Los-Anjeles okrugi tibbiy ekspertlar idorasi o‘tgan oy rasman e’lon qildiki, TikTok yulduzi D4vd (David Anthony Burke) nomiga ro‘yxatdan o‘tgan Tesla mashinasining old bagajidan topilgan 14 yoshli Celeste Rivas Hernandezning o‘limi qotillik sifatida belgilandi. Ekspertlar uning tanasida “ko‘p sonli kiruvchi jarohatlar” aniqlanganligini, bu jarohatlar noma’lum ob’ekt yoki ob’ektlar tomonidan yetkazilganligini ta’kidladilar.
Qizning jasadi 2025-yil sentyabr oyida topilgan bo‘lsa-da, uning o‘lim sababi va usuli faqat dekabr oyida aniqlangan va politsiya tergovi davom etgani sababli ommaga e’lon qilinmagan. Tibbiy ekspertlar hisobotiga ko‘ra, uning qorni va ko‘kragida pichoq yaralari topilgan, ba’zi jarohatlarida ko‘k plastik parchalari ham bor edi. Toksikologik tekshiruv uning qonida metamfetamin yoki MDMA va past darajadagi spirt borligini ko‘rsatdi, ammo bu moddalar o‘limga sabab bo‘lmagan.
D4vd (David Anthony Burke) qotillik va boshqa ayblovlar bo‘yicha sudlanmoqda, u ayblovlarni rad etib, advokatlari uning begunohligini “qat’iy himoya qilish” niyatida ekanligini bildirdi. Prokurorlar qizning 2025-yil 5-may atrofida o‘ldirilib, tanasining bo‘laklarga bo‘linganligini da’vo qilmoqda, bu uning jasadi topilganidan kamida to‘rt oy oldin sodir bo‘lgan. Qizning ota-onasi o‘zlarining birinchi ommaviy bayonotida qizni “go‘zal, kuchli qiz” deb ta’riflab, unga adolat tilashdi.
Los-Anjeles politsiyasi boshlig‘i Jim MakDonnell tergovning uzoq davom etgani va hibsga olish kechikkani uchun o‘z agentligini himoya qilib, tergov “adolatni ta’minlash” uchun sabr va intizomni talab qilganini aytdi. Tergovchilar qizning jasadi uzoq vaqt o‘tganidan keyin topilgani sababli dalillar buzilgan yoki yo‘qolganligini ta’kidladilar. Burke hozirda garovsiz ushlab turilmoqda, uning dunyo bo‘ylab gastrollari bekor qilingan va brend shartnomalari ham bekor qilingan deb xabar qilinmoqda.

Офис медицинского эксперта округа Лос-Анджелес в среду официально объявил, что смерть 14-летней Селесты Ривас Эрнандес, чье тело было обнаружено в сентябре в переднем багажнике Tesla, зарегистрированной на TikTok-звезду D4vd (Дэвида Энтони Берка), классифицирована как убийство. Эксперты установили, что подросток скончалась от «множественных проникающих травм», нанесенных неустановленным объектом или объектами.
Хотя тело было найдено в сентябре 2025 года, причина и способ смерти были определены только в декабре, и их публикация была отложена из-за продолжающегося полицейского расследования. Согласно отчету медицинского эксперта, у нее были обнаружены ножевые ранения на животе и груди, а в некоторых ранах найдены фрагменты синего пластика. Токсикологический анализ выявил наличие метамфетамина или MDMA и низкого уровня алкоголя в ее организме, но эти вещества не сыграли роли в смерти.
D4vd (Дэвид Энтони Берк) обвиняется в убийстве и других преступлениях, связанных со смертью девочки; он не признал вину, и его адвокаты заявили, что будут «решительно защищать его невиновность». Прокуроры утверждают, что подросток была убита и расчленена примерно 5 мая 2025 года, что произошло как минимум за четыре месяца до обнаружения тела. Родители девочки в своем первом публичном заявлении описали ее как «красивую, сильную девочку» и призвали к справедливости.
Начальник полиции Лос-Анджелеса Джим МакДоннелл защитил действия своего ведомства, объяснив задержку в аресте необходимостью «обеспечения справедливости», что требовало терпения и дисциплины. Следователи отметили, что состояние тела и длительный период между смертью и обнаружением привели к деградации или исчезновению доказательств. Берк в настоящее время содержится под стражей без залога, его мировое турне отменено, а контракты с брендами, как сообщается, расторгнуты.