Venetsiya san'at biennalesi, har ikki yilda o'tkaziladigan nufuzli ko'rgazma, an'anaviy ravishda san'at siyosatdan ustun ekanini ta'kidlab kelgan. Biroq, ushbu tadbir ko'pincha "san'at olimpiadasi" deb ataladi va milliy pavilonlar davlat tomonidan homiylik qilinadi, bu esa global siyosatning muqarrar ravishda aralashishiga olib keladi.
Joriy yilgi tadbir 9 maydan 22 noyabrgacha davom etadi va unda 100 ta milliy ishtirokchi qatnashadi, jumladan Gvineya, Ekvatorial Gvineya, Nauru, Qatar, Syerra-Leone, Somali va Vetnam birinchi marta ishtirok etmoqda. Asosiy ko'rgazma "Kichik tonlarda" deb nomlanib, uni marhum kamerunlik badiiy direktor Koyo Kuoh tayyorlagan edi.
Rossiyaning 2022 yilda Ukrainaga bostirib kirishidan keyin mamlakat rassomlari ko'rgazmadan ixtiyoriy ravishda chiqib ketgan edi. Endi esa Rossiyaning 2026 yilgi biennalega qaytishi Italiya institutlari va Yevropa Ittifoqi o'rtasida keskinlikni keltirib chiqardi. Yevropa Komissiyasi 23 aprel kuni biennale tashkilotchilariga 2 million yevro miqdoridagi grantni to'xtatish yoki bekor qilish niyati haqida xat yuborgan.
Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni Rossiyaning biennaleda ishtirokiga qarshi ekanini bildirgan bo'lsa, Bosh vazir o'rinbosari Matteo Salvini Yevropa Ittifoqining moliyalashtirishni qisqartirish tahdidini "qo'pol shantaj" deb atadi. Venetsiya meri Luidji Brugnaro Rossiya paviloni targ'ibot bilan shug'ullansa yopilishini, ammo biennale dialog maydoni bo'lib qolishi kerakligini aytdi.
Rossiya pavilonining komissari Anastasiya Karneyeva sobiq FSB generali va Rostec davlat mudofaa korporatsiyasi rahbari o'rinbosari Nikolay Volobuyevning qizidir. Pussy Riot guruhi a'zosi Nadejda Tolokonnikova Rossiya ko'rgazmasini qoralab, Italiya hukumatini Putin Rossiyasi vakillarini pavilondan olib tashlashga chaqirdi.
Janubiy Afrikalik rassom Gabrielle Goliath o'z mamlakatini biennaleda namoyish etish uchun tanlangan edi, ammo madaniyat vaziri Geyton Makkenzi uning asariga tuzatishlar kiritishni talab qilgan. Goliath rad javobini berganidan so'ng, Janubiy Afrika paviloni bo'sh qoldi. Avstraliyada ham siyosiy sabablarga ko'ra rassom Xolid Sabsabi va kurator Maykl Dagostinoni olib tashlashga urinish bo'lgan, ammo qaror qayta ko'rib chiqilgan.
San'at Genotsidga Qarshi Alyans (ANGA) tomonidan tashkil etilgan maktubda Isroilni biennaledan chiqarib tashlash talab qilingan. Yana bir maktubda esa Isroil bilan birga Rossiya va AQShni ham urush jinoyatlari sodir etayotgan rejimlar sifatida ko'rsatib, ularni ham chiqarib tashlash chaqirilgan. Isroil paviloni ta'mirlanishi sababli Arsenaleda joylashtirilgan.
Germaniya ko'rgazmasi "Ruin" (Vayronagarchilik) deb nomlanib, GDR va birlashish davridan keyingi o'zgarishlar haqidagi tadqiqotlardan ilhomlangan. 12-asrda yashagan muqaddas Xildegarda Bingen ilhomlantirgan Vatikan ko'rgazmasida Brayan Eno, Patti Smit va FKA Twigs kabi 24 nafar taniqli rassom ishtirok etadi.

Венецианская биеннале искусств, престижная выставка, проводимая раз в два года, традиционно утверждала, что искусство выше политики. Однако, поскольку мероприятие также называют «Олимпиадой мира искусства», с национальными павильонами, выступающими в качестве официальных государственных платформ, глобальная политика неизбежно вмешивается.
Нынешняя биеннале проходит с 9 мая по 22 ноября и включает 100 национальных участников, причем семь стран участвуют впервые: Гвинея, Экваториальная Гвинея, Науру, Катар, Сьерра-Леоне, Сомали и Вьетнам. Основная выставка озаглавлена «В минорных тональностях» и была подготовлена покойным камерунским художественным руководителем Койо Куо.
После полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году художники и кураторы страны добровольно вышли из состава биеннале. Теперь возвращение России на выставку в 2026 году вызвало трения между итальянскими институтами и ЕС. Европейская комиссия 23 апреля направила организаторам биеннале письмо с уведомлением о намерении прекратить или приостановить грант в размере 2 миллионов евро.
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони заявила, что ее правительство выступает против присутствия Москвы на биеннале, в то время как вице-премьер Маттео Сальвини назвал угрозы ЕС сократить финансирование «вульгарным шантажом». Мэр Венеции Луиджи Бруньяро заявил, что российский павильон будет закрыт, если он займется пропагандой, но биеннале должна оставаться форумом для диалога.
Комиссар российского павильона Анастасия Карнеева является дочерью Николая Волобуева, бывшего генерала ФСБ и нынешнего заместителя главы государственного оборонного концерна «Ростех». Надежда Толоконникова из Pussy Riot осудила российскую выставку, призвав итальянское правительство удалить представителей путинской России из павильона.
Южноафриканская художница Габриэль Голиат была выбрана для представления своей страны на биеннале, но министр культуры Гейтон Маккензи потребовал внести правки в ее работу, которую он назвал «крайне спорной». После отказа Голиат была отстранена, и южноафриканский павильон остался пустым. В Австралии также была предпринята попытка отстранить художника Халеда Сабсаби и куратора Майкла Дагостино по политическим мотивам, но решение было отменено.
Почти 200 художников и кураторов подписали письмо, организованное Альянсом «Искусство против геноцида» (ANGA), с требованием запретить Израиль на биеннале. Второе письмо расширяет призыв, включая все «нынешние режимы, совершающие военные преступления», в том числе Россию и США. Израильский павильон размещен в Арсенале из-за ремонта.
Выставка Германии под названием «Руина» вдохновлена исследованиями ГДР и периода после воссоединения. Выставка Ватикана «Ухо — это глаз души» включает 24 известных художника, вдохновленных святой Хильдегардой Бингенской.