Eron parlamenti raisi Muhammad Bog‘ir G‘olibof AQShning Eron portlariga qo‘ygan dengiz blokadasi davom etsa, ikki davlat o‘rtasida to‘liq o‘t ochishni to‘xtatish mumkin emasligini ta’kidladi. U X ijtimoiy tarmog‘ida: “To‘liq o‘t ochishni to‘xtatish faqat dengiz blokadasi va iqtisodiy garovga olish buzilmasa, shuningdek, barcha frontlardagi sionist urush qo‘zg‘atuvchiligi to‘xtatilsagina mantiqiy bo‘ladi”, deb yozdi. G‘olibaf, shuningdek, “Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish bunday o‘t ochishni to‘xtatishni buzish bilan mumkin emas”, deb qo‘shimcha qilib, AQSh va Isroil “harbiy tajovuz orqali maqsadlariga erisha olmagan, zo‘ravonlik orqali ham erisha olmaydi”, dedi.
Eron prezidenti Mas‘ud Pezeshkian ham shu pozitsiyani takrorlab, tinchlik muzokaralari uchun bosim emas, balki diplomatik yo‘l zarurligini ta’kidladi. U ijtimoiy tarmoqdagi xabarda AQSh va Isroilga murojaat qilib: “Eron Islom Respublikasi muloqot va kelishuvni qabul qildi va buni davom ettiradi”, dedi. “Majburiyatlarni buzish, blokada va tahdidlar haqiqiy muzokaralarning asosiy to‘siqlaridir. Dunyo sizning cheksiz ikkiyuzlamachi ritorikangiz va da’volaringiz bilan harakatlaringiz o‘rtasidagi ziddiyatni ko‘rmoqda.”
Garchi ikkala davlat ham urushga qaytishga tayyorligini aytgan bo‘lsa-da, o‘t ochishni to‘xtatishning dastlabki ikki haftalik muddati tugagan chorshanba kuni u saqlanib qoldi. O‘t ochishni to‘xtatishni uzaytirish faqat bir kun oldin, Eron rasmiylari AQSh blokadasiga norozilik sifatida Pokistonda rejalashtirilgan muzokaralarga qatnashmasligi aniq bo‘lgandan keyin amalga oshirildi. Eronning Birlashgan Millatlar Tashkilotidagi elchisi Amir-Saeid Iravani blokadani buzish muzokaralarni davom ettirish uchun zarur shart ekanligini aytdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp uzaytirilgan o‘t ochishni to‘xtatish uchun muddat belgilmagan, lekin u seshanba kuni Eronning dengiz blokadasi kelajakdagi muzokaralar uchun kuch bo‘lib qolishini taklif qildi. Tramp ijtimoiy tarmoqdagi xabarda: “Odamlar menga to‘rt kun oldin murojaat qilib, ‘Janob, Eron bo‘g‘ozni darhol ochmoqchi’, dedilar. Ammo agar biz buni qilsak, Eron bilan hech qachon kelishuv bo‘lmaydi, agar biz ularning mamlakatining qolgan qismini, shu jumladan rahbarlarini portlatmasak”, deb yozdi. Oq uy matbuot kotibasi Karolin Levit Trampning o‘t ochishni to‘xtatish uchun uch-besh kunlik aniq muddat belgilaganligi haqidagi ommaviy axborot vositalari xabarlarini rad etib, AQSh prezidenti yolg‘iz urush jadvalini belgilaydi, deb ta’kidladi.
Blokada saqlanib turgani va muzokaralar uchun yangi sana belgilanmaganligi sababli, janglar har qanday vaqtda qayta boshlanishi haqida tashvishlar mavjud. Tehron hisoboti berayotgan Al Jazeera muxbiri Ali Hoshim Eron “urush yo‘q, tinchlik yo‘q” holatini boshdan kechirmoqda, dedi. “Sanksiyalar hali ham bor. Blokada bor. Hech kim keyingi hafta yoki undan keyingi hafta uchun reja tuzolmaydi. Bizneslar faqat bu urush qanday tugashini kutmoqda.”
AQSh va Isroil 28-fevralda Eronga qarshi urush boshlab, yuzlab tinch aholini va oliy rahbar Ali Xomenei kabi bir qancha yuqori martabali amaldorlarni o‘ldirdi. Tehron butun mintaqada Isroil va AQSh aktivlariga qarshi raketa va dron hujumlari bilan javob berdi. Eron, shuningdek, Hormuz bo‘g‘ozini yopib, neft narxlarini ko‘tardi. Eron 8-aprelda kuchga kirgan ikki haftalik o‘t ochishni to‘xtatishning bir qismi sifatida suv yo‘lini qayta ochishga rozi bo‘ldi, ammo oxir-oqibat Isroilning Livanni o‘t ochishni to‘xtatishga kiritishdan bosh tortganiga javoban suv yo‘lini yopiq qoldirdi. Bu Pokiston tomonidan e’lon qilingan kelishuvda dastlab belgilangan shart edi. O‘t ochishni to‘xtatishning nisbiy tinchligi davom etadimi, degan savolga Iravani jurnalistlarga: “Biz harbiy tajovuzni boshlagan emasmiz. Ular bizga qarshi urush boshladilar va biz tayyormiz. Agar ular stolga o‘tirib, muhokama qilish va siyosiy yechim topishni istasa, ular bizni tayyor topadilar”, dedi.

Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил в среду, что полное прекращение огня между двумя странами невозможно, если сохраняется морская блокада США иранских портов. В своем первом комментарии после того, как президент Дональд Трамп объявил о продлении перемирия между США и Ираном, Галибаф, один из ведущих переговорщиков Ирана, предположил, что Тегеран не капитулирует перед требованиями Вашингтона из-за осады. Он написал в X: «Полное прекращение огня имеет смысл только в том случае, если оно не нарушается морской блокадой и захватом мировой экономии в заложники, и если прекращается сионистская подстрекательская деятельность на всех фронтах». «Открытие Ормузского пролива невозможно при таком вопиющем нарушении прекращения огня», — добавил он, заявив, что США и Израиль «не достигли своих целей с помощью военной агрессии, и не достигнут с помощью запугивания».
Президент Ирана Масуд Пезешкиан повторил эту позицию, подчеркнув, что для мирных переговоров необходима дипломатия, а не давление. В сообщении в социальной сети, обращаясь к США и Израилю, он заявил: «Исламская Республика Иран приветствовала диалог и соглашение и продолжает это делать». «Нарушение обязательств, блокада и угрозы являются основными препятствиями для подлинных переговоров. Мир видит вашу бесконечную лицемерную риторику и противоречие между заявлениями и действиями».
Хотя обе страны заявили о готовности вернуться к войне, прекращение огня, по-видимому, сохранялось в среду, день истечения его первоначального двухнедельного срока. Продление перемирия произошло всего за день до этого, после того как стало очевидно, что иранские официальные лица не будут присутствовать на переговорах, запланированных в Пакистане, в знак протеста против блокады США. Посол Ирана в ООН Амир-Саид Иравани заявил, что снятие блокады является необходимым условием для продолжения переговоров. На вопрос о том, сохранится ли относительное спокойствие перемирия, Иравани сказал журналистам: «Мы не инициировали военную агрессию. Они начали войну против нас, и мы готовы. Если они хотят сесть за стол и обсудить и найти политическое решение, они найдут нас готовыми».
Президент США Дональд Трамп не установил срок окончания продленного перемирия, но во вторник предположил, что морская осада Ирана продолжит служить рычагом для будущих переговоров. В сообщении в социальной сети он написал: «Люди обратились ко мне четыре дня назад, сказав: „Сэр, Иран хочет немедленно открыть пролив“. Но если мы сделаем это, с Ираном никогда не может быть сделки, если мы не взорвем остальную часть их страны, включая их лидеров». В среду пресс-секретарь Белого дома Каролин Левитт опровергла сообщения СМИ о том, что Трамп установил конкретный срок в три-пять дней для перемирия, подчеркнув, что президент США единолично решает график войны.
При сохранении блокады и отсутствии новой даты переговоров существуют опасения, что боевые действия могут возобновиться в любой момент. Корреспондент Al Jazeera в Тегеране Али Хашем заявил, что Иран переживает «ситуацию ни войны, ни мира». «Санкции все еще там. Блокада есть. Никто не может планировать на следующую неделю или неделю после. Бизнес просто ждет, чтобы увидеть, как закончится эта война». США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля, убив сотни мирных жителей и нескольких высокопоставленных чиновников, включая верховного лидера Али Хаменеи. Тегеран ответил ракетными и дроновыми атаками по Израилю и активам США по всему региону. Иран также закрыл Ормузский пролив, что привело к резкому росту цен на нефть.
Иран согласился вновь открыть водный путь в рамках двухнедельного перемирия, вступившего в силу 8 апреля, но в конечном итоге оставил его закрытым в ответ на отказ Израиля включить Ливан в перемирие. Это было условием, первоначально оговоренным в сделке, объявленной Пакистаном. После объявления 10-дневного перемирия в Ливане на прошлой неделе Иран заявил, что Ормузский пролив будет вновь открыт, но закрыл водный путь снова после того, как Трамп заявил, что морская блокада США против страны сохранится. Несмотря на растущую напряженность, Трамп заявил в среду, что «ценит» то, что Иран прекратил казнь женщин-диссиденток по его просьбе. Позже в тот же день Белый дом отверг сообщения американских СМИ о том, что у Ирана все еще есть значительные военные возможности. Левитт написала в X: «Оборонно-промышленная база Ирана была почти полностью уничтожена. Способность Ирана строить и накапливать баллистические ракеты и беспилотники дальнего действия отброшена на годы назад. Подавляющее большинство баллистических ракет Ирана, пусковых установок и беспилотников дальнего действия было уничтожено». Иран смог осуществлять ракетные атаки по Израилю ежедневно на протяжении всей войны.