогли торговать токенами, Сан утверждает, что WLFI заблокировала ему возможность продажи даже одного токена и теперь угрожает «сжечь» его активы. Компания WLFI отвергла обвинения, заявив, что Сан «играет роль жертвы, выдвигая безосновательные обвинения, чтобы скрыть собственные проступки». Инвесторы также выразили обеспокоенность по поводу того, что World Liberty берёт кредиты под залог стоимости своих токенов, что добавляет неопределённости в ситуацию.
Параллельно Комиссия по ценным бумагам и биржам (SEC) прекратила расследование в отношении Сана, что вызвало вопросы у сенатора-демократа Элизабет Уоррен о возможной связи этого решения с его инвестициями в криптопроекты Трампа. Ранее Сан обвинялся в выплатах известным инфлюенсерам за продвижение своих компаний в социальных сетях без раскрытия этих платежей. Этот инцидент подчёркивает растущие трения в криптоиндустрии, связанные с регулированием и поведением крупных игроков, а также ставит под сомнение прозрачность операций, связанных с политически значимыми фигурами.