AQSh Prezidenti Donald Trumpning milliy xavfsizlik jamoasi Eronning urushni to'xtatish va Hurmuz bo'g'ozini qayta ochish bo'yicha tinchlik taklifini ko'rib chiqmoqda. Ushbu reja Vashingtonning keyingi qadamlarni, jumladan, Eron yadro dasturi bo'yicha muzokaralarni kechiktirishni o'ylayotgan bir paytda kelib tushdi.
Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Sankt-Peterburgda Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashib, Tehron AQShning muzokaralarni qayta boshlash haqidagi iltimosini ko'rib chiqayotganini aytdi. Ushbu izohlar davom etayotgan keskinlikka qaramay, diplomatiyada ehtiyotkor harakatlanishni ko'rsatadi.
Shu bilan birga, o'nlab davlatlar Hurmuz bo'g'ozining "shoshilinch va to'siqsiz ochilishi"ni talab qilmoqda. Bu muhim dengiz yo'li orqali dunyo neftining beshdan bir qismi o'tadi. Bo'g'ozning yopilishi global energiya ta'minotiga jiddiy tahdid solmoqda.

Команда по национальной безопасности президента США Дональда Трампа изучает иранское мирное предложение, направленное на прекращение войны и возобновление работы Ормузского пролива. План поступил в то время, как Вашингтон взвешивает свои дальнейшие шаги, включая возможную отсрочку переговоров по ядерной программе Ирана.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи встретился с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге, заявив, что Тегеран рассматривает запрос США о возобновлении переговоров. Эти комментарии указывают на осторожное движение в дипломатии, несмотря на сохраняющуюся напряженность.
Тем временем десятки стран призвали к "срочному и беспрепятственному открытию" Ормузского пролива — ключевого морского пути, через который проходит пятая часть мировой нефти. Закрытие пролива создает серьезные риски для глобальных поставок энергоносителей.