Turkiya Prezidenti Rajap Tayyip Erdoğan NATO Bosh kotibi Mark Rutte bilan Anqarada boʻlib oʻtgan uchrashuvda Turkiyaning Rossiya va Ukraina oʻrtasidagi muzokaralarni jonlantirish va rahbarlar darajasidagi suhbatlarni boshlash uchun saʼy-harakatlarini muhokama qildi. Turkiya prezidentligining bayonotiga koʻra, Erdoğan Turkiyaning urushni tinchlik yoʻli bilan tugatish va muzokaralarni qayta boshlashga intilayotganini taʼkidladi, bu esa Anqaraning 2022-yildan beri ikkala tomon bilan yaxshi munosabatlarini saqlab kelgan pozitsiyasini aks ettiradi.
Erdoğan, shuningdek, transatlantik aloqalarni saqlash "ajralmas" ekanligini taʼkidladi, ammo Yevropa NATO ittifoqchilaridan transatlantik xavfsizlik uchun koʻproq masʼuliyat olishlarini kutayotganini bildirdi. Bu talab Turkiyaning NATO ichidagi oʻziga xos vaziyatini va Yevropa Ittifoqi bilan murakkab munosabatlarini koʻrsatadi, bu esa ittifoq ichidagi kelishmovchiliklar va xavfsizlik yukini bahslashish muammolarini keltirib chiqarishi mumkin.
Alohida holda, Erdoğan Germaniya kansleri Frank-Valter Shtaynmayer bilan telefon orqali suhbatda boʻlib, unga Turkiyaning Ukraina boʻyicha muzokaralar orqali barqaror tinchlikka erishish uchun qilayotgan saʼy-harakatlari haqida maʼlum qildi. Erdoğan, shuningdek, AQSh-Eron urushining "Yevropani zaiflashtirishni boshlaganini" va dunyo kuchlari "tinchlik yoʻnalishidagi yondashuvlar" bilan aralashmasa, mojarodan keladigan zarar ortishini taʼkidladi, bu esa mintaqaviy beqarorlik va Yevropa iqtisodiyotiga salbiy taʼsir haqida xavotirlarni kuchaytirmoqda.
Kiyevning soʻzlariga koʻra, Ukraina Turkiyani, NATO aʼzosi sifatida, Rossiya bilan rahbarlar darajasidagi uchrashuvni oʻtkazish uchun mezbonlik qilishni soʻragan. Ukraina tashqi ishlar vaziri Andriy Sibixa jurnalistlarga bergan izohlarida, ular Turklar va boshqa poytaxtlardan bu borada soʻraganliklarini aytdi, lekin Belarus yoki Rossiyadan boshqa joyni koʻrib chiqishga tayyor ekanliklarini bildirdi. Rossiya tomonidan esa, Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov Putinning faqat kelishuvlarni yakunlash maqsadida uchrashishga tayyor ekanligini taʼkidladi, bu esa muzokaralarning murakkabligi va amalga oshish ehtimolini pastligini koʻrsatadi.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе встречи с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте в Анкаре обсудил усилия Анкары по возобновлению переговоров между Россией и Украиной и началу диалога на уровне лидеров. Согласно заявлению турецкой президентуры, Эрдоган подчеркнул, что Турция стремится к прекращению войны мирным путем и возобновлению переговоров, что отражает позицию Анкары, поддерживающей хорошие отношения с обеими сторонами с 2022 года.
Эрдоган также отметил, что сохранение трансатлантических связей является "незаменимым", но ожидает от европейских союзников по НАТО принятия большей ответственности за трансатлантическую безопасность. Это требование подчеркивает уникальное положение Турции в альянсе и её сложные отношения с Европейским союзом, что может привести к дальнейшим разногласиям и проблемам с распределением бремени безопасности внутри НАТО.
Отдельно Эрдоган провел телефонный разговор с канцлером Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, проинформировав его о усилиях Анкары по достижению прочного мира через переговоры по Украине. Эрдоган также заявил, что война между США и Ираном "начинает ослаблять Европу", и ущерб от конфликта возрастет, если мировые державы не вмешаются с "миролюбивыми подходами", что усиливает опасения по поводу региональной нестабильности и негативного воздействия на европейскую экономику.
Киев, со своей стороны, заявил, что обратился к Турции, члену НАТО, с просьбой провести встречу на уровне лидеров с Россией. Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига в комментариях журналистам отметил, что Украина готова рассмотреть любое место, кроме Беларуси или России, для встречи с президентом России Владимиром Путиным. В ответ представитель Кремля Дмитрий Песков заявил, что Путин готов встретиться только для целей завершения соглашений по конфликту, что указывает на сложности и низкую вероятность успеха переговоров.