AQSh prezidenti Donald Tramp Kongressga yo'llagan maktubida Eron bilan davom etayotgan sulh tufayli harbiy harakatlar 'tugaganini' ma'lum qildi va shu asosda urushni qonuniylashtirish muddatiga rioya qilish shart emasligini ta'kidladi.
Qonunga ko'ra, AQSh prezidenti harbiy harakatlar to'g'risida Kongressni xabardor qilganidan keyin 60 kun ichida qonunchilarning roziligini olishi yoki jangovar harakatlarni to'xtatishi shart. Biroq Tramp maktubida Eron bilan kelishilgan sulh bu majburiyatni to'xtatib qo'yganini da'vo qilmoqda.
AQSh va Eron o'rtasida uzoq muddatli tinchlik kelishuvi hali erishilmagan bo'lsa-da, Eron rasmiy axborot agentligi IRNA Tehronning Pokiston orqali yangi taklif yuborganini xabar qildi. Taklif tafsilotlari oshkor etilmagan va AQShga yetib borganmi yoki yo'qmi noma'lum.
Tramp jurnalistlarga bergan bayonotida Erondan noroziligini bildirib, 'ular bizga kerakli kelishuvni taklif qilmayapti' dedi. U Eron rahbariyatini 'juda chalkash' deb atadi va urushda ko'plab yuqori martabali harbiy amaldorlar halok bo'lganini eslatdi.
Shu bilan birga, AQSh Moliya vazirligi Hormuz bo'g'ozidan o'tish uchun Eronga 'to'lov' to'laydigan har qanday shaxs yoki kompaniya sanksiyalarga duchor bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Muhim yuk tashish kanali amalda yopiqligicha qolmoqda, bu butun dunyo iqtisodiyotiga ta'sir ko'rsatmoqda.
Kongressda demokratlar urushni cheklashga urinishlarida muvaffaqiyatsizlikka uchradi. Aksariyat respublikachilar bu sa'y-harakatlarga qarshi chiqdi. Mudofaa vaziri Pit Xegset Kongress oldida 60 kunlik muddat to'xtatilgan deb bahslashdi, ammo demokrat senator Tim Keyn bu fikrni qo'llab-quvvatlamadi.
Mutaxassislar Tramp ma'muriyatining Harbiy kuchlar rezolyutsiyasini talqin qilishini shubha ostiga qo'ymoqda. Jorjtaun universiteti professori Xezer Brandon-Smitning ta'kidlashicha, sulh mojaroni doimiy tugatish emas va shuning uchun 60 kunlik muddatni to'xtata olmaydi.

Президент США Дональд Трамп направил письмо Конгрессу, в котором заявил, что боевые действия с Ираном 'прекращены' в связи с действующим перемирием, и на этом основании он не обязан соблюдать сроки получения законодательного одобрения войны.
Согласно закону, президент США должен получить одобрение Конгресса в течение 60 дней после уведомления законодателей о военных действиях, в противном случае он обязан прекратить боевые действия. Однако Трамп утверждает, что перемирие, достигнутое с Ираном в прошлом месяце, приостановило действие этого обязательства.
Долгосрочное мирное соглашение между США и Ираном пока не достигнуто, однако иранское государственное информационное агентство IRNA сообщило, что Тегеран направил новое предложение через Пакистан. Детали предложения не раскрыты, и неизвестно, дошло ли оно до США.
Трамп заявил журналистам, что недоволен позицией Ирана: 'они не предлагают нам ту сделку, которая нам нужна'. Он назвал иранское руководство 'очень запутанным' после гибели многих высокопоставленных военных чиновников в ходе войны.
Министерство финансов США выпустило предупреждение о том, что любое лицо или компания, выплачивающие Ирану 'пошлину' за проход через Ормузский пролив, рискуют нарушить американские санкции. Ключевой судоходный канал остается фактически закрытым, что оказывает экономическое воздействие на весь мир.
В Конгрессе демократические попытки ограничить Трампа в отношении Ирана неоднократно проваливались. Большинство республиканцев выступили против этих усилий. Министр обороны Пит Хегсет утверждал на слушаниях, что 60-дневный срок был приостановлен, но демократический сенатор Тим Кейн выразил несогласие.
Эксперты ставят под сомнение интерпретацию администрацией Трампа Закона о военных полномочиях. Профессор Джорджтаунского университета Хизер Брэндон-Смит отметила, что перемирие не является постоянным прекращением конфликта и не может остановить отсчет 60-дневного срока.