AQSh harbiy-dengiz kuchlari Yaqin Sharqda bir vaqtning o‘zida uchta aviatashuvchi kemani joylashtirdi. Bu 23 yil ichida birinchi marta sodir bo‘lmoqda. USS George HW Bush kemasining kelishi bilan mintaqadagi AQSh harbiy kontingenti sezilarli darajada kuchaytirildi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) ma’lumotlariga ko‘ra, uchta aviatashuvchi kema bilan birga 12 ta qo‘shimcha kema, 200 dan ortiq samolyot va 15 000 askar joylashtirilgan. Oxirgi marta bunday miqdordagi harbiy kuchlar 2003-yilda Iroqqa bostirib kirish arafasida to‘plangan edi.
Mintaqadagi boshqa ikkita aviatashuvchi kema – USS Abraham Lincoln va dunyodagi eng katta aviatashuvchi USS Gerald R Ford. Bu kuch namoyishi Eron bilan tuzilgan mo‘rt sulh buzilgan taqdirda AQShning jangovar harakatlarga tayyorligini ko‘rsatadi.
AQSh va Eron o‘rtasidagi diplomatiya to‘xtab qolgan. Eron muzokaralarni qayta boshlash sharti sifatida AQShning o‘z portlariga qo‘ygan dengiz blokadasini olib tashlashni talab qilmoqda. AQSh prezidenti Donald Trump sulhni uzaytirganini e’lon qildi, ammo dengiz blokadasi saqlanib qolishini aytdi.
O‘z navbatida, Eron AQSh blokadasiga javoban Hormuz bo‘g‘ozini qayta to‘sib qo‘ydi. Trump sulhni uzaytirish uchun muddat belgilamagan va hozirgi holatdan mamnun ekanligini bildirgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu Eron iqtisodiyotini AQSh uchun arzon narxda zaiflashtirmoqda.
Eron blokadani “urush harakati” deb atagan. AQSh kuchlari kamida ikkita Eron neft kemasini musodara qilgan. Eron kuchlari ham Hormuz bo‘g‘ozida xorijiy tijorat kemalarini qo‘lga olib, ularni dengiz qoidalarini buzishda ayblagan.

Вооруженные силы США впервые за 23 года разместили три авианосца в акватории Ближнего Востока. Прибытие USS George HW Bush значительно усилило американское военное присутствие в регионе на фоне хрупкого перемирия с Ираном.
Центральное командование США (CENTCOM) сообщило, что три авианосца сопровождают 12 кораблей, более 200 самолетов и 15 000 военнослужащих. Последний раз такая концентрация военной мощи наблюдалась перед вторжением в Ирак в 2003 году.
Два других авианосца в регионе — USS Abraham Lincoln и крупнейший в мире USS Gerald R Ford. Демонстрация силы сигнализирует о готовности США возобновить боевые действия в случае срыва перемирия между США, Израилем и Ираном.
Дипломатические контакты между США и Ираном зашли в тупик. Тегеран требует снятия морской блокады своих портов как условия возобновления переговоров. Президент США Дональд Трамп объявил о продлении перемирия, но заявил, что блокада сохранится.
В ответ на блокаду Иран вновь перекрыл Ормузский пролив. Трамп не установил сроков продления перемирия, заявив, что текущая ситуация истощает экономику Ирана с минимальными затратами для США. «У меня полно времени, а у Ирана нет», — написал он.
Иран назвал блокаду «актом войны». Американские силы захватили как минимум два иранских нефтяных танкера. Иранские военные также задерживают иностранные коммерческие суда в Ормузском проливе, обвиняя их в нарушении морских правил.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что Израиль ждет «зеленого света» от Трампа, чтобы вернуть Иран в «эпоху тьмы». «Израиль готов возобновить войну против Ирана. Цели обозначены», — цитирует его The Times of Israel.