Janubiy Livanda Isroilning davom etayotgan hujumlari natijasida kamida 12 kishi, jumladan bir bola halok bo‘ldi. Bu sulh rejimiga qaramay sodir bo‘lmoqda.
Isroil kuchlari juma kuni Nabatiya tumanidagi Habbush qishlog‘ida kamida sakkiz kishini o‘ldirdi va yana sakkiz kishini, jumladan bir bola va bir ayolni yaraladi. Livan fuqaro muhofazasi xodimlari vayronalar ostida qolganlarni qidirmoqda.
“Butun mamlakat bo‘ylab shu strategiyani ko‘rmoqdamiz”, deydi Al Jazira muxbiri Obaida Hitto. “Bugun Livanda kamida olti boshqa joyda, jumladan ayollar va bolalar ham hujumga uchradi.”
Yana to‘rt kishi Tir va Nabatiya yaqinidagi hujumlarda halok bo‘lgani xabar qilindi. Isroil juma kuni uylar, monastir va maktabni ham vayron qildi.
Isroil Habbush aholisiga evakuatsiya qilish buyrug‘ini chiqardi va harbiy matbuot kotibi Avichay Adraee ijtimoiy tarmoqlarda odamlarni kamida 1 km uzoqlashishga chaqirdi. Bir kun oldin esa ogohlantirishsiz hujum qilingan edi.
Payshanba kuni Livanda kamida 28 kishi halok bo‘lgani xabar qilindi. Isroil hujumlari “Hizbulloh”ga qaratilganini da’vo qilmoqda, ammo qurbonlarning katta qismi tinch aholidir.
“Hizbulloh” Isroil kuchlari va texnikasiga qarshi hujumlarni davom ettirmoqda, jumladan Merkava tanki va boshqa vositalarni nishonga olgan. Isroil Livanda “bufer zona” deb ataladigan hududlarni egallab turibdi.
Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2 martdan beri 2618 kishi halok bo‘lib, 8094 kishi yaralangan. 17 aprelda e’lon qilingan AQSh vositachiligidagi sulhga qaramay, o‘limlar soni oshishda davom etmoqda.
Isroil va “Hizbulloh” o‘rtasidagi to‘qnashuvlar 2023-yil oktabrida G‘azodagi urushdan keyin boshlangan. 2024-yil noyabridagi sulh Isroil tomonidan 10 000 martadan ko‘proq buzilgan. “Hizbulloh” 2 martda yana hujumlarni boshladi.

По меньшей мере 12 человек, включая ребенка, погибли в южном Ливане в результате продолжающихся ударов Израиля, несмотря на режим прекращения огня.
Израильские силы убили не менее восьми человек в Хаббуше (район Набатия) в пятницу, ранив еще восемь, включая ребенка и женщину. Ливанская гражданская оборона разбирает завалы после “массированных авиаударов, разрушивших жилой квартал”, сообщает корреспондент Al Jazeera Обайда Хитто.
“Мы продолжаем видеть ту же стратегию по всей стране”, — добавил Хитто. “Сегодня были удары, убившие и ранившие многих в шести других местах на юге Ливана, включая женщин и детей”.
Еще четыре человека погибли в атаках близ Тира и Набатии, сообщает Национальное информационное агентство. Израиль также разрушил дома, монастырь и школу в пятницу.
Израиль издал приказ об эвакуации жителей Хаббуша, расположенного к северу от реки Литани. Представитель армии Авичай Адраи в соцсетях призвал людей немедленно отойти на 1 км, после чего последовали удары. За день до этого атака была без предупреждения.
В четверг в Ливане сообщалось о 28 погибших. Израиль утверждает, что целится в проиранскую группировку “Хезболла”, но значительная часть жертв — гражданские лица.
“Хезболла” продолжает атаки на израильские силы и технику в Ливане, заявив об ударе по танку “Меркава” и другим целям. Израиль удерживает части южного Ливана, называя их буферной зоной.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что с 2 марта убиты 2618 человек, ранены 8094. Смертность растет, несмотря на объявленное 17 апреля перемирие при посредничестве США, продленное до 17 мая.
Конфликт между Израилем и “Хезболлой” начался после войны в Газе в октябре 2023 года. Перемирие в ноябре 2024 года было нарушено Израилем более 10 000 раз. “Хезболла” возобновила атаки 2 марта.