Livan Milliy Axborot Agentligi (NNA) ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning Livan janubidagi hujumlari natijasida kamida to‘qqiz kishi halok bo‘ldi. Bu AQSh vositachiligidagi “sulh” muddati uch haftaga uzaytirilganiga qaramay sodir bo‘ldi.
Jebchit munitsipalitetida uch kishi halok bo‘lib, yetti kishi yaralandi, turar-joy binosi vayron qilindi. Tul munitsipalitetida to‘rt kishi halok bo‘lib, olti kishi yaralandi. Harouf munitsipalitetida esa ikki kishi halok bo‘ldi va bir uy vayron qilindi.
Isroil kuchlari so‘nggi kunlarda Livan janubidagi hujumlarini kuchaytirib, Zavtar al-Sharqiya, Yohmor al-Shaqif va Bayt al-Sayyad shaharlarida artilleriya o‘qlaridan foydalandi.
So‘nggi 24 soat ichida Isroil havo hujumlari 20 dan ortiq odamni, jumladan, ikki oila, ikki livanlik askar va uch nafar feldsherni o‘ldirdi. 70 dan ortiq kishi, jumladan, bolalar yaralandi.
Isroil armiyasi, shuningdek, Jebchit, Tul, al-Samaniya, Sahel al-Hniya, Qlailah, Vodi Jilo, al-Kanisa, Kafr Juz, Majdal Zun va Seddiqin kabi 15 ta janubiy Livan shahar va qishlog‘i aholisini majburiy ko‘chirish bilan tahdid qildi.
Isroil Mudofaa vaziri Isroil Katz Livanda G‘azodagi kabi vaziyat bo‘lishini va’da qildi, garchi Isroil va Hizbulloh o‘rtasida deyarli ikki hafta oldin kelishilgan va o‘tgan hafta uch haftaga uzaytirilgan AQSh vositachiligidagi vaqtinchalik “sulh” bitimi mavjud bo‘lsa-da.
Livan Prezidenti Jozef Aun payshanba kuni Livan janubidagi “davom etayotgan Isroil buzilishlari”ni qoraladi va ular “sulhga qaramay, uylar va ibodatxonalarni buzish bilan birga, o‘ldirilgan va yaralanganlar soni kundan-kunga oshib borayotgan bir paytda sodir bo‘lmoqda”, dedi.
“Isroilni xalqaro qonunlar va konvensiyalarni hurmat qilishga, tinch aholi, feldsherlar, fuqaro muhofazasi va gumanitar tibbiy va yordam tashkilotlarini nishonga olishni to‘xtatishga majburlash uchun bosim o‘tkazilishi kerak”, deya qo‘shimcha qildi Livan prezidenti.
Shu bilan birga, Parlament Spikeri Nabih Berri “Isroil ishg‘olining jinoyatlari bo‘yicha xalqaro faktlarni aniqlash qo‘mitasini tezda tuzishga” chaqirdi.
Bayrutdan xabar berayotgan Al Jazira muxbiri Malkolm Uebbning aytishicha, “Livan Prezidenti Aun AQShdan muzokaralarni qayta boshlash sanasini so‘ragan, biroq Isroil sulhni to‘liq amalga oshirishi kerakligini ham aytgan.”
“Livan hukumati, Isroil va AQSh muzokaralarni AQShning Eron bilan muzokaralaridan uzoqlashtirishga harakat qilmoqda. Ammo janglar kuchayishda davom etar ekan, uni sekinlashtiradigan yagona narsa Trampning Isroilga to‘xtash uchun qo‘shimcha bosimi bo‘ladi”, dedi u.
Livan Sog‘liqni Saqlash Vazirligining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, 2 martdan beri Isroil hujumlari Livanda kamida 2,576 kishini o‘ldirgan, 7,962 kishi yaralangan.

По данным Ливанского национального информационного агентства (NNA), в результате атак Израиля на юге Ливана погибли по меньшей мере девять человек. Это произошло, несмотря на объявленное на прошлой неделе продление на три недели «перемирия» при посредничестве США.
В муниципалитете Джебчит три человека погибли и семеро получили ранения в результате атаки, разрушившей жилой дом. В муниципалитете Туль четыре человека погибли и шестеро ранены. В муниципалитете Харуф два человека погибли, а также был разрушен дом.
За последние дни израильские силы усилили атаки на юге Ливана, применяя артиллерийские обстрелы в городах Завтар аш-Шаркия, Йохмор аш-Шакиф и Бейт ас-Сайяд.
Только за последние 24 часа израильские воздушные атаки убили более 20 человек, включая две семьи, двух ливанских солдат и трех фельдшеров. Более 70 человек, в том числе дети, получили ранения.
Израильская армия также выдвинула новые угрозы принудительного выселения для 15 южноливанских городов и деревень, включая Джебчит, Туль, ас-Самания, Сахель аль-Хния, Клейла, Вади Джило, аль-Каниса, Кафр Джоз, Мадждаль Зун и Седдикин.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац пообещал, что судьба южного Ливана будет такой же, как у Газы, несмотря на временное «перемирие» при посредничестве США, согласованное между Израилем и «Хезболлой» почти две недели назад и продленное на три недели на прошлой неделе.
Президент Ливана Жозеф Аун в четверг осудил «продолжающиеся израильские нарушения» на юге Ливана, заявив, что они происходят «несмотря на перемирие, как и снос домов и мест богослужения, в то время как число убитых и раненых растет день ото дня».
«Необходимо оказать давление на Израиль, чтобы он соблюдал международные законы и конвенции и прекратил нападения на мирных жителей, фельдшеров, гражданскую оборону и гуманитарные медицинские и спасательные организации», — добавил ливанский президент.
Между тем, спикер парламента Набих Берри призвал к «скорейшему созданию международной комиссии по установлению фактов преступлений израильской оккупации».
Корреспондент Al Jazeera Малкольм Уэбб, сообщая из Бейрута, сказал: «Президент Ливана Аун попросил США назначить дату для возобновления переговоров, но также заявил, что Израиль должен полностью выполнить перемирие».
«Правительство Ливана, Израиль и США стремились дистанцировать переговоры от переговоров США с Ираном. Но поскольку боевые действия продолжают усиливаться, кажется, что единственное, что может их замедлить, — это дальнейшее давление Трампа на Израиль с требованием остановиться», — сказал он.
Согласно последним данным Министерства здравоохранения Ливана, с 2 марта израильские атаки убили в Ливане не менее 2576 человек, 7962 получили ранения.