Tokio, Tayvan — Yaponiyaning Kyushu oroli vulqon landshafti va tonkatsu rameni bilan mashhur bo‘lsa-da, bu sayyohlik maskani 1947-yildan beri Yaponiya mudofaa strategiyasidagi eng katta o‘zgarishlarning bosh nuqtasiga aylandi. O‘shanda Yaponiya xalqaro nizolarni hal qilishda urushdan voz kechgan edi.
Mart oyi oxirida Yaponiya Kumamoto prefekturasiga uzoq masofali raketalarni joylashtirdi. Oldingi mudofaa inshootlaridan farqli o‘laroq, bu raketalar Xitoyga zarba berish imkoniyatiga ega. Bu Pekin 2019-yildan beri Yaponiyaning Shimoliy Koreya va Rossiyadan yuqori bo‘lgan asosiy milliy xavfsizlik tahdidiga aylanganini aks ettiradi.
Mudofaa vaziri Shinjiro Koizumi o‘shanda jurnalistlarga: “Yaponiya urushdan keyingi davrdagi eng og‘ir va murakkab xavfsizlik muhitiga duch kelmoqda” va mamlakat “to‘xtatish va javob qaytarish qobiliyatini” kuchaytirishi kerakligini aytdi.
“Janubiy qalqon” deb nomlanuvchi yangi front doirasida Yaponiya o‘zini-o‘zi mudofaa kuchlari (JSDF) janubiy Yaponiya va uning janubi-g‘arbiy orollariga turli qurol platformalari, elektron urush va havo vositalarini joylashtirdi. Tokiodagi Geoiqtisodiyot instituti direktori Suzuki Kazutoning so‘zlariga ko‘ra, “muvozanat o‘zgaryapti. Mudofaa holati butunlay janubi-g‘arbga siljidi, shimol esa kamroq ustuvorlikka ega”.
Yaponiyaning 2026-moliya yilida rekord darajadagi 58 milliard dollarga yetgan mudofaa byudjetining katta qismi ushbu qurilishga yo‘naltirilgan. Strategiya asosan Kyushudan Tayvandan 100 km uzoqlikdagacha cho‘zilgan Nansey yoki Ryukyu orollariga qaratilgan. Bu orollar Sharqiy Xitoy dengizini Filippin dengizidan ajratuvchi tabiiy to‘siq bo‘lib, AQSh boshchiligidagi “Birinchi orol zanjiri” dengiz mudofaa strategiyasining muhim qismidir.
“Janubiy qalqon” “Birinchi orol zanjiri bo‘ylab kirishni taqiqlash yoki hududni inkor etish qatlamlarini yaratish, Xitoyning Tayvan yaqinidagi yoki Sharqiy Xitoy dengizidagi operatsiyalarini murakkablashtirish” maqsadida ishlab chiqilgan, deydi Avstraliyaning Bond universitetidan siyosiy iqtisodchi Jonatan Ping.
Shuningdek, u Yaponiya mudofaa siyosatidagi katta o‘zgarish — hujumga uchraganda javob qaytarish imkonini beruvchi “qarshi zarba berish qobiliyati”ni o‘z ichiga oladi. Bu “o‘zini himoya qilish”ning huquqiy ta’rifini kengaytiradi. JSDF a’zolari qonuniy ravishda “maxsus davlat xizmatchilari” sifatida tasniflanadi va Sovuq urush oxirigacha asosan gumanitar va tabiiy ofatlarga yordam ko‘rsatish bilan shug‘ullangan.
Nagoya universiteti professori Soyoung Kimning aytishicha, JSDFning roli Fors ko‘rfazi urushidan keyin o‘zgara boshladi, o‘shanda yapon siyosatchilari AQSh boshchiligidagi koalitsiyaga harbiy yordam bera olmaganliklaridan xijolat bo‘lishgan. O‘n yillar davomida Yaponiya hukumati JSDFning qonuniy vakolatlarini asta-sekin kengaytirib bordi, 2014-yilda konstitutsiyaviy qaror bilan ittifoqchilarni “jamoaviy o‘zini himoya qilish”da ishtirok etishga ruxsat berildi.
2022-yilda Yaponiya milliy xavfsizlik strategiyasiga “qarshi zarba berish qobiliyati” kiritildi. Shu strategiya doirasida Yaponiya 400 ta AQShda ishlab chiqarilgan Tomahawk raketalarini sotib olishi kutilmoqda. Tokio bu yil 2026-2030 yillarni qamrab oluvchi milliy xavfsizlik strategiyasining navbatdagi bosqichini e’lon qiladi.
Tahlilchilarning fikricha, bu o‘zgarishlar qo‘shni Xitoyning kuchayishiga javob bo‘lish bilan birga, Tokioning uzoq yillik ittifoqchisi AQSh va uning ittifoqchilarni himoya qilish qobiliyati yoki xohishiga nisbatan o‘sib borayotgan ishonchsizlikni aks ettiradi. 2025-yilda Asahi Shimbun gazetasi tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnomada respondentlarning 77 foizi AQSh harbiy inqirozda Yaponiyani himoya qilishiga shubha bildirgan.
“Hamma narsa Amerika manfaatlari va Amerikaning mudofaasiga qaratilgan, shuning uchun boshqa mamlakatlarni himoya qilish ustuvor emas”, deydi Suzuki. Bu Yaponiyani Filippin va Avstraliya kabi boshqa AQSh ittifoqchilari bilan aloqalarni mustahkamlashga undamoqda.

Тайбэй, Тайвань — Южный остров Японии Кюсю, известный своим вулканическим ландшафтом и тонкацу-раменом, стал эпицентром одного из крупнейших сдвигов в оборонной стратегии Японии с 1947 года, когда она формально отказалась от использования войны для урегулирования международных споров.
В конце марта Япония разместила ракеты большой дальности в префектуре Кумамото на юго-западном побережье острова. В отличие от предыдущих оборонительных сооружений, эти ракеты могут поражать цели на территории Китая, что отражает тот факт, что Пекин с 2019 года считается главной угрозой национальной безопасности Японии, опережая Северную Корею и Россию.
Министр обороны Синдзиро Коидзуми заявил тогда журналистам, что «Япония сталкивается с самой серьезной и сложной средой безопасности в послевоенный период», и страна должна укрепить свою «сдерживающую способность и готовность к ответу».
Известный как «южный щит», новый фронт оборонной стратегии Японии привел к развертыванию Сил самообороны Японии (JSDF) различных платформ вооружений, а также средств радиоэлектронной борьбы и авиации на юге Японии и ее юго-западных отдаленных островах. «Баланс меняется. Оборонная позиция полностью сместилась на юго-запад, поэтому северу уделяется гораздо меньше внимания», — сказал Судзуки Кадзуто, директор Института геоэкономики в Токио.
Значительная часть растущего оборонного бюджета Японии, достигшего рекордных 58 миллиардов долларов в 2026 финансовом году, направлена на это наращивание. Стратегия в значительной степени сосредоточена на островах Нансей или Рюкю, которые простираются от Кюсю до 100 км от Тайваня. Эти острова образуют естественный барьер, разделяющий Восточно-Китайское море и Филиппинское море, и являются критической частью морской оборонной стратегии «Первая островная цепь» под руководством США.
«Южный щит» направлен на создание «слоев антидоступа или запрета зоны вдоль Первой островной цепи, что усложняет потенциальные китайские операции вблизи Тайваня или в Восточно-Китайском море», — сказал Джонатан Пинг, политический экономист из Университета Бонда в Австралии.
Он также включает в себя серьезный сдвиг в оборонной политике Японии в сторону приобретения «способности нанесения ответного удара», которая позволит JSDF наносить удары в случае нападения, расширяя юридическое определение «самообороны». Члены JSDF юридически классифицируются как «особые государственные служащие» и до конца Холодной войны в основном занимались гуманитарной помощью и ликвидацией последствий стихийных бедствий.
По словам Соён Ким, доцента Университета Нагои, роль JSDF начала меняться после войны в Персидском заливе, когда японские политики чувствовали себя униженными из-за неспособности оказать военную поддержку коалиции во главе с США. За последнее десятилетие японское правительство постепенно расширяло юридические возможности JSDF, начиная с конституционного решения 2014 года, разрешающего участие в «коллективной самообороне» союзников.
В 2022 году стратегия национальной безопасности Японии была расширена за счет включения «способности нанесения ответного удара». В рамках этой стратегии Япония планирует приобрести 400 американских ракет Tomahawk. Токио опубликует следующий этап своей стратегии национальной безопасности позднее в этом году, охватывающий 2026-2030 годы.
По мнению аналитиков, эти изменения являются ответом на рост Китая, но также отражают растущую обеспокоенность Токио по поводу своего давнего союзника — США и их способности или готовности защищать союзников. Опрос 2025 года, проведенный японской газетой Asahi Shimbun, показал, что 77 процентов респондентов сомневаются, что США защитят Японию в случае военного кризиса.
«Все сосредоточено на американских интересах и обороне Америки, поэтому защита других стран не является приоритетом», — сказал Судзуки. Это подталкивает Японию к укреплению альянсов с другими союзниками США, такими как Филиппины и Австралия.