Fu Kun jurnalistlarga bergan bayonotida, UNIFIL (Livan bo‘yicha BMT Muvaqqat Kuchlari) mandatini bekor qilish qarorini qayta ko‘rib chiqish zarurligini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Xavfsizlik Kengashi a’zolarining aksariyati hozircha tinchlikparvar kuchlarni olib chiqish vaqti emas deb hisoblaydi.
Xitoy elchisi, shuningdek, Isroilning Livanga hujumlarini to‘xtatish majburiyatini ta’kidlab, “Isroil Livanni bombardimon qilishni bas qilishi kerak”, dedi. UNIFIL 1978-yilda Isroil bosqinidan so‘ng tashkil etilgan bo‘lib, 2006-yilgi urushdan keyin uning vazifalari kengaytirilgan edi.
O‘tgan yili BMT Xavfsizlik Kengashi UNIFILning 10 800 nafar tinchlikparvar askarini 2026-yil dekabrigacha bosqichma-bosqich olib chiqish to‘g‘risida bir ovozdan qaror qabul qilgan edi. Biroq, Livan hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, 2 martdan beri Isroil hujumlari 2 618 kishining o‘limiga va bir milliondan ortiq odamning uyini tark etishiga sabab bo‘lgan.
UNIFIL missiyasi ham talafot ko‘rmoqda: kamida olti tinchlikparvar halok bo‘lgan, ko‘plab askarlar yaralangan. Bosh kotib Antonio Guterrish bu hodisalarni qoralab, BMTning “ko‘k dubulg‘alari” o‘z vazifalarini bajarishda o‘qqa tutilganini ta’kidladi.

Постоянный представитель Китая при ООН Фу Цун заявил, что необходимо пересмотреть решение Совета Безопасности о прекращении мандата миротворческой миссии в Ливане (UNIFIL), срок действия которого истекает в конце этого года. Выступая перед журналистами в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, дипломат выразил глубокую обеспокоенность ситуацией в Ливане.
Фу Цун отметил, что в Ливане не существует настоящего прекращения огня, назвав текущее состояние конфликта «меньшим огнём». «Мы считаем, что следует пересмотреть решение о выводе UNIFIL. По крайней мере, мнение подавляющего большинства членов Совета Безопасности заключается в том, что сейчас не время выводить миротворцев», — подчеркнул он.
Китай ожидает доклада секретариата ООН, который должен быть представлен в июне, прежде чем занять окончательную позицию. Фу Цун также призвал Израиль прекратить бомбардировки Ливана, заявив: «Израиль обязан остановить обстрелы».
UNIFIL была создана для контроля за выводом израильских войск после вторжения 1978 года, а её мандат был расширен после войны 2006 года между Израилем и ливанской группировкой «Хезболла». Однако в прошлом году СБ ООН единогласно принял резолюцию о поэтапном выводе 10 800 миротворцев к декабрю 2026 года.
По данным ливанских властей, с 2 марта израильские атаки убили 2 618 человек и вынудили более миллиона покинуть свои дома. Миссия UNIFIL также несёт потери: по меньшей мере шесть миротворцев погибли, многие ранены. Генсек ООН Антониу Гутерриш осудил эти инциденты, отметив, что «голубые каски» подвергаются обстрелам при выполнении своих обязанностей.