AQSh prezidenti Donald Tramp yakshanba kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari dushanbadan boshlab Hormuz bo‘g‘ozida qolib ketgan kemalarni “ozod qilish” niyatida ekanligini ma’lum qildi. U bu harakatni “insonparvarlik ishorasi” deb atab, Eronga aralashmaslik haqida ogohlantirdi.
“Project Freedom” deb nomlangan kampaniya qanday amalga oshirilishi yoki Tehron bilan muvofiqlashtirilishi noma’lum. Agar Eron qarshilik ko‘rsatsa, bu aprel oyida kuchga kirgan mo‘rt sulhni buzishi mumkin.
Tramp ijtimoiy tarmoqdagi postida “Ko‘plab kemalarda oziq-ovqat va ekipajning sog‘lom turishi uchun zarur narsalar tugab bormoqda”, deb yozdi. U agar bu insonparvarlik jarayoniga aralashilsa, “kuch bilan” javob berilishini ta’kidladi.
Tramp vakillari Eron rasmiylariga AQSh “kemalar va ekipajlarni bo‘g‘ozdan xavfsiz olib chiqish uchun bor kuchini sarflashini” bildirganini aytdi. Biroq AQSh harbiylari avval kemalarni kuzatib o‘tishga “tayyor emasligini” bildirgan edi.
Garchi sulh uch haftadan ko‘proq davom etgan bo‘lsa-da, Tehronning Hormuzdagi blokadasi va Vashingtonning Eron portlaridagi dengiz qamali neft narxini oshirib yubordi. AQShda benzin bir gallonga 4,44 dollargacha ko‘tarilib, inflyatsiyani kuchaytirdi. Energiya xarajatlari urushdan norozilikni oshirmoqda va Trampning reytingi pasaymoqda.
Tramp avval Fors ko‘rfazidagi blokadalar holatidan qoniqqanini bildirib, AQSh qamali “bombardimondan samaraliroq” ekanini aytgan edi. Biroq Hormuzni majburan ochish so‘nggi haftalardagi nisbiy tinchlikni buzishi mumkin.
Xalqaro siyosat markazi katta ilmiy xodimi Negar Mortazavining so‘zlariga ko‘ra, AQShning harbiy harakati Eron tomonidan insonparvarlik missiyasi sifatida qabul qilinmaydi. U bu tahdidmi, muzokara taktikasi yoki prezidentning haqiqiy rejasi ekanligi noma’lumligini aytdi.
Tramp yakshanba kuni diplomatik yechim imkoniyati ochiqligini ta’kidladi, biroq bir necha soat avval Eronning urushni tugatish bo‘yicha 14 bandlik taklifini rad etgan edi. Eron rasmiylari Vashingtondan rasmiy javob olganliklarini va uni o‘rganayotganliklarini bildirdi.
Tramp shanba kuni Eron “insoniyat va dunyoga yetarli to‘lovni to‘lamaganini” yozgan edi. Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi Vashingtonning “sarguzasht va ahmoqliklariga” qarshi tayyor ekanligini bildirdi.

Президент США Дональд Трамп в воскресенье заявил, что Соединенные Штаты начнут «освобождать» суда, застрявшие в Ормузском проливе, начиная с понедельника. Он назвал эту операцию «гуманитарным жестом» и предупредил Иран о невмешательстве.
Неясно, как будет проходить кампания под названием «Project Freedom» и будет ли она скоординирована с Тегераном. В случае иранского сопротивления этот шаг рискует разрушить хрупкое перемирие, вступившее в силу в апреле.
Трамп написал в соцсетях, что «на многих судах заканчивается продовольствие и все необходимое для здорового пребывания больших экипажей». Он подчеркнул, что если этот гуманитарный процесс будет нарушен, то вмешательство «придется урегулировать силой».
Трамп сообщил, что его представители уведомили иранских чиновников о намерении США «приложить максимум усилий для безопасного вывода судов и экипажей из пролива». Однако ранее американские военные заявляли, что «не готовы» сопровождать суда через пролив.
Хотя перемирие длится уже более трех недель, блокада Тегерана в Ормузе и морская осада Вашингтоном иранских портов взвинтили цены на нефть. В США бензин подорожал до $4,44 за галлон, что усилило инфляцию. Рост цен на энергоносители вызывает недовольство войной, а рейтинг Трампа падает.
Ранее Трамп выражал удовлетворение статус-кво с блокадами в Персидском заливе, утверждая, что осада США «эффективнее бомбардировок». Однако принудительное открытие Ормуза может нарушить относительное спокойствие последних недель.
Негар Мортазави, старший научный сотрудник Центра международной политики, заявила, что военная операция США не будет воспринята Ираном как гуманитарная миссия. Она отметила, что это может быть угрозой, тактикой переговоров или реальным планом президента.
Трамп в воскресенье заявил, что путь к дипломатическому решению открыт, но за несколько часов до этого отверг 14-пунктное предложение Ирана о завершении войны. Иранские чиновники сообщили, что получили официальный ответ от Вашингтона и изучают его.
В субботу Трамп написал, что Иран «еще не заплатил достаточно высокую цену за то, что сделал с человечеством». Корпус стражей исламской революции Ирана заявил о полной готовности противостоять любым «авантюрам и глупостям» Вашингтона.