Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy shanba kuni Ozarbayjonda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Rossiya bilan muzokaralar o‘tkazishga tayyor ekanligini ma’lum qildi. U Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashgandan so‘ng bu bayonotni berdi.
Zelenskiy avvalroq X’dagi sahifasida Ozarbayjonga tashrifini ukrainalik mutaxassislar guruhi bilan uchrashish bilan boshlaganini yozgan edi. Ushbu guruh Rossiya dronlari va raketalaridan himoya qilish bo‘yicha tajriba almashmoqda.
Zelenskiy Ozarbayjonga juma kuni kelgan va mudofaa va energetika sohasida hamkorlik shartnomalarini imzolashni rejalashtirgan. Undan oldin u Saudiya Arabistoniga tashrif buyurib, valiahd Muhammad bin Salmon bilan uchrashgan edi.
Shu bilan birga, Rossiyaning Dnepr shahriga uyushtirgan dron va raketa hujumlari natijasida kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi, 27 kishi yaralandi. Viloyat rahbari Oleksandr Ganzhaning so‘zlariga ko‘ra, to‘rt kishining jasadi tungi hujumlarda vayron bo‘lgan uy vayronalari ostidan topilgan.
Ganzha Telegram’da “Ruslar Dnepr va boshqa shaharlar hamda jamoalarni deyarli butun tun davomida urishdi”, deb yozdi. Keyingi zarba natijasida yana bir turar-joy binosida bir kishi halok bo‘lib, yetti kishi yaralangan.
Zaporojye viloyatida Rossiya droni fuqarolik mikroavtobusiga urilib, bir kishi halok bo‘ldi, to‘rt kishi yaralandi. Odesa viloyatida ham tungi hujumlar natijasida ikki kishi jarohat oldi. Viloyat rahbari Oleg Kiperning aytishicha, turar-joy binolari, port infratuzilmasi va avtomobillar zarar ko‘rgan.
Rossiya Odesa viloyatiga hujum qilganida, bir dron qo‘shni Ruminiyaga quladi. Dron Dunay daryosi yaqinidagi Galati shahrida turar-joy hududiga tushdi. Bu birinchi marta Rossiya dronlari qoldiqlari Ruminiya hududida moddiy zarar yetkazgani qayd etilmoqda. Favqulodda vaziyatlar xizmati xabariga ko‘ra, dron aholi punktiga portlovchi modda bilan qulagan. Qurbonlar yo‘q, ammo elektr ustuni va uyning yordamchi binosi shikastlangan. Ruminiya Tashqi ishlar vaziri Oana Toiu Rossiya elchisini chaqirib oldi.

Президент Украины Владимир Зеленский в субботу заявил, что его страна готова к переговорам с Россией в Азербайджане, где он находится с визитом. Это заявление было сделано после встречи украинского лидера с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Ранее Зеленский написал в X, что начал визит в Азербайджан со встречи с украинской командой экспертов, которая делится опытом защиты неба от российских дронов и ракет.
Зеленский прибыл в Азербайджан в пятницу для подписания соглашений о сотрудничестве в сфере обороны и энергетики, после визита в Саудовскую Аравию, где встретился с наследным принцем Мухаммедом бин Салманом.
Тем временем, российские удары дронами и ракетами по украинскому городу Днепр убили по меньшей мере четырех человек и ранили 27 в субботу. По словам главы области Александра Ганжи, тела четверых были найдены в руинах дома, разрушенного в ходе ночных атак.
«Россияне били по Днепру и другим городам и общинам практически всю ночь», — написал Ганжа в Telegram. Он также сообщил, что поздний удар по другому жилому дому в городе убил одного человека и ранил семерых.
В южной Запорожской области российский дрон врезался в гражданский микроавтобус, убив одного человека и ранив четверых, сообщил глава областной администрации Иван Федоров. Юго-западная Одесская область также подверглась ночным атакам, в результате которых ранены два человека. Глава области Олег Кипер заявил, что повреждены жилые дома, портовая инфраструктура и автомобили.
Во время атаки России на Одесскую область один дрон упал в соседней Румынии. Дрон рухнул в жилом районе города Галац, недалеко от реки Дунай. Это первый случай, когда обломки российских дронов нанесли материальный ущерб на румынской земле. По данным экстренных служб, дрон упал в населенном пункте с возможным взрывным зарядом. Жертв нет, но повреждены электрический столб и хозяйственная постройка. Министр иностранных дел Румынии Оана Тоиу вызвала российского посла.