Xavfsizlik xodimlari tomonidan ushlangan Allen tergovchilarga Tramp ma'muriyati amaldorlarini otib tashlamoqchi bo'lganini aytgan. CBS telekanali manbalariga ko'ra, u prezident Donald Trampni ham nishonga olgan bo'lishi mumkin.
Vaqtinchalik bosh prokuror Todd Blansh NBC telekanaliga bergan intervyusida gumonlanuvchining motivi hali tekshirilayotganini, ammo dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, u ma'muriyat amaldorlarini nishonga olganini aytdi. Blansh qurol mehmonxonada yig'ilgan bo'lishi mumkinligini ta'kidladi.
Politsiya boshlig'i Jeffri Kerrollning so'zlariga ko'ra, gumonlanuvchi mehmonxona mehmoni bo'lgan va u bilan birga ov miltig'i, to'pponcha va bir nechta pichoq bo'lgan. U yolg'iz harakat qilgan va otishma chog'ida yaralanmagan, ammo kasalxonaga yotqizilgan.
Tramp Fox News telekanaliga bergan intervyusida gumonlanuvchining "yuragida uzoq vaqtdan beri nafrat borligini" va uning "manifest"ga ega ekanligini aytdi. AQSh ommaviy axborot vositalari Allenning Trampga qarshi ijtimoiy tarmoqlardagi xabarlari haqida xabar bermoqda.
Gumonlanuvchi Kaliforniya Texnologiya Institutini (Caltech) tamomlagan, mexanik muhandis, o'yin ishlab chiqaruvchi va o'qituvchi bo'lib ishlagan. 2024 yil oktyabr oyida u Kamala Xarris saylov kampaniyasiga 25 dollar xayriya qilgan.
Allen ikki ayblov bilan duch kelmoqda: zo'ravonlik jinoyati paytida o'qotar qurol ishlatish va federal xodimga xavfli qurol bilan hujum qilish. U dushanba kuni federal sudda rasman ayblanishi kutilmoqda.

31-летний Коул Томас Аллен из Торранса, Калифорния, был арестован после того, как в субботу вечером в отеле Washington Hilton, где проходил ужин Ассоциации корреспондентов Белого дома, раздались выстрелы.
Задержанный службой безопасности отеля, Аллен заявил следователям, что намеревался застрелить чиновников администрации Трампа, сообщили источники CBS. Исполняющий обязанности генпрокурора Тодд Бланш отметил, что предварительные данные указывают на то, что он целился в представителей администрации, "вероятно", включая президента Дональда Трампа.
Бланш заявил, что подозреваемый, предположительно, собрал оружие в отеле, но "не продвинулся далеко". По данным CBS, было произведено от пяти до восьми выстрелов. Полиция подтвердила перестрелку между охраной и подозреваемым.
Временный начальник полиции Вашингтона Джеффри Кэрролл сообщил, что Аллен был гостем отеля и имел при себе дробовик, пистолет и несколько ножей. Он действовал в одиночку и не был ранен, но доставлен в больницу для обследования.
Трамп в интервью Fox News заявил, что у подозреваемого "долгое время была ненависть в сердце" и что у него имелся "манифест". Американские СМИ сообщают об антитрамповских постах Аллена в соцсетях.
Аллен окончил Калифорнийский технологический институт (Caltech), работал инженером-механиком, разработчиком игр и учителем. В октябре 2024 года он пожертвовал 25 долларов в фонд предвыборной кампании Камалы Харрис.
Ему предъявлены обвинения в использовании огнестрельного оружия при совершении насильственного преступления и нападении на федерального сотрудника с использованием опасного оружия. Ожидается, что в понедельник он предстанет перед федеральным судом.