Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eron portlariga qarshi blokada muvaffaqiyatli o‘tganini ma’lum qildi va Tehronni “shunchaki taslim bo‘lishga” chaqirdi. Bu bayonot Hormuz bo‘g‘ozidagi keskinlikning 62-kunida berildi.
Eron tomoni esa keskin qarshilik ko‘rsatmoqda. Parlament spikeri Muhammad Bag‘ir G‘olibof AQSh kampaniyasini samarasiz deb atadi va harbiylar hozirgacha “diplomatiyaga imkon berish” maqsadida o‘zini tutib turganini ta’kidladi.
Hormuz bo‘g‘ozidagi keskinlik global bozorlarga ta’sir ko‘rsatdi: neft narxi barrel uchun 120 dollardan oshdi, AQShda benzin narxi to‘rt yillik eng yuqori darajaga chiqdi.
Mutaxassislarning fikricha, bu mojaro uzoq davom etsa, jahon iqtisodiyoti uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. AQSh rejimi Eronni iqtisodiy jihatdan bo‘g‘ishga urinmoqda, biroq Tehron bunga tayyor emas.

Президент США Дональд Трамп заявил, что блокада иранских портов Вашингтоном оказалась успешной, и призвал Тегеран «просто сдаться» на фоне усиливающегося давления в Ормузском проливе, где конфликт длится уже 62-й день.
Иран решительно отвергает эти требования. Спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф назвал американскую кампанию неэффективной, а военные подчеркнули, что их сдержанность до сих пор была «направлена на то, чтобы дать дипломатии шанс».
Напряженность в Ормузском проливе отражается на мировых рынках: цены на нефть превысили $120 за баррель, а бензин в США подорожал до четырехлетнего максимума.
Аналитики предупреждают, что затяжной конфликт может иметь серьезные последствия для мировой экономики. Режим США пытается экономически удушить Иран, но Тегеран демонстрирует готовность к сопротивлению.