Isroil siyosiy maydonida muhim oʻzgarish yuz berdi. 26-aprel kuni sobiq bosh vazir Naftali Bennet va markazchi-liberal “Yesh Atid” partiyasi rahbari Yair Lapid oktyabr oyida boʻlib oʻtadigan saylovlar oldidan kuchlarni birlashtirishga kelishdilar. Yangi partiya “BeYachad” (ibroniycha “birgalikda”) deb nomlandi.
Bennet, 2021-2022 yillarda qisqa muddat bosh vazir boʻlgan, oʻng qanotli diniy sionistlar vakili. U ilgari Gʻarbiy Sohildagi yahudiy aholi punktlari kengashiga rahbarlik qilgan. U Lapid bilan ittifoq orqali Netanyahuga qarshi oʻng qanot va dunyoviy isroilliklarni birlashtirishga umid qilmoqda.
“Times of Israel” nashrining diplomatik muxbiri Tal Shnayderning fikricha, Lapidning qoʻllab-quvvatlashi pasaygani va muxolifat parlamentdagi oʻrinlarini yoʻqotishni istamagani bu birlashuvga sabab boʻlgan. “Bu nafaqat Lapid uchun, balki butun muxolifat bloki uchun muhim edi”, deydi u.
Shnayder, shuningdek, Bennet va Lapidning Vengriyadagi Viktor Orbanning magʻlubiyatiga tez-tez murojaat qilishini tasodif emas deb hisoblaydi. U Netanyahu hukumatini Orban bilan solishtirib, “koʻplab isroilliklar ommaviy axborot vositalari, sudlar, fuqarolik erkinliklari va namoyish erkinligi cheklanayotganini koʻrib, tashvishlanmoqda”, deydi.
Soʻrovlarga koʻra, “BeYachad” 27 oʻringa ega boʻlishi mumkin, bu avvalgi alohida koʻrsatkichlardan (31) past. Biroq, muxolifat bloki hali ham 59 oʻringa ega boʻlib, koalitsiya tuzish uchun zarur boʻlgan 61 oʻrindan ikki oʻringa qisqa. Netanyahu bloki esa 51 oʻrinni olishi kutilmoqda.
Qolgan 10 oʻrin ikki arab koʻpchilik partiyasiga – “Qoʻshma roʻyxat” (5) va “Ra’am” (5) ga nasib qilishi mumkin. 2021 yilda “Ra’am” birinchi arab partiyasi sifatida Isroil koalitsiyasiga kirgan edi. Bennet hozir bu hamkorlikni takrorlamasligini aytgan boʻlsa-da, Shnayder buni “irqchilik” deb ataydi.
Falastin masalasi esa deyarli muhokama qilinmayapti. Shnayderning aytishicha, 2023 yil 7 oktyabrdagi hujumlardan keyin “isroilliklarning aksariyati mojaroni hal qilish imkoniyatini koʻrmaydi”. Bennet esa Falastin davlatiga qatʼiy qarshi, shuning uchun Falastin aholisi hokimiyat oʻzgarishidan umid qila olmaydi.

На израильской политической сцене произошли значительные изменения. 26 апреля бывший премьер-министр Нафтали Беннет и лидер центристско-либеральной партии «Еш Атид» Яир Лапид договорились объединить усилия перед октябрьскими выборами. Новая партия получила название «БеЯхад» (на иврите «вместе»).
Беннет, занимавший пост премьер-министра в 2021-2022 годах, представляет правых религиозных сионистов. Ранее он возглавлял Совет поселений на Западном берегу. Объединившись с Лапидом, он надеется привлечь как правых противников Нетаньяху, так и светских израильтян.
Дипломатический корреспондент Times of Israel Таль Шнайдер считает, что причиной объединения стало падение поддержки Лапида и желание оппозиции не потерять места в парламенте. «Это было важно не только для Лапида, но и для всего блока», — отмечает она.
Шнайдер также видит сходство между правительствами Орбана и Нетаньяху. «Мы видим тревогу многих израильтян, которые наблюдают, как ограничиваются СМИ, суды, гражданские свободы и свобода демонстраций», — говорит она, добавляя, что Нетаньяху, как и Орбан, «сильно контролирует» службы безопасности и часть СМИ.
Согласно опросам, «БеЯхад» может получить 27 мест, что ниже предыдущих показателей (31). Оппозиционный блок в целом ожидает 59 мест, что на два меньше необходимого для формирования коалиции большинства. Блок Нетаньяху, по прогнозам, получит 51 место.
Оставшиеся 10 мест, вероятно, достанутся двум арабским партиям: «Объединённый список» (5) и «Раам» (5). В 2021 году «Раам» впервые вошла в израильскую коалицию. Беннет заявил, что не повторит это сотрудничество, но Шнайдер называет критику в адрес «Раам» «расистской».
Палестинский вопрос практически не обсуждается. По словам Шнайдер, после атак 7 октября 2023 года «большинство израильтян не видят возможности решения конфликта». Беннет категорически против создания палестинского государства, поэтому палестинцы вряд ли выиграют от смены власти.