AQShda faoliyat yurituvchi Kalshi nomli bashorat bozorlari platformasi uch noma’lum siyosatchini o‘z saylov kampaniyalariga pul tikishda ayblab, jarima va besh yillik platformadan chetlatish choralarini qo‘lladi. Platforma ma’lumotlariga ko‘ra, bu choralar yangi xavfsizlik tizimlari joriy etilgandan so‘ng amalga oshirildi.
Platforma vakillari bayonotida, “An’anaviy moliya bozorlarida bo‘lgani kabi, yomon niyatli shaxslar firibgarlik qilishga urinishadi”, deb ta’kidlab, uchta holat “proaktiv muhandislik yechimlari noqonuniy savdo faoliyatini aniqlashga qanday yordam berishi mumkinligining namunasidir”, deb izoh berdi. Jarimalar 539,85 dollardan 6 229,30 dollargacha bo‘lgan miqdorlarda belgilandi.
Birinchi holatda Minnesota shtatining 2-kongress okrugi Demokratik partiyasining dastlabki saylovida qatnashgan nomzod o‘z saylovi natijasiga kichik miqdorda pul tikkani uchun jarimaga tortildi. Ikkinchi holat Texas shtatining 21-kongress okrugi Respublikachilar partiyasining dastlabki saylovidagi nomzodni, uchinchi holat esa Virjiniya shtatidagi AQSh Senati saylovi Demokratik partiyasining dastlabki saylovidagi nomzodni o‘z ichiga oladi.
Platformalar tez o‘sishi va noqonuniy savdolar haqidagi xavotirlar ortib borayotgani sababli, Kalshi va uning asosiy raqobi Polymarket kabi platformalar ichki savdolar potentsialiga nisbatan qo‘shimcha nazorat talab qilinayotganini ko‘rsatmoqda. Senator Kris Merfi va Vakil Greg Kasar mart oyida ko‘proq nazorat uchun qonun loyihasini taqdim etganlarida, AQSh-Isroilning Eron ustidan hujumidan oldin Polymarketda 150 ta yangi hisob qaydnomasi paydo bo‘lganini ta’kidladilar.
AQShda bashorat bozorlari platformalari federal Tovar kelajak savdosi komissiyasi (CFTC) tomonidan tartibga solinadi, ammo bir qancha shtatlar ularni mahalliy qimor qonunlari ostida ham tartibga solish kerakligini aytmoqda. Mart oyida Arizona shtati Kalshiga qarshi noqonuniy qimor operatsiyasini amalga oshirganlikda ayblovlar bilan birinchi shtat bo‘ldi.

Американская платформа прогнозных рынков Kalshi оштрафовала и отстранила на пять лет трех неназванных политических кандидатов за участие в так называемой «инсайдерской торговле» путем ставок на исход собственных избирательных кампаний. В заявлении в среду компания пояснила, что эти меры были приняты после внедрения нового пакета защитных механизмов.
Представители Kalshi заявили, что «как и на традиционных финансовых рынках, недобросовестные участники будут пытаться обмануть систему», добавив, что три случая «являются примером того, как разработка проактивных инженерных решений может помочь выявить незаконную торговую деятельность». Штрафы варьировались от 539,85 до 6 229,30 долларов.
Первый случай касался кандидата на праймериз Демократической партии во 2-м избирательном округе Конгресса штата Миннесота, который сделал небольшую ставку на исход своих выборов. Второй случай связан с кандидатом на праймериз Республиканской партии в 21-м округе Конгресса Техаса, а третий — с кандидатом на праймериз Демократической партии по выборам в Сенат США от Вирджинии, который, по данным Kalshi, «торговал на двух рынках, связанных с его кампанией».
Быстрый рост платформ, таких как Kalshi и ее главного конкурента Polymarket, вызвал опасения по поводу потенциальных инсайдерских сделок, особенно на фоне недавних событий, связанных с войной США и Израиля против Ирана. Сенатор Крис Мерфи и конгрессмен Грег Касар, представившие в марте законопроект о усилении надзора, отметили, что перед началом ударов 28 февраля на Polymarket появилось 150 новых аккаунтов, многие из которых заработали тысячи долларов на ставках.
Платформы прогнозных рынков в США регулируются федеральной Комиссией по торговле товарными фьючерсами (CFTC), но несколько штатов заявили, что они также должны подпадать под местные законы об азартных играх. В марте Аризона стала первым штатом, выдвинувшим уголовные обвинения против Kalshi за якобы незаконную gambling-деятельность.